دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

موانع اخلاقي اجتماعي تقريب

 
تاریخ انتشار: 1396/09/05    

محقق: راضيه علي اكبري
راهنما: دكتر شريعتمداري
مشاور: دكتر صادق نيا
دانشگاه: ادیان و مذاهب
سال: 1390
واژگان کلیدی: تقريب، موانع اخلاقی اجتماعي، تعصب، اهانت به مقدسات،تکفير، سب و لعن

پايان نامه حاضر با عنوان «موانع اخلاقي اجتماعي تقريب» در نظر دارد به تقريب، نه نگاهي صرفا فقهي کلامي، بلکه نگاهي اخلاقي اجتماعي داشته باشد، تا از اين طريق بتواند موانع عملي تقريب را از ميان بردارد؛ زيرا به نظر نگارنده تنها مانع قابل رفع ميان مذاهب، عدم رعايت اخلاق اسلامي است. از اين­رو، اگر حساب اختلافات عقيدتي را بتوان از حساب حقوق اجتماعي آنان جدا کرد، اختلافات مذهبي مانع رعايت اخلاق اجتماعي مسلمانان نخواهد شد. اين تحقيق به دنبال آن است که بيان کند پيروان همه مذاهب اسلامي به رغم تمام اختلافات و تفاوتهايي که در نگرش­هاي مذهبي خويش دارند، در عين حال مي­توانند بر طبق معيارهاي اخلاقي مشترک، که رسول گرامي اسلام (ص) به ارمغان آورده و براي تکميل آن مبعوث گشته است، به تقريب دست يابند.

 براي رسيدن به اين منظور، بخشي از مطالب رساله با روش کتابخانه­اي و مراجعه­ي مستقيم به منابع معتبر شيعه و سني گردآوري شده و بخش ديگر آن، با روش ميداني و از طريق مصاحبه و گفتگوي حضوري با صاحب­نظران برجسته شيعي و سني در عرصه­ي تقريب انجام گرفته است. نکته قابل توجه در تمام مصاحبه­ها اين است که آنان همه متفق­اند: ‌مهم­ترين موانعي که تقريب را با مشکل مواجه ساخته و مي­سازد، عدم رعايت اخلاق اجتماعي ميان مسلمانان بوده و هست و ريشه­ي آن را مي­توان در سه پديده­ي غير اخلاقي «تعصب»، «نسبت­هاي ناروا» و «اهانت به مقدسات يکديگر» جستجو کرد.

مباحث پاياني رساله، گوياي اين مطلب است که اگر پيروان مذاهب اسلامي، يکديگر را به رسميت شناخته، با احترام متقابل به گفتگو بپردازند و از اصول اعتقادي يکديگر آگاهي کامل يابند، به يقين با رفع تعصبات نابجاي موجود، دست از نسبت‌هاي ناروا و اهانت عليه مقدسات يکديگر برخواهند داشت، بلکه دست کم مي­توانند از شدت موانع اخلاقي اجتماعي تقريب بکاهند.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز