دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب

قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است

 
تاریخ انتشار: 1396/11/12    

قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه قدس مهد ادیان الهی است، گفت: قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در پی تصمیم دولت ترامپ در انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و در محکومیت اقدام مذکور، همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان»، با حضور شخصیت‌ها، مقامات علمی و دینی کشورمان از جمله حجت الاسلام والمسلمین نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در محل حسینیه الزهرا (س) این سازمان برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین نواب: قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه قدس مهد ادیان الهی است، گفت: قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است.

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب در سخنرانی خود در همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» گفت: اینک دغدغه مشترک همه ما بیت‌القدس است. قدس مهد ادیان الهی است. قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی است و مقدسات یهودی، مسیحی و اسلامی در آن قرار دارد.

وی در ادامه، افزود: برای یهودیان محل معبد سلیمان و دیوار ندبه است، برای مسیحیان محل کلیسای اورشلیم به عنوان اولین کلیسا، محل زندگی، تعلیم، معجزات و مصائب حضرت عیسی (ع) است و برای مسلمانان اولین قبله، مقصد اسراء و مبدأ معراج پیامبر اکرم (ص) است؛ هیچ کسی حق ندارد این سرزمین را برای خود مصادره کند.

حجت‌الاسلام نواب در بخشی دیگر از سخنان خود، گفت: باید میان یهودیت و صهیونیسم تفاوت قائل شویم. جنبش صهیونیسم یک جنبش غیر دینی است که دین یهودیت را وسیله اهداف سیاسی خود قرار داده است.

وی همچنین، اظهار کرد: برخی یهودیان سنتی نیز که انتظار داشتند بازگشت به سرزمین مقدس با مداخله خدا انجام شود نه رجال سیاسی، با آن مخالف کردند. شاهدش هم وضعیت حکومت سکولار اسرائیل است که بیش از آنکه دغدغه دینی داشته باشد، آمال سیاسی خود را دنبال می‌کند.

حجت‌الاسلام نواب افزود: البته ناگفته نماند مسیحیت صهیونیستی جریانی دینی محسوب می‌شود آنان باور دارند از جمله زمینه‌های بازگشت مسیح بازگشت مسیحیان به سرزمین مقدس است.

وی یادآور شد: از این رو به رغم سکولار بودن حکومت اسرائیل، در تمام حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی به اسرائیل کمک می‌کنند. بسیاری از رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا که از اسرائیل حمایت کرده‌اند، اعتقادات صهیونیستی داشته‌اند.

 

ابراهیمی‌ترکمان: مدعیان دروغین، فعالیت‌های ضد صلح را آشکارا انجام می‌دهند

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این همایش گفت: مدعیان صلح جهانی اگر در گذشته به صورت پنهانی اعمال ضد صلح خود را انجام می‌دادند، امروز آشکارا در حال تلاش برای زدودن صلح از جامعه جهانی هستند.

ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود در همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با بیان اینکه صلح در تمامی ادیان مورد توجه جدی قرار گرفته است، گفت: متأسفانه امروز یک اتفاق عجیب و تلخی در جهان در حال اتفاق است؛ هر کسی بیشتر دم از صلح می‌زند، در عمل صلح را بیش از دیگران زیر پا می‌گذارد.

وی افزود: مدعیان تأسیس جامعه جهانی و سازمان ملل، منشور ملل و اساسنامه این سازمان را آشکارا زیر پا می‌گذارند. اگر در گذشته به صورت پنهانی اعمال ضد صلح خود را انجام می‌دادند، امروز آشکارا ملت‌ها را تحقیر می‌کنند و نسبت‌های ناروا به آفریقا می‌دهند. کشورهای ضد صلح که زمانی داعیه تأمین صلح برای جهان را داشتند، در حال حاضر در تلاش برای زدودن صلح از جامعه جهانی هستند.

ابراهیمی‌ترکمان ادامه داد: پس از جنگ جهانی دوم، دو نگاه ناسیونالیسم و اینترناسیونالیسم رواج پیدا کرد. در ناسیونالیسم، خودپرستی و نادیده انگاشتن دیگران و استفاده از هر ابزاری برای رسیدن به قدرت برای خود، وجود داشت. جامعه ملل به این نتیجه رسید که با تأسیس سازمان ملل متحد شیوه تعادلی را انتخاب کند؛ اما امروز ترامپ، بازگشت به ناسیونالیسم را انتخاب کرده است تا تنها جامعه خود را به عنوان حق، معرفی کند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین، گفت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) فرمودند که؛ زیر دستکش‌های مخملین آن‌ها، دست‌های چدنی پنهان است تا با آن دست دیگر ملت‌ها را بفشارند و استعمار و استثمار را به شیوه نوین در جهان عرضه کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی سپس، با طرح این پرسش که امروز چقدر شاهد صلح مورد نظر جامعه جهانی هستیم؟ گفت: ملتی را در فلسطین آواره کرده‌اند و با اخراج فلسطینی‌ها از قدس، می‌خواهند این شهر مقدس را پایتخت یک رژیم اشغالگر اعلام کنند. اما افکار عمومی این اقدام را نمی‌پذیرد و حتی کشورهایی که باور به اسلام ندارند، این اتفاق را محکوم کرده‌اند.

ابراهیمی‌ترکمان، افزود: امروز همه هم‌میهنان ما از هر دین و آیین و اعتقادی که دارند، با هم در مسائل کشور سهیم هستند و همیشه به یک هدف اندیشیده‌اند و در کنار هم و بدون اختلاف، در دفاع‌مقدس جنگیدند و شهید دادند و برای کشور افتخار آفریدند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پایان سخنان خود، تأکید کرد: همه مردم ایران از هم دینی در کنار هم مقابل دشمنان سرزمینمان یکصدا و متحد هستیم و خواهیم بود.

 

عراقچی: قدس پایتخت قطعی جهان اسلام و فلسطین است

معاون وزیر امورخارجه با تأکید بر حفظ هویت تاریخی، فرهنگ‌ساز و تمدن‌ساز قدس شریف گفت: قدس پایتخت قطعی جهان اسلام و فلسطین است.

معاون وزیر امورخارجه در همایش «قدس پایتخت صلح ادیان»، با تسلیت ایام فاطمیه و گرامی داشتن آغاز دهه فجر، گفت: این همایش بسیار مهم و به موقع است و واقعاً باید به زکاوت سازمان فرهنگ و ارتباطات تبریک گفت، زیرا قدس و حواشی قدس به موضوع اول جهان اسلام باید زنده نگه داشت.

وی افزود: این همایش از دو جهت اهمیت دارد؛ جهت اول اینکه قدس را همواره باید به عنوان موضوع اول جهان اسلام زنده نگه داشت. متأسف هستیم که موضوع جهان اسلام به جای قدس شریف منتهی به مسائل دیگر در جهان اسلام شده است.

عراقچی ادامه داد: هر گونه تلاش برای جلب توجه به جهان اسلام در موضوع به غیر از فلسطین و قدس و اینکه رژیم صهیونیستی تهدیدی برای جهان اسلام است محکوم می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه فلسطین را باید به عنوان موضوع اول جهان اسلام زنده نگه داشت، گفت: حضور ادیان در این اجلاس و مشارکت آنان بسیار مهم است. معرفی قدس به عنوان پایتخت صلحی برای جهان و اینکه بیت‌المقدس جزو تغییر ناپذیر، جدایی ناپذیر، و تقسیم ناپذیر جهان اسلام و فلسطین باید مدنظر داشت.

عراقچی افزود: قدس شریف قبله گاه اول مسلمانان است و اهمیت بسیار بزرگی برای جهان اسلام دارد و همچنین، پایتخت فلسطین است و یک واقعیت تغییرناپذیر است. ما همواره از این واقعیت، حمایت کردیم و خواهیم کرد و از حرکتی که در جهت تغییر این واقعیت ایجاد شود، مقابله خواهیم کرد.

معاون وزیر امورخارجه از قدس شریف به عنوان مرکزی برای همه ادیان (اسلام، مسیحیت و یهودیت) یاد کرد و گفت: قدس مورد احترام همه ادیان الهی است و باید همچنان باقی بماند. اقدام اخیر رییس جمهور آمریکا برای شناسایی قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونسیتی و انتقال سفارت آن کشور به بیت المقدس قطعاً اقدام محکومی است و از طرف جهان اسلام و حتی جامعه بین‌الملل هم محکوم شده است.

وی تصریح کرد: قدس شریف پایتخت قطعی فلسطین است و این موضوعی است که همه جهان اسلام به آن اذعان دارند و پای آن ایستاده‌اند. به فرموده رهبر معظم انقلاب این اقدام، نشان از عجز آنان دارد و بی تردید این اقدام ترامپ منجر به تسریع بازگشت قدس به وطن جهان اسلام و پیاتخت فلسطینیان خواهد شد.

عراقچی افزود: بیت المقدس یکی از شهرهای تاریخ‌ساز است و هم به لحاظ تاریخی و هم فرهنگی و سیاسی جایگاه بسیار مهمی دارد. وظیفه ما غیر از تلاش برای آزادی قدس شریف، تلاش برای حفظ هویت تاریخی، فرهنگ‌ساز و تمدن‌ساز قدس شریف نیز است.

وی در پایان، با تأکید بر اینکه قدس پایتخت قطعی جهان اسلام و فلسطین است، گفت: نهادهایی چون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید مأموریت و اقدامات خود را در راستای حفظ هویت فرهنگی قدس شریف به کارگیرند.

 

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی: بیت المقدس محل صلح و دوستی برای پیروان همه ادیان است

رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) گفت: بیت المقدس، را مهد و خاستگاه سه دین الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت می‌دانیم که از جایگاه ویژه‌ای نزد پیروان ادیان الهی برخوردار است و به حق باید آن را محل صلح و دوستی برای پیروان همه ادیان دانست.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی در سخنرانی خود در این مراسم، ضمن تبریک فرارسیدن سی‌ونهمین سالروز خجسته پیروزی انقلاب اسلامی، برگزاری همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» را که مزین بنام مقدس قدس شریف است در آستانه دهه مبارک فجر، نشان‌دهنده پیوند ناگسستنی انقلاب اسلامی ایران با مسئله قدس شریف مطرح کرد.

رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) افزود: در صدمین سالگرد قرارداد ننگین بالفور که موجب پیدایش رژیم اشغالگر و جعلی صهیونیستی در سرزمین فلسطین شد، جهان شاهد بالفور جدیدی با اقدام رئیس جمهوری امریکا مبنی بر اعلام انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به بیت‌المقدس بود. توطئه و اقدامی که هرچند از سر استیصال و درماندگی در منطقه غرب آسیا و مشخصاً بخاطر شکست در سوریه و عراق بود، ولی نشان دهنده عمق دشمنی استکبار جهانی با ادیان الهی است.

وی تصریح کرد: اقدام ترامپ، تجاوز آشکار به هویت قدس و ارزش‌های دینی و عقیدتی عموم ادیان و علی الخصوص مسلمانان است. این اقدام نابخردانه از سوی پیروان ادیان مختلف در سطح جهان محکوم شد.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی در سخنان خود، تأکید کرد: این اقدام ترامپ، علیه حقوق تاریخی و ثابت ملت فلسطین در مسئله قدس است که قطعنامه‌های بین‌المللی و اصول بنیادین بین‌المللی آن را تعیین کرده‌اند و نشان داد حمایت امریکا از قوانین و تصمیمات بین‌المللی صرفاً ژست سیاسی است و در باطن و واقع، دولتمردان آمریکا در همراهی با رژیم اشغالگر قدس هیچ اعتقادی به این قوانین و ساختارهای بین‌المللی ندارند و این نظامات تا زمانی مورد اعتقاد و حمایت آمریکا هستند که مدافع منافع نامشروع آمریکا و رژیم صهیونیستی باشند. همانند اقدام خروج آمریکا از یونسکو که بواسطه محکومیت رژیم صهیونیستی در این سازمان بود.

رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) همچنین، اظهار کرد: در شرایط موجود جهان ما شاهد حداقل سه رویکرد نسبت به جامعه بشری هستیم. یک رویکرد مبتنی بر تفسیر و برداشت افراط گرایانه و خشونت زا از دین. رویکرد دیگر مبتنی بر خود برتربینی سیاسی، اقتصادی و سوم رویکرد مبتنی برتعامل و همزیستی ابنای بشر.

وی بیان کرد: در رویکرد اول مبتنی بر افراط‌گرایی دینی ما شاهد وجود انسان‌هایی مریض و جاهل و مقدس نما هستیم که از بیماری خودبرتربینی در دین برخوردار هستند. گروه‌هایی نظیر داعش جهل دینی خویش را مقدس دانسته و با این جاهلیت به جنگ عقل و خرد برخاسته‌اند و جهانی را به ویرانی کشانده‌اند و فجایعی را با سوء استفاده از نام دین مرتکب شده‌اند.

رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به رویکرد دوم در جامعه بشری اشاره کرد و گفت: این رویکرد مبتنی بر تکبرسیاسی، هم شاهد اقدامات افرادی در کسوت دولتمردان کشورهایی بظاهر متمدن هستیم که از این خودبرتربینی به جایگاه استکباری رسیده‌اند و خواهان سلطه بر جهان و جهانیان هستند و در نتیجه خود را صاحب حق دانسته و بدنبال تسلط بر سرنوشت کشورها و ملتهای دیگر هستند.

وی ادامه داد: رویکرد سلطه‌طلبانه این دولتمردان باعث شده است که آنچه اصول ثابت فرض می‌شود صرفاً منافع آنها باشد و در نتیجه سائر اصول انسانی تا زمانی اعتبار دارد که در خدمت منافع آنها باشد و در غیر اینصورت به راحتی آن اصول را پایمال می‌کنند و یا آن اصول را به عنوان ابزاری علیه دیگر ملتها بکار می‌گیرند که بهترین شاهد این مدعا موضوع حقوق بشر و حقوق ادیان است که از سوی این دولتمردان بی‌ارزش شده‌اند یا به عنوان ابزاری علیه دیگر کشورها و ملت‌ها به کار برده می‌شوند.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی خاطرنشان کرد: ظلم و جنایات بسیاری علیه غیرنظامیان اعم از زن و کودک و پیر و جوان در یمن و سوریه و عراق و فلسطین و میانمار صورت می‌گیرد ولی نه تنها از سوی این مدعیان دروغین حقوق بشر اقدامی در رفع این ظلم و ستم‌ها صورت نمی‌پذیرد، بلکه از بانیان این نقض حقوق بشر هم حمایت و پشتیبانی می‌کنند.

وی در ادامه، اظهار کرد: در رأس سردمداران این رویکرد می‌توان از دولت آمریکا نام برد که برخلاف همه اصول انسانی و قوانین بین‌المللی به دنبال سلطه بر کشورها و استقرار نظم نوین جهانی است که بر مدار منافع آمریکا حرکت کند.

رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) همچنین، گفت: آمریکا بر خلاف تعهدات بین‌المللی و روابط حسنه‌ای که با اکثر کشورهای عربی و اسلامی دارد، با حمایت تاکتیکی از گروه‌های تکفیری و تروریستی خسارات جبران ناپذیری را به صلح جهانی و برخی از این کشورها وارد کرده است و با حمایت همه جانبه از رژیم صهیونیستی، زمینه ظلم و جنایت فراگیر این رژیم جعلی علیه مردم مظلوم فلسطین را فراهم کرده است و اینک نیز با اقدام برای انتقال سفارتخانه خویش از تل آویو به اورشلیم، بار دیگر بر سیاست خود بر حمایت از این رژیم اشغالگر علیه همه اعتقادات پیروان ادیان تأکید و اثبات کرد که بر خلاف خوش باوری برخی دول اسلامی، اعتقادی به صلح و احقاق حقوق حقه مردم فلسطین ندارد.

وی ادامه داد: در دیگر سوی رویکردهای تکفیری و استکباری، ما شاهد رشد رویکرد مبتنی بر تعامل و همزیستی بشری هستیم. طیف گسترده‌ای از دولت‌ها و ملت‌های آزاد و رهبران ادیان مختلف در تلاش برای رفع ظلم و جنایات سازمان یافته و استقرار صلح در جهان هستند.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی تصریح کرد: رویکرد صلح‌آمیز این دولت‌ها و رهبران دینی مبتنی بر این اصل مهم بشری و الهی است که اشرف بودن بشر نسبت به سائر جانداران منوط به حفظ کرامت انسانی و تلاش جهت استقرار آموزه‌های رحمانی خداوند در زمین است. آموزه‌هایی نظیر عدالت، بخشش، صلح و مدارا، نوع دوستی و زندگی مسالمت‌آمیز کریمانه همه ابنای بشر فارغ از رنگ و زبان و دین در کنار یکدیگر. از دیدگاه این طیف، بشر زمانی وارد جنگ و درگیری می‌شود که باب گفت‌وگو بسته است و افراد و گروهها احساس می‌کنند حرفی برای گفتن ندارند و یا گوش شنوایی برای شنیدن وجود ندارد و تنها راه پیش رو توسل به جنگ و درگیری است فلذا در اندیشه این طیف، ترویج گفت‌وگوهای سازنده بین ابنای بشر بهترین سیاست جهت کاهش درگیری‌ها و خشونت‌ها است.

وی خاطرنشان کرد: این افراد سیاست گفت‌وگو اعم از فرهنگی و سیاسی و دینی را بهترین راه برای خروج بشر از بن بست تنهایی و توسل به خشونت می‌دانند. در اندیشه این گروه، دین همواره در طول تاریخ حیات بشری از عوامل تأثیرگذار بر زندگی بشر چه در سطح فردی و داخلی و چه در سطح بین‌المللی بوده و در حال حاضر در عرصه معادلات نظام بین‌الملل هم باید از جایگاه ویژه‌ای برخوردار باشد و مطمئناً در آینده هم با توجه به روندهای موجود (جهانی شدن) شاهد پررنگ شدن نقش دین در ابعاد مختلف روابط بین‌الملل (اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و...) خواهیم بود. قائلین و باورمندان به این رویکرد.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی افزود: بیت المقدس، را مهد و خاستگاه سه دین الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت می‌دانیم که از جایگاه ویژه‌ای نزد پیروان ادیان الهی برخوردار است و به حق باید آن را محل صلح و دوستی برای پیروان همه ادیان دانست.

وی افزود: نام شهر بیت‌المقدس، همواره با صفات قدس و مقدسات همراه بوده و این شهر باستانی، از آغاز، شهر صلح و سلام خطاب شده است. قدس، سالیانی قدمگاه انبیای الهی بوده است و بناهای تاریخی برجای مانده از آن، حکایت از پیشینه با هویت این شهر مقدس در نزد تمام ادیان الهی دارد.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی همچنین، بیان کرد: بیت‌المقدس از جنبه دیگر هم از اهمیت ویژه‌ای برای مسلمانان برخوردار است و آن معراج پیامبر اسلام (ص) است. «معراج» یکی از معجزات حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم آخرین پیامبر و رسول خدا است. معراج، مقدّس‌ترین سفر در طول تاریخ است. نام مسجدالاقصی و معراج پیامبر در قرآن کریم در اولین آیه سوره اسراء آمده است.

وی افزود: تمام آیات قرآنی که به نحوی به سرزمین فلسطین ارتباط دارند، از دو وصف "قداست" و "مبارک" سخن می‌گویند یعنی این سرزمین هم مبارک است و هم از قداست برخوردار است. به طور نمونه در سوره مبارک طور وقتی خداوند داستان حضرت موسی را ذکر می‌کند، می‌فرماید: پس زمانی که موسی به سرزمین مقدس درآمد، از سوی خدا خوانده شد که‌ای موسی من پروردگار تو هستم، پس کفش‌هایت را درآور، زیرا تو در سرزمین و وادی مقدس طور هستی.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی خاطرنشان کرد: در سوره‌های مبارک بقره، قصص، اعراف، یونس و اسرا هم فلسطین سرزمین مبارک معرفی شده است. سرزمینی که وقتی حضرت ابراهیم (ع) به همراه حضرت لوط (ع) از سرزمین بابل مهاجرت می‌کنند و به سرزمین فلسطین وارد می‌شوند، خداوند در سوره انبیا می‌فرماید ما آنها را به سرزمینی بردیم که آن را برای جهانیان مبارک گردانیدیم.

وی ادامه داد: فلسطین در اکثر آموزه‌های مسیحیت و در روایات اسلامی محل تولد حضرت عیسی (ع) نیز است و در ضمن محل تولد حضرت داوود (ع) هم است که به همین خاطر این مکان مبارک، کلیسای مقدس مهد یا کلیسای ولادت مسیح نام گرفته است. در تورات این سرزمین مبارک کنعان نامیده شده است. سرزمین فلسطین به نام‌های نیک دیگری نیز در قرآن مجید نامیده شده است. به عنوان مثال در سوره یونس از این سرزمین به نام جایگاه صدق و راستی و در سوره مومنون از آن به سرزمین بلند و والامقام یاد شده است. بنابراین سرزمین فلسطین نزد همه ادیان ابراهیمی اسلام و مسیحیت و یهودیت از ارزش و جایگاه والایی برخوردار است و برای هریک از پیروان این ادیان نیز آثار متعدد و مقدسی وجود دارد.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی اظهار کرد: بنابراین همه ادیان آسمانی و پیامبران الهی مروج توحید و منجی بشریت و منادی صلح، امنیت و رفتار محبت‌آمیز نسبت به پیروان دیگر ادیان و مذاهب می‌باشند؛ اعلامیه جهانی اسلام آیه 64 سوره آل عمران می‌باشد که می‌فرماید: «قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا إِلی کَلِمَه سَواءٍ بَینَنا وَ بَینَکُمْ أَلاّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ و لا نشرک به شیئا و لایتخذ بعضنا بعضاً اربابا من دون الله...»

وی در ادامه، گفت: در واقع، اسلام با تأکید بر رویکرد تعمل و همزیستی ابنای بشر مبتنی بر عدالت و کرامت، خواهان احترام به همه ادیان الهی و دستاوردهای به حق آنها است.

آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی بیان کرد: در دیدگاه اسلامی باید حرمت همه انبیای الهی و کتب آسمانی آنها حفظ گردد و اماکنی که متعلق به آنها است از قداست و برکت برخوردار است و سرزمین فلسطین و به طور ویژه بیت‌المقدس از جمله این مناطق مقدس است که حفظ قداست آن و پرهیز از جنگ و خونریزی از آن بر همه پیروان راستین ادیان واجب است و بر پیروان ادیان است که با اتحاد بین خود، با کسانی که در تلاش هستند این مناطق را اشغال و غصب نمایند و دولتی جعلی را بر آن سرزمین مقدس مسلط سازند، مقابله نمایند و از حریم قدسی این سرزمین مبارک که قدمگاه انبیا و محل تولد و دفن برخی از انبیا و اولیای الهی است، دفاع کنند.

وی همچنین، افزود: مطمئناً دفاع از این سرزمین مقدس وظیفه همه پیروان ادیان الهی است و وعده الهی بر نصرت و پیروزی دین خدا و شکست دشمنان خدا می‌باشد و آگاهی از تاریخ بیت‌المقدس نشان می‌دهد این شهر با تمام اماکن مقدسش و با وجود تمام زخم‌هایی که صهیونست‌ها بر آن وارد کردند از اشغال رهایی خواهد یافت و تلاش و حیله مستکبرین و غاصبین علیه خود آنها به کار گرفته خواهد شد و نصرت الهی شامل حال مؤمنین خواهد شد.

 

حاخام حمامی لاله‌زار: ایجاد تشنج در بیت‌المقدس برای یهودیت قابل قبول نیست

رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران گفت: یهودیت حفظ حرمت بیت‌المقدس را «مقدس» می‌داند و اقدامات تشنج‌زا که صلح و آرامش را از این شهر دور خواهد ساخت را تقبیح می‌کند.

حاخام یونس حمامی لاله‌زار، رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران در سخنرانی خود در همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با قدردانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای ایجاد امکان گردهمایی نمایندگان ادیان ابراهیمی برای گفت‌وگو و تبادل نظر، به شرح جایگاه اورشلیم (بیت‌المقدس) در اندیشه ادیان توحیدی به ویژه یهودیت پرداخت.

وی گفت: اورشلیم که به خاطر بنای بیت‌المقدس به نام «بیت‌المقدس» خوانده می‌شود، از تاریخی‌ترین و مقدس‌ترین مکان‌های جهان و مورد احترام تمام ادیان ابراهیمی است. این شهر آثار مذهبی بسیاری از هر یک از این ادیان رادر خود جای داده است و مهم‌ترین نقطه تلاقی 3 دین ابراهیمی و مرکز توجهات جهانی بوده است.

حاخام حمامی لاله‌زار ادامه داد: در اورشلیم تمامی یهودیان و مسیحیان و مسلمانان می‌توانند در کنار هم با صلح و آرامش زندگی کنند. این صلح جهانی البته آرزوی همه ماست و بعد از آمدن منجی موعود، شاهد تحقق این صلح جهانی خواهیم بود.

وی همچنین گفت: در کتاب عهد عتیق، حضرت داوود می‌گوید که برای صلح در اورشلیم (بیت‌المقدس) دعا کنید. این شهر جایی است که فرهنگ و ادیان و مردمان تمامی اعصار و دوران‌ها در آن با هم تلاقی پیدا می‌کنند و مسلّم است که در خصوص صلح در اورشلیم نیاز به یک تلاش همگانی است.

رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران در ادامه با تقدیر از سخنرانی آیت‌الله محمدی‌گلپایگانی در این همایش که در آن از آیات قرآن در نشان دادن اهمیت بیت‌المقدس استفاده شد، گفت: در کتاب مقدس و در تورات هم سخنان و آیات زیادی درباره اورشلیم آمده است؛ به نحوی که در عهد عتیق بیش از 800 بار از اورشلیم یاد شده است. در تورات از قدمت بیش از 4 هزار ساله این شهر یاد شده و نام این شهر برای نخستین بار در داستان حضرت ابراهیم آمده است که فرزندش اسحاق را قربانی می‌کند و از خدا می‌خواهد که توجه خود را به این شهر مبذول بفرماید.

وی با تأکید بر اینکه اورشلیم از جنبه‌های مختلف دینی و فکری جایگاه خاصی در یهودیت دارد، گفت: خیلی از مباحث تاریخی و دینی یهودیان در اورشلیم اتفاق افتاده است تا اینکه معبد بیت‌المقدس در این شهر ساخته شد. هر چند انسان در هر مکان و رو به هر طرفی می‌تواند خدا را نیایش کند؛ اما معبد بیت‌المقدس مکانی است که همه انسان‌ها رو به آنجا با خدای خود نیایش می‌کنند و در آن مراسم عبادی و تقدیم قربانی و تقدس این شهر، مورد توجه یهودیان بوده است.

حاخام حمامی لاله‌زار در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: در بیت‌المقدس و در طول تاریخ مکان‌های مقدس بسیاری برای مسیحیان و مسلمانان ساخته شد تا این شهر را به محلی برای رسیدن به صلح تبدیل کند.

وی سپس تأکید کرد: هرگونه بی‌حرمتی به هر یک از ادیان دیگر نتیجه‌ای جز ایجاد درگیری و تشنج و چیزی که امروز شاهد آن هستیم نخواهد داشت و انسان را از صلح و همزیستی دور خواهد شد.

رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران در پایان سخنانش گفت: یهودیت هم حفظ حرمت این مکان را مقدس می‌داند و همانند پیروان سایر ادیان توحیدی، اقدامات تشنج‌زا که صلح و آرامش را از بیت‌المقدس دور خواهد ساخت را تقبیح می‌کند و این اقدامات برای ما یهودیان هم قابل قبول نیست.

 

وانیا سرگز: بیت‌المقدس را حفظ کنیم

نماینده اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی و آشوری گفت: بیت‌المقدس باید محصون بماند، زیرا سرزمین پیامبران الهی و انبیا است.

وانیا سرگز، نماینده اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی و آشوری در سخنرانی خود در این مراسم، با تأکید بر اهمیت برگزاری همایش «قدس پایتخت صلح ادیان»، از سرزمین بیت‌المقدس به عنوان پایتخت صلح و آرامش یاد کرد.

وی ادامه داد: آنچه امروز در بیت‌المقدس می‌گذرد، نقص فاحش قوانین بین‌المللی و حقوق بشری پذیرفته شده جهان از سوی اسرائیل است.

وانیا سرگز اظهار کرد: صهیونیست‌ها تلاش می‌کنند اراده خود را بر خلاف قواعد جاری در سطح بین‌المللی بر بیت‌المقدس جاری، تحمیل کنند.

وی در پایان سخنان خود، تأکید کرد: بیت‌المقدس باید محصون بماند، زیرا سرزمین پیامبران الهی و انبیا است.

 

مولوی اسحاق مدنی: اسلام همه انبیا و ادیان را یک امت و یک دین می‌داند

نایب‌رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، گفت: مسلمانان تمام آثار انبیای گذشته را جزو آثار دینی و اسلامی می‌داند؛ زیرا اسلام همه انبیا و ادیان را یک امت و یک دین می‌داند.

مولوی اسحاق مدنی، نایب‌رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، در سخنرانی خود در همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با بیان اینکه قرآن کریم فرموده است که ما اطراف آن (قدس) را متبرک کرده‌ایم، گفت: قدس جایی است که همه ادیان برای آن احترام قائلند و خیلی از انبیا در آنجا متولد شده‌اند و آنجا وفات یافته‌اند و خیلی از اماکن مقدسه یهودیت و مسیحیت در این شهر واقع شده است.

وی افزود: مسلمانان هم از دو جهت این شهر را مقدس می‌دانند؛ یکی اینکه بر اساس آیه قرآن، خداوند پیامبر اسلام (ص) را پیش از هجرت از مسجدالحرام به مسجدالاقصی برد. قدس، قبله اول مسلمانان است و محل معراج پیامبر (ص) هم محسوب می‌شود. دوم اینکه؛ بسیاری از انبیای الهی در بیت‌المقدس متولد شدند و اسلام دینی است که تمام انبیا را مقدس می‌داند.

مولوی مدنی ادامه داد: نزد ما اگر کسی به رسول اسلام (ص) ایمان آورده باشد ولی پیامبران دیگر همچون حضرت عیسی و حضرت موسی را به عنوان پیامبر خدا قبول نداشته باشد، مسلمان نیست. همانطور که ایمان به حضرت محمد (ص) شرط مسلمانی است، ایمان به دیگر پیامبران هم شرط مسلمانی است. این آموزه‌ای قرآنی است و قرآن تأکید می‌کند که؛ ما تمام این پیامبران را آوردیم و شرط مسلمانی ایمان به تمام انبیای گذشته است.

وی افزود: یک مسلمان تمام آثار انبیای گذشته را متعلق به خود و جزو آثار دینی و اسلامی می‌داند و نه متعلق به دشمن و مخالف؛ زیرا اسلام همه انبیا و ادیان را یک امت و یک دین می‌داند.

نایب‌رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: اینکه ترامپ یا هر کس دیگری اعلام کند که بیت‌المقدس پایتخت اسرائیل است، فلسفه اعتقادی ندارد. اختلاف یک فرد مسیحی با صهیونیست‌ها بسیار زیاد است؛ بنابراین نمی‌تواند از روی عقیده دینی این موضوع را تصمیم‌گیری و اعلام کند. حتی این اعلام، از روی بی‌دینی آن شخص است. امروز مصالح آمریکایی‌ها را سیطره و تسط صهیونیست‌ها که صاحب ثروت و تبلیغات هستند، تعیین می‌کند.

وی تأکید کرد: رؤسای جمهوری آمریکا انتخاب‌شدگان صهیونیست‌ها هستند و بر این اساس معتقدم که ما در کنار آزادی فلسطین باید به فکر آزادی آمریکا از دست صهیونیست‌ها هم باشیم.

مولوی اسحاق مدنی، در پایان سخنانش با بیان اینکه فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر آزادی قدس، محقق خواهد شد و این شهر پایتخت فلسطین است، گفت: حتی بر مبنای دموکراسی مورد ادعای قدرت‌ها و سازمان ملل هم، خود شهروندان فلسطینی باید پایتخت خود را انتخاب کنند و هیچ کسی حق انتخاب پایتخت برای آنها را ندارد. سازمان ملل باید باید این مسأله را به خود فلسطینی‌ها واگذار کند. و بدانید که دنیا این انتخاب را همراهی نخواهد کرد و این طرح با شکست مواجه خواهد شد.

 

موبد خورشیدیان: تفکر حاکم بر ایران انسانیت‌محور است

رییس انجمن موبدان تهران، گفت: یکتاپرستان که جنگ را دون می‌شمارند و اندیشه و کردار و گفتار نیک را می‌ستایند، دارای تفکر انسانیت‌محوری هستند و این تفکر حاکم بر ایران است.

