دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

سید مهدی طباطبایی: تقریب ضرورتی انکارناپذیر است

 
تاریخ انتشار: 1392/09/17    

سید مهدی طباطبایی: تقریب ضرورتی انکارناپذیر است
سید مهدی طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار شفقنا در قم عنوان کردند: تقریب بین فرق شیعی و مذهبی ضرورتی انکارناپذیر است

رییس دانشکده مجازی دانشگاه ادیان و مذاهب، ایجاد وحدت و تقریب بین فرق شیعی را ضرورتی انکارناپذیر دانست و گفت: ابتدا باید با فرق شیعی به جمع بندی و یک رویه برسیم بعد بحث تقریب را با دیگر گروه های اسلامی مطرح کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی در گفت وگو با خبرنگار شفقنا در قم به وضعیت شیعیان در جهان اشاره و اظهار کرد: وضعیت تشیع در حال حاضر در جهان معاصر هرچه به جلوتر می رود، وضعیت بهتری پیدا می کند.

او افزود: با توجه به خطری که از برخی سردمداران برخی کشورها در سال 2007 مطرح شد مبنی بر اینکه یک هلال شیعی از ایران شروع می شود و عراق و اردن و لبنان و سوریه و خیلی از کشورهای عربی را در بر می گیرد، می توان گفت این هلال شیعی نه در منطقه بلکه در کل جهان در حال شکل گرفتن است و یک گرایشی در محققان و دانشمندان دیگر کشورها به منابع و میراث شیعه ایجاد شده است.

رییس دانشکده مجازی دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان اینکه ما شیعه را با دو مولفه عقل گرایی و عدالت محوری می شناسیم؛ عنوان کرد: اگر عقل گرایی را از شیعه بگیریم، هویت شیعه زیر سوال می رود و اگر عدالت را از شیعه بگیریم باز شیعه زیر سوال می رود.

او تصریح کرد: این دو مولفه و دو عنصر که برخی نگاه ها به آن است که در تشیع وجود دارد و خودش را بروز و ظهور می دهد اما نباید از خطراتی که شیعه را در حال حاضر تهدید می کند غافل شویم به ویژه بحث سلفی و وهابیت که در ستیز با مکتب تشیع است.

طباطبایی ادامه داد: گرچه نباید نادیده گرفت که این تفکر انحرافی نه فقط با شیعه بلکه با مذاهب اهل سنت و ادیان دیگر هم سر ستیز دارد و به هیچ عنوان چهره زیبایی از خود در دنیا نشان نداده و خیلی منفورند و جایگاهی در جوامع بین المللی هم ندارند اما به دلیل وضعیت خوب اقتصادی که اینها در اختیار دارند و شرایط مالی خوب، به اعزام مبلغ و انجام کارهای عام المنفعه شروع می کنند تا به نوعی بتوانند تفکر انحرافی خود را در جامعه ای قالب کنند.

او با اشاره به اظهارات اخیر امام جمعه مالزی در مورد ویروس خواندن شیعیان، ابراز کرد: اخیرا در برخی کشورها از سوی حاکمان آنها علیه مکتب شیعه حرف هایی زده شده که ما آن را نشات گرفته از بحث سلفی و وهابیت می دانیم؛ ببینید این جریان انحرافی چقدر قدرت پیدا کرده که توانسته در کشوری مانند مالزی نفوذ کند.

عضو هیات علمی دانشگاه ادیان و مذاهب یادآور شد: مالزی پیشینه خوبی در تشیع دارد و شیعیان خیلی خوبی دارد. ببینید جریان انحرافی چقدر نفوذ پیدا کرده که آن مقام تصمیم گیرنده در مالزی به خودش جرات داده علیه تشیع موضع بگیرد.

او گفت: تشیع در حال بسط در جهان است اما از آسیب های داخلی که شیعه را تهدید می کند نباید گذشت، به عنوان نمونه همین عزاداری ها و در برخی مداحی ها به سمت و سوی خاصی رفتند و این به صلاح تشیع نیست و از حیث خارجی هم باید مراقب تفکر وهابیت و سلفی باشیم تا بتوانیم مکتب فکری خود را بهتر و بیشتر در جهان معرفی کنیم.

طباطبایی در خصوص برپایی مناظرات با وهابیت و سلفی ها و تاثیر آنها در کاهش قدرت این فرق گفت: مخالف مباحث مناظره ای نیستیم اما این مناظرات نباید در سطح عموم جامعه مطرح شود. اگر مرکز علمی مناظره ای برگزار کند و مخاطبش طیف خاصی باشند مشکلی نیست بلکه به رشد علمی جامعه کمک می کند اما اینکه در ماهواره ها و سایت ها بحث های چالشی را بخواهند مطرح کنند چون بسیاری از مردم تخصص زیاد ندارند؛ ما این را به صلاح نمی دانیم.

او با اشاره به رویکرد دانشگاه ادیان و مذاهب در برپایی مناظره با فرق بیان کرد: ما معتقدیم اجازه دهید معارف شیعی خود را به جهان معرفی کنیم تا جهان آشنا شود. خیلی از جریان های فکری دینی و مذهبی در جهان از تشیع تنها اسمی شنیدند اما اینکه به عمق آن رفته و مطالعه کنند چنین چیزی را ما نمی بینیم و این ضعف به خود ما بر می گردد که نتوانستیم اهل بیت را همانطور که هستند به جهان نشان دهیم. چرا باید اجازه دهیم دیگران از شیعه مثلا قمه زدن را در ذهن داشته باشند؟

رییس دانشکده مجازی دانشگاه ادیان و مذاهب در عین حال گفت: لازم است قبل از اینکه با فرق دیگر بحث وحدت و تقریب را مطرح کنیم، این تقریب را بین فرق شیعی مطرح کنیم. فرق شیعه در جهان پراکنده هستند. نمونه اش ترکیه که در حدود 15 میلیون علوی دارد که از عدم منابع شیعی رنج می برند و اکتفا کردند به یکسری اشعار و کتاب های سلف خود و شیعه را این می دانند. چند میلیون علوی در سوریه و گروه های زیدی در یمن داریم. حرف ما این است که بیاییم با فرق شیعی به جمع بندی و یک رویه برسیم بعد بحث تقریب را با دیگر گروه های اسلامی مطرح کنیم.

 

 نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز