دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
امیدِ آن دارم که هم‌چنان پرچم تقریب در هند، برافراشته بماند
به قلم محمد رجایی‌نژاد دانش‌آموخته دانشگاه ادیان و مذاهب؛
رابطه سنت و تجدد؛ روی‌کردها و قرائت‌ها؛ با تأکید بر آرای امام خمینی(ره)
پویشی برای مطالعه بیشتر؛
آخرین کتابی که خوانده‌ام
معاون آموزش و پژوهش مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور خبر داد:
آمادگی طلاب اهل‌سنت برای شرکت در آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب

ریشه تقریب در گفت و گوی منطقی است

 
تاریخ انتشار: 1396/09/27    

ریشه تقریب در گفت و گوی منطقی است

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با تأکید بر اینکه نبودن تقریب باعث به وجود آمدن گروههای تکفیری از جمله داعش می شود، اظهار داشت: امروز تعدی بر حقوق و‌ جنایات صورت گرفته، به علت عدم گفت‌وگوهای منطقی است.

آیت الله "محمدعلی تسخیری" مشاور عالی مقام معظم رهبری و رئیس شورای عالی مجمع تقریب، امروز در نشست ویژه نکوداشت هفته ویژه پژوهش که در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد، گفت: تقریب مذاهب امروز به یک حقیقت مسلم تبدیل شده است و همه به حقیقت این موضوع پی برده اند.

وی ادامه داد: زمانی برخی انتقاد می کردند که لفظ تقریب در هیچ یک از آیات قرآن، روایات اهل بیت(علیهم السلام) نیامده است و حال آنکه ریشه های تقریب در عقلانیت اسلام است و عقلانیت در همه جای قرآن مطرح شده است.

وی افزود: ریشه تقریب در گفت و گوی منطقی است و در قرآن یک تئوری منطقی جامع مشاهده می شود، قرآن می فرماید گذشته ها را کنار بگذاریم و یکی از شرایط گفت و گوی منطقی را در فضای سالم و مبتلای سوابق نبودن، بیان می کند.

آیت الله تسخیری به چند نمونه از آیات قرآن در این زمینه اشاره کرد و گفت: شبهات و اشکالات آن زمان درباره تقریب به مرور از بین می رود و اگر زمانی گفته می شد که تقریب بین حق و باطل معنایی ندارد، مقصود حق مطلق و باطل مطلق است، اما زمینه های مشترک بین تفکرهای انسانی وجود دارد و ما آن تفکرهای مشترک را محور گفت و گو قرار می دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: رهبر معظم انقلاب می‌فرمایند: شما باید این دانشگاه را به جایی برسانید که محور پیشرفت و  گفت‌وگو در جهان باشد و این بعید نیست.

مشاور رهبر معظم انقلاب اظهار داشت: آیه قرآن می‌گوید، شما باید الگوی تمدنی همه دنیا باشید؛ بنابراین باید درباره تقریب امیدوار باشیم و در این زمینه تلاش کنیم.

وی گفت: امروز تعدی بر حقوق و‌ جنایات صورت گرفته به علت عدم گفت‌وگوهای منطقی است که در این زمینه هدف دانشگاه مذاهب بسیار بلند بوده و در راستای تقریب مقدس و راه اهل بیت(ع) است.

آیت الله تسخیری در پایان خاطرنشان کرد: تقریب نباشد، گروه‌های تکفیری و انحرافی نظیر داعش به وجود می آیند و حال آنکه  مسیر تقریب به سوی وحدت امت اسلامی منتهی می شود.

گفتنی است، در نشست ویژه نکوداشت هفته ویژه پژوهش، مولوی "نذیر احمد سلامی" مقاله ای پیرامون ادب اختلاف و تفاوت خلاف و اختلاف در آیات و روایات ارائه داد.


برچسب ها : آیت الله تسخیری, تقریب مذاهب اسلامی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز