دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب

ریشه تقریب در گفت و گوی منطقی است

 
تاریخ انتشار: 1396/09/27    

ریشه تقریب در گفت و گوی منطقی است

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر اینکه نبودن تقریب باعث به وجود آمدن گروههای تکفیری از جمله داعش می شود، اظهار داشت: امروز تعدی بر حقوق و‌ جنایات صورت گرفته، به علت عدم گفت‌وگوهای منطقی است.

آیت الله "محمدعلی تسخیری" مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس شورای عالی مجمع تقریب، امروز در نشست ویژه نکوداشت هفته ویژه پژوهش که در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد، گفت: تقریب مذاهب امروز به یک حقیقت مسلم تبدیل شده است و همه به حقیقت این موضوع پی برده اند.

وی ادامه داد: زمانی برخی انتقاد می کردند که لفظ تقریب در هیچ یک از آیات قرآن، روایات اهل بیت(علیهم السلام) نیامده است و حال آنکه ریشه های تقریب در عقلانیت اسلام است و عقلانیت در همه جای قرآن مطرح شده است.

وی افزود: ریشه تقریب در گفت و گوی منطقی است و در قرآن یک تئوری منطقی جامع مشاهده می شود، قرآن می فرماید گذشته ها را کنار بگذاریم و یکی از شرایط گفت و گوی منطقی را در فضای سالم و مبتلای سوابق نبودن، بیان می کند.

آیت الله تسخیری به چند نمونه از آیات قرآن در این زمینه اشاره کرد و گفت: شبهات و اشکالات آن زمان درباره تقریب به مرور از بین می رود و اگر زمانی گفته می شد که تقریب بین حق و باطل معنایی ندارد، مقصود حق مطلق و باطل مطلق است، اما زمینه های مشترک بین تفکرهای انسانی وجود دارد و ما آن تفکرهای مشترک را محور گفت و گو قرار می دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: شما باید این دانشگاه را به جایی برسانید که محور پیشرفت و  گفت‌وگو در جهان باشد و این بعید نیست.

مشاور رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: آیه قرآن می‌گوید، شما باید الگوی تمدنی همه دنیا باشید؛ بنابراین باید درباره تقریب امیدوار باشیم و در این زمینه تلاش کنیم.

وی گفت: امروز تعدی بر حقوق و‌ جنایات صورت گرفته به علت عدم گفت‌وگوهای منطقی است که در این زمینه هدف دانشگاه مذاهب بسیار بلند بوده و در راستای تقریب مقدس و راه اهل بیت(ع) است.

آیت الله تسخیری در پایان خاطرنشان کرد: تقریب نباشد، گروه‌های تکفیری و انحرافی نظیر داعش به وجود می آیند و حال آنکه  مسیر تقریب به سوی وحدت امت اسلامی منتهی می شود.

گفتنی است، در نشست ویژه نکوداشت هفته ویژه پژوهش، مولوی "نذیر احمد سلامی" مقاله ای پیرامون ادب اختلاف و تفاوت خلاف و اختلاف در آیات و روایات ارائه داد.


برچسب ها : آیت الله تسخیری, تقریب مذاهب اسلامی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز