دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 

مقام والای دختر پیامبر اعظم را باید از پروردگار و اولیاء الهی شنید و آموخت

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه قدس مهد ادیان الهی است، گفت: قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است

رهبر معظم انقلاب اسلامی؛

مقام والای دختر پیامبر اعظم را باید از پروردگار و اولیاء الهی شنید و آموخت

ادامه مطلب
قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه قدس مهد ادیان الهی است، گفت: قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است

ادامه مطلب
 
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب؛

حجه الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در پیامی به نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب در سراسر کشور فرا رسیدن سال جدید را تبریک گفت.

نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در استان ایلام؛

با دعوت نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در استان ایلام جمعی از خواهران طلبه حوزه‌های علمیه این استان روز شنبه 26 اسفندماه 96 در دانشگاه ادیان و مذاهب حضور یافتند و از نزدیک در جریان فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی آن قرار گرفتند.

نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در استان بوشهر؛

دانشگاه ادیان و مذاهب به کانون محبت و عشق به اسلام و اهل بیت علیهم السلام و انقلاب تبدیل شده است که این نیز از برکات نظام اسلامی و حکومت ولایت فقیه است.

تشکیل مجمع نمایندگان استانی دانشگاه ادیان و مذاهب، گام دیگری در مسیر اهداف والای دانشگاه و موجب سرافرازی و امتنان دانش‌آموختگان و تمامی منسوبین به این مجموعه ممتاز علمی است

سلسله مباحث کلاسی دکتر داود فیرحی پیرامون جریان های سلفی و تکفیری

القاعده و داعش نمونه­ های مدرن جنبش های سلفی هستند. دکتر فیرحی، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران، در این گفتار، اشتراکات و تمایزات میان این دو جنبش را بر می شمارد و تغییرات در ساختار این سازمان از زرقاوی تا ابوعمر را مورد بررسی قرار می دهد.

از نظر کمره ای حمایت از قرآن و سنت (دو عامل اصلی وحدت اسلامی) راه حل وحدت است. این دو منبع بر آموزه‌ها و عناصر اصلی دین، توحید، نبوت و معاد تاکید دارند. او در کنار دو عامل یاد شده، بر شریعت و مناسک دینی در جهان اسلام تاکید دارد و معتقد است این مناسک، در تأمین وحدت جامعه بسیار اهمیت دارند. او عنصر قبله را نیز در تأمین وحدت بسیار مهم می‌داند.

شیخ محمد عبده دارای تعصب فرقه ای نبود. او عقیده داشت مذاهب اسلامی و حتی فراتر از آن، ادیان الهی باید با یکدیگر وحدت داشته و با هم همکاری های نزدیکی داشته باشند.

تلاش در جهت ایجاد «وحدت اسلامی» از طریق تعامل با فرقه‌های اسلامی و اجتناب از جدال مذهبی از مؤلفه های اصلی گفتمان انقلاب اسلامی را تشکیل می داد. در این مقاله تلاش می شود تا وحدت اسلامی از دیدگاه رهبران انقلاب اسلامی مورد بررسی قرار گیرد. این نوشته نشان می دهد که یکی از دال های مرکزی گفتمان انقلاب تقریب بین مذاهب است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدابوالحسن نواب؛

از مهم‌ترین دغدغه‌های مسئولان امنیتی و سیاسی کشور از زمان شکل‌گیری دولت مدرن در ایران تا به امروز، حفظ یکپارچگی سرزمینی ایران بوده است.

استاد حیدر حب الله؛

احادیث زیادی از اهل بیت علیهم السلام درباره ی تقیه وارد شده است. مانند « تقیه ، دین من و پدران من است.» اما برخی بر این باورند که تقیه در فرایند ارتباط با دیگران ، مکلات بسیاری را به وجود آورده است.

حجت الاسلام دکتر مهدی فرمانیان

ما چند نفر داریم که در راه عقاید شیعه به شهادت رسیدند که آنها را به نام های «شهید اول»، «شهید دوم» و «شهید سوم» می شناسیم.

دکتر علی آقانوری

وی در مورد زمینه های آغاز فرقه گرایی و اختلاف در جهان اسلام گفت: گرچه به نظر می رسد اصل و آغاز نزاع ها و اختلاف هایی که در صدر اسلام بین مسلمانان پیش آمد و منجر به تفرقه و فرقه گرایی شد با بهانه های مذهبی یا نوع برداشت های مختلف مذهبی بود

دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز