دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
 
تاریخ انتشار: 1396/09/05    

محمدتقی قمی

آیت الله علامه شیخ محمدتقی قمی در شهریور سال 1369 و در سن هشتادسالگی، به هنگام سفر به پاریس برای انجام فعالیت های دینی به رحمت ایزدی پیوست.

آیت الله قمی از دعوتگران جدی به وحدت اسلامی بود و عمر خود را یکسره برای تحقق آن نهاد. وی بیش از پنجاه سال پیش بذر «تقریب بین مذاهب اسلامی» را در قاهره کاشت و خود با یاری مرحوم علامه شیخ محمود شلتوت و دیگر مصلحان عصر، «جمعیت دارالتقریب بین المذاهب الاسلامیه» را تأسیس کرد. آن فقید کوشش های ارزشمند و مفیدی برای تقریب بین مذاهب اسلامی انجام داد و بسیاری از سوءتفاهمات و اختلافات میان مذاهب اسلامی را به مدد روشنگری های فکری از میان زدود. انتشار مجله «رساله الاسلام» از باقیات صالحات آیت الله قمی بود که به صورت ارگانی برای وحدت پیروان مذاهب اسلامی درآمد. از این فصلنامه، بیش از 60 شماره با مقالاتی از شخصیت های برجسته و علمای بزرگ مذاهب اسلامی منتشر شده که در واقع دایرة المعارفی محسوب می شود.

صدور فتوای تاریخی شیخ الازهر، علامه شیخ محمود شلتوت در جواز پیروی از مذهب شیعه، در شمار دستاوردهای جمعیت دارالتقریب بود که علامه قمی در آن نقش بسزایی داشت. علامه شلتوت در پی فتوای خود، نسخه اصلی آن را به علامه قمی، به عنوان دبیر کل جمعیت دارالتقریب تقدیم داشت و مرحوم قمی، آن نسخه را طی مراسمی به آستانه مقدس رضوی اهداء نمود... و موجب تأسف است که در دیدار اخیر مرداد ماه 69 ـ با شیخ الازهر، شیخ جادالحق، معلوم شد که نسخه ای از آن در آرشیو الازهر موجود نیست.

تدریس فقه مقارن در دانشگاه الازهر، تغییر برخی از قوانین کشور مصر بر طبق مذهب شیعه، انتشار کتاب فقهی «مختصر النافع» و تفسیر «مجمع البیان» با مقدمه ای از شیخ الازهر، در مصر از جمله اقدامات سودمند و بی سابقه ای بود که در پرتو دارالتقریب انجام یافت.

تشییع و تدفین پیکر آن مرحوم در روز 18/6/69 انجام گرفت و طبق وصیت در امامزاده عبدالله (در تهران) به خاک سپرده شد ولی جای تأسف دارد که به علت سوء تفاهماتی، از علامه قمی تجلیل لازم به عمل نیامد.

منبع : فصلنامه تاريخ و فرهنگ معاصر شماره 1نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز