دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

حرکت رو به رشد تقریب در گفتگو با آیت الله تسخیری

 
تاریخ انتشار: 1389/09/14    

حرکت رو به رشد تقریب در گفتگو با آیت الله تسخیری

دبيركل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي: حركت تقريب در حال پيشروي است ...

آيت الله محمد علي تسخيري دبير كل مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در حاشيه كنفرانس نهج البلاغه كه هفته پیش در شهر بيروت پايتخت لبنان برگزار شد در مصاحبه با خبرنگار تقريب، با تاكيد بر نتايج مثبت اين كنفرانس ،‌ خاطرنشان كرد: من احساس مي كنم كه حركت تقريب در حال پيشروي است و شخصيت هاي جهان اسلام به اين حركت پاسخ مثبت داده اند.

خبرگزاري تقريب(تنا): متن كامل اين مصاحبه در ذيل مي آيد

- كنفرانس نهج البلاغه مصادف با روزهاي مبارك عيد غدير خم در بيروت برگزار شد، به نظر حضرت عالي وجه اشتراك و پيام اين كنفرانس هم زمان با غدير خم چيست؟

بسم الله الرحمن الرحيم "والصلوه والسلام علي محمد و آله الطاهرين" بنده هم به نوبت خودم به جناب عالي و همه همكاران و همه ملت ايران بلكه همه مسلمانان جهان اين ايام دهه ولايت را تبريك مي گويم و آرزومندم كل جهان اسلام، معني حقيقي ولايت را كاملا درك كرده و به مقتضيات آن ان شاالله عمل كنند، نسبت به پيام اين اجلاس، خوب معلوم است كه روز عيد غدير، روز حضرت امير (ع) است. اگر بخواهيم ولايت را دقيقا بشناسيم و به الزامات آن عمل كنيم مي بايست حرف هاي امام سلام الله عليه را خوب درك كنيم و ابعاد ديدگاه هاي ايشان را به دست بياوريم و سعي كنيم در وجود خودمان در وجود جامعه مان و در كل حركت جهان اسلام پياده كنيم. لذا اين كنفرانس انجام گرفت و سعي شد در اين جلسات ديدگاه هاي امام سلام الله عليه از هر جهت بررسي و عرضه شود.

-حضرت عالي با توجه به مشاركت هاي نسبتا خوب مقامات و انديشمندان و مدعوين نتيجه حاصله از كنفرانس را چگونه ارزيابي مي فرماييد؟

در ارزيابي كوتاه مي شود گفت: اولا همين تحقيقات و مقالات كه در آنجا ارائه شد و عرضه شد تحقيقات خوبي بود و ابعادي از كتاب شريف نهج البلاغه و تحقيقات ارائه داد و من احساس كردم كه اثرات خوب را در دلهاي حاضرين گذاشت. نكته دوم، حضور چنين جمعيت از شخصيت هاي مختلف، چه شخصيت هاي سياسي كه اجلاس با پيام دو رئيس جمهور جناب آقاي احمدي ن‍ژاد و جناب آقاي ميشل سليمان شروع شد و افراد مختلف طوايف اسلامي مقيم لبنان حاضر شدند و همه از عظمت نهج البلاغه مي گفتند كه همه تقريبا مورد توافق داشتند كه نهج البلاغه كتاب نسل بشريت است. اين كتاب حتي در يك مذهب، در يك دين و در يك منطقه محصور نمي شود . اين كتاب براي كل بشريت است و بايد كل بشريت از ديدگاه هاي اين كتاب بهره مند شوند. نكته سوم همين كه اين مناسبت زنده شود در رسانه هاي گروهي در روزنامه ها تلويزيون ها، خودش معناي نشر پيام غدير و نشر پيام حضرت امير را به دنبال دارد و در حقيقت ما مي توانيم به عنوان نكته چهارم بگوييم كه مي تواند كتاب نهج البلاغه كتاب همه مذاهب اسلامي باشد و ارزيابي اين كتاب تعميق مفاهيم، يعني عمق دادن مفاهيم نهج البلاغه در ملت مسلمان و مذاهب اسلامي؛ در نتيجه، تقريب مذاهب به دست مي آيد و گام هايي به سوي تقريب مذاهب خواهيم برداشت.

- با توجه به فعاليت هاي بسيار چشم گير مجمع جهاني تقريب مذاهب اسلامي در سطح كشور هاي اسلامي و جهان اسلام، فعاليت هاي تقريبي در كشور لبنان را چگونه ارزيابي مي فرماييد و توقع شما از مسئولين و نهادهاي دولتي و وابسته و اسلامي در لبنان براي اين حركت تقريبي چيست؟

ما خدا را شاكريم كه ما را موفق كرده تا بتوانيم نداي تقريب را در همه جهان اعلام كنيم و به پيش ببريم و من احساس مي كنم كه حركت تقريب در حال پيشروي است و شخصيت هاي جهان اسلام به اين حركت پاسخ مثبت دادند و اميدوارم كه اين حركت روز به روز بيشتر شود و علماي جهان اسلام در مرتبه اول، روشنفكران و اساتيد دانشگاه ها در مرتبه دوم و بالاخره توده هاي مسلمان هر كجا كه باشند به اين حركت اسلامي و اصيل پاسخ مثبت بدهند تا ما بتوانيم گام بزرگي را به سوي وحدت اسلامي برداريم.

-  بيانات و فرازهايي از حضرت امام قدس سره و مقام معظم رهبري در خصوص راهيابي و در اولويت قرار گرفتن مفاهيم نهج البلاغه خصوصا در منازل و استفاده آن در زندگي روزمره براي مسلمانان جهان بيان شده است. حضرت عالي چه پيامي براي فراگير نمودن اين حركت ها براي مسلمانان را داريد؟

طبيعي است كه ما ببينيم حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبري دام عزه، جهان اسلام را به سوي شناخت نهج البلاغه فرا بخوانند چون كه روح و آسايش انقلاب اسلامي ما از اسلام است و اصلا ما همه بر اساس شناخت قرآن و شناخت احاديث پيامبر اكرم و احاديث اهل بيت عليهم السلام ‌ بزرگ شديم و موظفيم اين عيدهاي الهي و وحياني را به جهانيان عرضه كنيم و نهج البلاغه با توجه به شخصيت حضرت امير و وحدتي كه ايشان با قرآن دارد بهترين و بيشترين شناخت را از قرآن و احاديث پيامبر اكرم ارائه مي دهد همچنين شناخت كامل حضرت از تعليمات الهي و تعليمات نبوي، كمك مي كند تا ما بتوانيم از قرآن و از سنت و در حقيقت شاخص هاي اساسي راه زندگي و راه فكري خودمان را پيدا مي كنيم. مرحوم شريف رضي نهج البلاغه را به عنوان راه و برنامه اي براي بارآوردن سطح بلاغت فقها وادبا انتخاب كرد. ولي به حق بايد گفت كه نهج البلاغه زندگي بهتر و نهج ساختن انسان كامل را نشان مي دهد و براين اساس ما معتقديم هر چه بتوانيم مفاهيم نهج البلاغه را در جامعه مجسم بكنيم مي توانيم قرآن را به اجرا در بياوريم و مي توانيم راه انسان كامل را به سعادت نشان بدهيم.

- به نظر حضرتعالي با توجه به مبحث مورد توجه در كنفرانس روش هاي مقابله با اهل باطل و برخورد با فتنه هاي سياسي اجتماعي و ارائه راهكارهاي اساسي و رهنمودهاي نجات بخش از منظر نهج البلاغه چگونه است؟

خوب خود نهج البلاغه دقيقا مي گويد اگر راه حق از راه باطل جدا بود و آدم مي توانست انتخاب كند ديگر تابع نيست؛ اگر نيت اش راه حق باشد همان راه حق را انتخاب خواهد كرد و اگر نيت منحرفي داشته باشد راه باطل را انتخاب خواهد كرد ولي فتنه گران اسلامي شياطين- مي آيند حق را با باطل مخلوط مي كنند و زماني كه حق با باطل مخلوط شود بر خيلي از ذهن ها راه حقيقي مشتبه مي شود، حقيقت مبهم مي شود و اينجاست كه راه تحقق اهداف منافقين و دشمنان هموار مي شود واين راه است كه نهج البلاغه كاملا نشان مي دهد راه نجات همان كه مقام معظم رهبري هم به آن اشاره كردند- بصيرت پيدا كردن معيارها، گم نكردن معيارها، تشخصي دقيق و وقتي كه با معيارهاي كه اسلام ، قرآن و نهج البلاغه نشان داده ما مي توانيم مشخص كنيم كه كجاحقيقت امر حق است و كجا باطل؛ مثالي بزنم، در يكي از جنگ هاي حضرت امير يك نفر از او سوال كرد كه حق با تو است يا با طرف مقابل تو- با دشمنت- ؟ حضرت فهميد كه اين مرد معيارها را گم كرده فرمود:« انّ الحق لايعرف بالرجال» شما با شناخت مردان نمي توانيد حق را به دست بياوريد و اين كه "اعرف الحق تعرف اهله" در اين جا بايد به اين توجه كرد كه بايد حق و معيار حق را به طور كامل و تئوري وار درك كنيم. آن وقت است كه معلوم مي شود اهل حق كدامند. بايد معيارها را از اول درست كرد و با بصيرت كامل اين معيارها را در اشخاص پياده كرد و آن وقت است كه معلوم مي شود كدام شخص بر حق است و كدام شخص بر باطل . وقتي كه اسلام مي گويد علي مع الحق والحق مع علي سيره حضرت امير مي شود معيار حق و باطل، خود حضرت امير ميزان تفرقه بين خط بهشتي و خط جهنمي است و قرآن خود معيار كامل تفرقه بين حق و باطل ، احاديث پيامبر (ص) سيره ائمه طاهرين همه اينها مي توانند معيارها جدا سازي حق از باطل باشند

- نقش رسانه ها و خبرگزاري ها بخصوص خبرگزاري تقريب در انعكاس اخبار و حوادث مربوط به جهان اسلام و وحدت اسلامي را چگونه ارزيابي نموده و حضرت عالي چه راهكارهايي در ترغيب و تشويق اين دسته از خبرگزاري ها و رسانه ها پيشنهاد مي فرماييد؟

خوب به طور طبيعي هر فردي در جامعه اسلامي موظف است آنچه مورد شهودش قرار گرفته و آنچه مورد اطمينان قرار گرفته به ديگران تبليغ كند پيامبر اكرم مي فرمايد: هر كس نزد هر حقيقتي شهودي پيدا كرد ، بايد به آن هايي كه از اين حقيقت غايب هستند و دور هستند آن را برساند، هر فردي از جامعه مسلمان بايد مبلغ حقيقت باشد ، رسانه هاي گروهي كه با جمعيت زياد رو برو هستند، زمينه هاي گفتن حقيقت در سطح وسيع را دارا هستند، مثل تلويزيون ها، روزنامه ها، خبرگزاري ها اينها وظايف مضاعف دارند كه دقيقا در خط ابلاغ حق و حقيقت حركت كنند البته مسئوليت رسانه ها خيلي زياد است و بايد هم دقيقا در خط تبليغات قرآني حركت كنند و معني تبليغات قرآني اين است كه بايد راه هاي قرآن را طي كنند، اخلاقي باشند واقعي باشند تحريف و تزوير نكنند و مواظف باشند آثار اين اخبارشان مثبت باشد ، خدايي ناكرده سبب فتنه نشوند ، بايد از گفتن حق نترسند به تعبير قرآن"الذین یبلغون رسالات الله ویخشونه ولا یخشون احدا الا الله وکفی بالله حسیبا"؛ بايد ضوابط قرآني ما در گفتن خبر دقيقا در نظر گرفته شود و هدف هدايت باشد هدف شان في سبيل الله باشد خداي ناكرده مطامع تجاري، آنها را منحرف نكند خداي ناكرده دشمن و شيطان آنها را فتنه انگيز نسازد خلاصه بايد ضوابط قرآني را در تبليغ كاملا در نظر بگيرند و من معتقدم وظيفه ويژه خبرگزاري همين حركت كردن در راه تقريب دلها ، در راه هدايت توده ها به سوي حالات تعالي و حتي هدايت علما به سوي پيدا كردن زمينه هاي مشترك، مطرح كردن اخباري كه در نتيجه تقريب به آن به دست مي آيد ؛در تقريب قلب ها، فكرها و روش ها همه زمينه هاي تقريب را در نظر بگيرند حتي در تاريخ در فقه در اعتقادات در اخلاق همه زمينه ها را استفاده كنند و اين وظيفه سنگيني است كه بايد خبرگزاري تقريب محقق اين وظيفه بزرگ الهي باشد ان شاالله .

انجام گفتگو : فرامرز دلدار خيرآبادي - خبرگزاری تقریب (TNA)


برچسب ها : آیت الله تسخیری, تقریب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز