دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
رهبر معظم انقلاب

رهبر معظم انقلاب گفتند: اینکه آنها ادعا میکنند میخواهند قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کنند، از عجز و ناتوانی آنهاست.

پیامبر عظیم‌الشأن اسلام، رحمت پروردگار برای همه‌ی بشریت بود

رهبر معظم انقلاب گفتند: اینکه آنها ادعا میکنند میخواهند قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کنند، از عجز و ناتوانی آنهاست.

ادامه مطلب
 
دکتر علی آقانوری

رئیس دفتر تقریب مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب از ارسال دومین محموله هدایای خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه خبر داد.

نشست علمی «دین و حقوق شهروندی»

نشست علمی «دین و حقوق شهروندی» با حضور دکتر شهیندخت مولاوردی برگزار می‌شود.

تفکر داعش همچنان وجود دارد

نماینده مردم سیستان وبلوچستان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه داعش ادعای خلافت اسلامی را داشت، گفت: اگرچه داعش در عرصه میدانی و نظامی با شکست مواجه شد، اما تفکر آن همچنان وجود داشته و باید نسبت به این مهم هوشیار و آگاه بود.

عضو جبهه العمل الاسلامی لبنان:

عضو ارشد جبهه العمل الاسلامی لبنان با بیان لزوم وحدت میان شیعه و سنی، تشکیل محور مقاومت را مرهون وحدت این دو بال امت اسلامی دانست.

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی، مفسر، استاد فلسفه اسلامی، بنیانگذار و مدیر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) و رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت دارای تألیفات و آثار متعددی در زمینه های فلسفه اسلامی، الهیات، اخلاق و عقاید است. بر همین اساس، در مقالۀ حاضر، موضوع تمدن اسلامی را از دیدگاه ایشان، مورد بررسی قرار خواهیم داد. در این­جا، ما بر روی دو سخنرانی از سوی آیت الله مصباح یزدی درباره تمدن اسلامی تمرکز خواهیم کرد. در این نوشته مباحثی نظیر تعریف تمدن، سه مؤلفه اصلی تمدن، رابطه فرهنگ و تمدن، عقلانی بودن تمدن، نقش دین در عقلانیت تمدن و استقلال فکر در تمدن مطرح می­ شوند.

آیت الله جوادی آملی

آیت الله عبدالله جوادی آملی، سهم مهمی در ایجاد نگاه تمدنی در میان اندیشمندان اسلامی دارند. حل معضل رابطه علم جدید و دین در نگاه آیت الله جوادی آملی در کتاب های مهمی از ایشان نظیر «منزلت عقل در هندسه معرفت دینی » آورده شده است. وی از بزرگترین شارحان مکتب فلسفه صدرایی است که در ادامه اصول پانزده گانه تمدن سازی از نگاه ایشان، برگرفته از کتاب «مفاتیح الحیاه»، ارائه می شود.

دکتر ابراهیم برزگر

ایده «تمدن نوین اسلامی» نخستین بار توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی مطرح شد و ایشان جامع ترین نظریه در ارتباط با تمدن نوین اسلامی را ارائه کرده اند و به دیگر سخن تمدن سازی نوین یکی از مفهوم سازی های مقام معظم رهبری است. بر همین اساس در این مقاله سعی شده به آرا مقام معظم رهبری در تمدن سازی نوین پرداخته شود.

دعوت به اتحاد و همبستگی و پرهیز از گسستگی از مسایل مهم اسلام است و خداوند در قرآن کریم ما را دعوت به اتحاد و همبستگی نموده است. سید جمال الدین افغانی (1254-1341ه) بدون شک یکی از اولین و مهمترین منادیان وحدت اسلامی در قرون اخیر می باشد. او بود که ندای دوباره اتحاد را فریاد زد.

دکتر غفوری نژاد:

وحدت و تقریبی که مرحوم امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و مراجع بزرگ شیعه بر آن تأکید می‌کنند، به خاطر شرایط سیاسی روز نیست؛ بلکه این‌ها تعالیمی است که بزرگان ما در آموزه‌های اهل‌بیت(ع) یافتند و خواسته‌اند که این تعالیم را به آحاد شیعه منتقل کنند

دکتر سید علی موسوی نژاد

علی عبدالله صالح (زاده ۲۱ مارس ۱۹۴۲ - مرگ ۴ دسامبر ۲۰۱۷) نظامی، سیاست‌مدار و رئیس‌جمهور یمن از سال ۱۹۷۸ تا ۲۷ فوریه ۲۰۱۲ بود.

جریان ­های سلفی- وهابی گرچه از لحاظ ایدئولوژیک قرابت­ هایی با آل سعود دارند اما در مورد شدت عمل و برخی نکات اجرایی با جریان حاکم در تضاد قرار می­ گیرند. در این میان برخی گروه­ های سلفی و یا نو سلفی نیز هستند که گر چه در کنه افکارشان با ایدئولوژی وهابیت مخالفتی ندارند اما به بزرگترین وصیت محمد بن عبدالوهاب یعنی همراهی با آل سعود پشت کردند و این حکومت را نیز تکفیر می­ کنند.

مشاور رییس جمهوری تصریح کرد: امروز بشر و برخی ادیان از عدم پذیرش پیروان دیگر ادیان توسط سایر ادیان رنج می‌برند، یعنی اینکه دین به دین رحم نمی‌کند.

دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز