گالری

پیوندها


تاریخ : 1393/02/13     تعداد بازدید: 537

وحدت بین امت اسلامی یک مسأله قرآنی است

محقق: حسینی قزوینی

تاریخ و محل نشر: پایگاه اطلاع رسانی مجمع تقریب


بحث وحدت بین امت اسلامی یک مسأله قرآنی است، انکار این موضوع در حقیقت انکار اسلام و انکار سنت پیامبر(ص) است، روایت متعددی از رسول اکرم(ص) در رابطه با مسأله وحدت داریم.

مقام معظم رهبری همان مطلبی را بیان می‌کنند که قرآن منادی آن است و سنت‌‌ و سیره معصومین(ع) به ویژه سیره خود امیرالمؤمنین(ع)منادی آن است و این امری بدیهی و روشن است.

 در این خصوص می‌توانیم مصداق‌های زیادی را پیدا کنیم، مانند:

«وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِیعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ»(آل عمران/103)

همگى به ریسمان خدا چنگ زنید و پراکنده نشوید.

«إِنَّ هَذِهِ أُمَّتُکُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً»(انبیاء/92)

قطعاً این پیامبران بزرگ و پیروانشان)همه امّت واحدى بودند.

«إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ فَأَصْلِحُوا بَینَ أَخَوَیکُمْ»(حجرات/10)

مؤمنان برادر یکدیگرند، پس میان دو برادر خود صلح و آشتى دهید.

از طرفی هم قرآن اختلاف امت اسلامی را عذاب آسمانی می‌داند، مانند زلزله، سیل و طوفان و امثال آن! در سوره انعام آیه 65 می‌خوانیم «قُلْ هُوَ الْقَادِرُ عَلَى أَن یبْعَثَ عَلَیکُمْ عَذَابًا مِّن فَوْقِکُمْ أَوْ مِن تَحْتِ أَرْجُلِکُمْ أَوْ یلْبِسَکُمْ شِیعًا وَیذِیقَ بَعْضَکُم بَأْسَ بَعْضٍ انظُرْ کَیفَ نُصَرِّفُ الآیاتِ لَعَلَّهُمْ یفْقَهُونَ»

بگو او تواناست که از بالاى سرتان یا از زیر پاهایتان عذابى بر شما بفرستد، یا شما را گروه گروه به جان هم اندازد(و دچار تفرقه سازد) و عذاب بعضى از شما را به بعضى دیگر بچشاند.

از آن طرف نبی مکرم(ص) -چه در کتب شیعه و چه در کتب اهل سنت مانند(در‌المنثور سیوطی جلد 2 ص 257 و تفسیرصافی ج 1 ص 364) خطاب به کسانی که دعوای تفرقه داشتند، فرمودند: «یا معشر المسلمین! الله الله، أ بدعوى الجاهلیة وأنا بین أظهرکم بعد أن هداکم الله تعالى الى الاسلام واکرمکم به وقطع عنکم امر الجاهلیة واستنقذکم به من الکفر والف بینکم ترجعون الى ما کنتم علیه کفارا»؛

اى مسلمانان! آیا خدا را فراموش کرده‌اید و شعار جاهلیت سر مى‌دهید با اینکه هنوز در میان شما حضور دارم. پس از آنکه خداوند شما را به نور اسلام هدایت کرد و به شما ارزش داد و فتنه‌هاى دوران جاهلیت را ریشه‌کن ساخت و از کفر، رهایى بخشید و میان شما الفت و برادرى برقرار کرد، شما دوباره مى‌خواهید به دوران کفر جاهلى برگردید؟

همچنین امیرالمؤمنین(ع) با اینکه در حق ایشان ظلم بسیاری شد، ولی می‌فرماید: «وایم اللّه لولا مخافة الفرقة بین المسلمین وان یعود الکفر ویبورالدین لکنا غیر ما کنا لهم علیه»؛ اگر ترس تفرقه میان مردم نبود با هیأت حاکمه طور دیگر برخورد مى‌کردم».(الاستیعاب، ج 2، ص 497، ترجمة رفاعة بن رافع).

شیخ مفید در «ارشاد» جلد اول صفحه 245، ابن ابی‌الحدید در شرح نهج‌البلاغه جلد یک صفحه 307 حدیثی را از امیرالمؤمنین(ع) نقل می‌کنند که حضرت فرمود: «الخلاف یهدم الرای»، انسان در محیط آرام می‌تواند نظریه درست بدهد، ولی در جو آکنده از اختلاف انسان دچار انحراف می‌شود، این‌ها مطالبی است که در سنت داریم.

اما فرض کنیم در آیات و روایات مسأله وحدت مطرح نشده است و رهبران ما حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) نگفته باشند، ما به عقل خود رجوع کنیم، عقل سالم چه حکمی می‌کند، می‌خواهم یک مقدار روی این قضیه صحبت کنم،‌آیا امروز اختلاف بین شیعه و سنی، مسلمان و مسیحی و ... به راه بیاندازیم، به نفع اسلام و مسلمانان است یا به ضرر اسلام است؟! مثلاً بیاییم به سنی و مسیحی دشنام بگوییم و توهین کنیم، آیا با توهین کردن به این ها، اسلام و مذهب شیعه گسترش پیدا می‌کند!! یا نه با این اهانت‌ها مردم به مذهب بدبین می‌شوند. اینکه یک روحانی و مداح بالای منبر برود و به اهل سنت توهین کند یا در مراسم مذهبی لعن‌های علنی صورت می‌گیرد، این کجای مذهب و دین ما را کامل می‌کند؟! غیر از این است که باعث می‌شود تعدادی از اهل سنت کینه شیعه را به دل بگیرند.

خداوند آیت‌الله العظمی بهجت را قرین رحمت کند،‌ ایشان درباره برخی از رفتارها به نام عیدالزهرا نیز می‌گوید: چه بسا ... این کارها موجب اذیت و آزار و یا قتل شیعیانی که در بلاد و کشورهای دیگر در اقلیت هستند، گردد در این صورت اگر یک قطره خون از آن‌ها ریخته شود، ما مسبب آن و یا شریک جرم خواهیم بود، این سخن مراجع ما هست.

همچنین آیت‌الله العظمی سیستانی بارها فرمودند: «لا تقولوا اخواننا السنة بل قولوا انفسنا اهل السنة»، به اهل سنت نگویید برادران ما، زیرا برادر با برادر شاید اختلاف داشته باشد، بلکه بگویید نفس و عزیز ما هستند، چون شخص با نفس خودش و وجود خودش اختلافی ندارد.

بنابراین بحث وحدت و عدم ایجاد اختلاف یک بحث عقلی است، آدم عاقل در عصر حاضر اگر بخواهد مذهب شیعه را گسترش بدهد، راهی جز وحدت ندارد، اگر یک روحانی و مداح به مقدسات مذهبی دیگران توهین کنم، شیعه‌ها هم از ما گریزان می‌شوند، می‌گویند اگر این مذهب دلیل منطقی داشت، چرا فلان آقای روحانی دشنام می‌گوید، چرا فلان مداح توهین می‌کند، همین توهین‌ها هم باعث می‌شود که بچه شیعه‌ها هم از مذهب گریزان شوند.

امروز مردم به یک رشدی از عقل رسیدند و از هر گونه خشونت و مطالب گزنده دوری می‌کنند،‌ البته باید توجه داشت غرب دنبال این است که اختلاف شیعه و سنی را پررنگ کند که چند دلیل دارد:

1- بسط و گسترش اهداف استعماری: مسلمانان مشغول خودشان باشند تا آن‌ها بتوانند به برنامه‌های شوم استعماریشان ادامه دهند، اموال مسلمانان را غارت کنند، سیاست‌های مسلمانان را خودشان تعیین کنند.

2- رونق بازار اسلحه فروشی: این‌ها کشورهای اسلامی را تحریک می‌کنند و از یکدیگر می‌ترسانند مثلاً عربستان سعودی را علیه ایران، مصر، قطر و امارات تحریک کنند و قطر و امارات را علیه آن‌ها میان آن‌ها اختلاف بیاندازند، به سعودی و قطر و ... بگویند ایران برای شما خطرناک است ممکن است به شما حمله کند و شما برای دفاع خود، نیاز به سلاح‌های پیشرفته دارید ما سلاح مورد نیاز شما را تأمین می‌کنیم، از آن طرف به قطر بگویند که مصر و یا عربستان سعودی برای شما خطرناک است و شاید به کشور شما حمله کند، بیایید از ما اسلحه بخرید با این توطئه، هم به اختلاف میان امت اسلامی دامن می‌زنند و هم بازار اسلحه فروشی خودشان را رونق می‌دهند.

3- ترس از گسترش اسلام در جهان: بنده با مسافرت‌هایی که به کشورهای اروپایی‌ و آسیایی مانند هند، افغانستان و حتی آمریکا داشتم و جلسات متعددی در کالیفرنیا با دانشجویان شیعه، سنی و مسیحی داشتم به این نتیجه رسیدم که جوانان به ویژه تحصیل‌کرده‌ها و دانشجویان شیعه و سنی علاقه و وابستگی زیادی به اسلام پیدا کرده‌اند، این در حالی است که جوانان مسیحی از رفتن به کلیسا گریزان هستند، چون به قدری این روحانیون مسیحی پاپ، اسقف و کشیش حرف‌های تکراری می‌زنند، خسته شده‌اند، خودشان مطرح می‌کردند که از حرف‌های متناقض و سخنان خلاف عقل و فطرت انجیل خسته شده‌اند، لذا آن‌ها به دنبال پایگاهی هستند که بتواند به دغدغه‌های فکری و فطری شان پاسخ دهد.

در مرکز اسلامی واشنگتن با حجت‌الاسلام والمسلمین بحرینی دیدار داشتم که می‌گفت: این قرن را باید قرن رویکرد جوان‌های مسیحی به سمت اسلام نامید، کمتر روزی است که چند صد نامه برای ما می‌آید که افرادی به اسلام گرویده می‌شوند- حتی اتاقی 18 متری نشانم داد که داخل آن پر از کارتن‌های حاوی نامه بود- و می‌گفت این‌ نامه‌های جوان‌هایی است که می‌خواهند مسلمان شوند و راهنمایی می‌خواهند یا مسلمان شدند و یا تشرف به اسلام‌شان را اعلام می‌کنند.

پس غرب دید مردم به سمت اسلام گرایش صعودی دارند، دید اگر اسلام را به صورت مستقیم بکوبد و علیه اسلام حرف بزند، مردم بدتر جری می‌شوند و بیشتر به سمت اسلام گرایش پیدا می‌کنند، لذا امر اختلافات میان مسلمانان را ایجاد کرد و قضیه کشتار سوریه و مصر را به وجود آورد تا به مردم بگوید اگر شما مسلمان شوید یا باید مثل تروریست‌ها آدم بکشید و قلب یک انسانی را از سینه‌اش بیرون بیاورید و جلوی چشم مردم به دندان بگیرید و یا با سرهای بریده انسان ها فوتبال باز کنید یا باید کشته شوید، قلب شما بیرون کشیده شود و یا با سرهای شما فوتبال کنند و یا به نوامیس شما به نام جهاد نکاح تجاوز کنند، مسلمان شدن منتهی علیه‌اش دو چیز است یا کشته شدن یا کشتن؟!

الان این برنامه‌های تروری که در کشورهای اسلامی با تحریک و عقبه کشورهای غربی و دشمنان اسلام ایجاد شده است، بهترین راه برای اسلام‌گریزی است. متأسفانه این وهابیت به ویژه وهابیت تکفیری نه عقل، نه شعور، نه تدبیر دارند و نه مسأله را می‌فهمند و نه حاضر هستند که بفهمند، لذا حاضرند با کارشان جوانان را به اسلام بدبین می‌کنند و از اسلام گریزان ‌کنند.

لذا فرمایشاتی که مقام معظم رهبری حفظه الله تعالی در دیدار شاعران و مداحان در روز ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) داشتند، تعبیر بسیار حکیمانه‌ای بود که «اختلاف افکنی بین مسلمانان همچون شمشیری در دست دشمنان اسلام است»، شما ببینید آیا بهتر از این شمشیر که الان در سوریه، عراق و در مصر مسلمانان را می‌کشند.

اخوان المسلمین مصر که مال وهابی‌ها و سلفی‌ها بود. خود وهابی‌ها کمک کردند که روی کار بیایند، دیدیم که با پول عربستان سعودی و قطر دوباره تمام بساط اخوان المسلمین را برهم زدند و در یک دادگاه برای بیش از 500 نفر حکم اعدام صادر کردند، یعنی آمریکا می‌خواهد همه را به جان هم بیاندازد، شیعه را به جان سنی، سنی را به جان شیعه، سلفی به جان وهابی، وهابی به جان سلفی! اکنون این وضع کاملاً روشن و واضح است که این اختلاف شمشیری در دست دشمنان اسلام که این شمشیر، شیعه، سنی و سلفی نمی‌شناسد، شمشیر دشمن در سوریه هم شیعه را می‌کشد و هم سنی، در عراق هم به همین شکل و در مصر هم سنی، هم سلفی و هم وهابی را می‌کشد.

لذا باید از این مداحان و از علمای بزرگوار بالای منبر هستند تقاضا کنیم که یک مقدار دقت کنند تا خدای ناکرده بدون توجه، این شمشیر برنده را دست دشمنان اسلام قرار ندهند.