موبد خورشیدیان، رییس انجمن موبدان تهران در سخنرانی خود در همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با اهدای درود به مقام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و نیز با عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، تأکید کرد که قدس، پایتخت صلح ادیان و برای همه ادیان مقدس بوده است.

وی افزود: بعد از تخریب بیت‌المقدس توسط بخت‌النصر، این شهر توسط کوروش بازسازی شد. شهری که در همیشه تاریخ جایگاهی مقدس داشته است.

موبد خورشیدیان در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: 3 اندیشه در جهان وجود دارد که تعداد آنها کم یا زیاد نخواهد شد؛ اول: اندیشه دست چپی یا بنیادگرایی، دوم: انسان‌محوری ـ عقل‌محوری یا اومانیسم و سوم: انسانیت‌محوری که از باستانی‌ترین تفکرات بشری است و توسط کوروش بنا نهاده شد و هم خرد و هم وجدان را در نظر می‌گیرد. با این توضیح که خرد و عقل تنها جانب خود را می‌گیرد و وجدان، طرفدار جمع است.

وی ادامه داد: کسانی که افراط می‌کنند، یا خرد و یا وجدان را کنار می‌گذارند. بنیادگرایان فقط وجدان را می‌پذیرند و عقل را کنار می‌نهند و اومانیست‌ها هم با پرداختن بیش از حد به عقل، با وجدان کاری ندارند. در این میان، پیروان ادیان اهورایی یعنی یکتاپرستان که جنگ را دون می‌شمارند و اندیشه و کردار و گفتار نیک را می‌ستایند، دارای تفکر انسانیت‌محوری هستند و این تفکر حاکم بر ایران است.

رییس انجمن موبدان تهران در ادامه سخنانش با بیان اینکه دنیا ترامپ را به عنوان یک افراطی داعش‌گونه می‌شناسد، گفت: این امر و نهی رییس جمهور آمریکا در اعلام کردن بیت‌القمدس به عنوان پایتخت اسرائیل، اقدامی ناشایست و نشان‌دهنده پایین بودن شعور اجتماعی ترامپ است. شخصی که هدف را توجیه کننده وسیله می‌داند و در مقابل انسانیت‌محوری قرار دارد.

موبد خورشیدیان در پایان سخنانش گفت: همانطور که اکثریت اعضای سازمان ملل و نیز خردمندان که انسانیت را از هر چیزی بالاتر می‌دانند با این طرح ترامپ مخالفند، این اقدام ناکام خواهد ماند.

گفتنی است؛ اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران و نیز صلاح زواوی، سفیر فلسطین در تهران، از جمله دیگر سخنرانان این همایش بودند که طی آنها، اقدام رییس جمهور آمریکا در اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی محکوم، و اقدامات جمهوری اسلامی ایران در دفاع از آرمان فلسطین، تجلیل شد.

 

همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با قرائت بیانیه پایانی توسط حجت‌الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز بین‌المللی گفت‌وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به کار خود پایان داد.

متن بیانیه بدین شرح است:

1- رژیم صهیونیستی، رژیم اشغالگر و جعلی است و حق سرزمینی در سرزمین مقدس فلسطین ندارد.

2- کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس و ملت فلسطین، سرزمین و ملت یکپارچه هستند و تعیین سرنوشت کشور فلسطین در دست خود مردم فلسطین می‌باشد.

3- بیت‌المقدس سرزمین صلح و دوستی و همزیستی همه پیروان ادیان ابراهیمی است و هر گونه ایجاد مشکل و ظلم و تعدی به این سرزمین و مردم آن محکوم است.

4- تصمیم اخیر ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارت آن کشور به قدس اشغالی محکوم است و ملت فلسطین بر سرزمین خویش و مبارزه برای آزادی آن حقوق مسلم و همه جانبه دارد.

5- تصمیم دولت ترامپ در انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس، فاقد وجاهت قانونی بوده و تهدیدی علیه همه ادیان ابراهیمی و امنیت و صلح جهانی محسوب می‌شود.

6- گسترش و تعمیق گفت‌وگوهای سازنده میان ادیان و مذاهب، راهکاری مؤثر برای مقابله با اندیشه و رفتار افراط‌گرایانه سیاسی و دینی، با هدف استقرار صلح و امنیت پایدار جهانی و دستیابی به کرامت و سعادت همه ابنای بشر است.

7- حمایت مؤثر و سازنده نهادهای سازمان ملل و به ویژه یونسکو در حفظ و حراست از میراث و فرهنگ و ارزشهای تاریخی و تمدنی و ادیانی سرزمین فلسطین و خاصه بیت‌المقدس اقدامی مهم و اساسی است و مورد مطالبه پیروان همه ادیان ابراهیمی است.

8- کمک به ملت فلسطین برای آزادی سرزمین خویش و بازگشت آوارگان یک امر انسانی و خداپسندانه است و از تلاشهای سازنده حامیان راستین ملت مظلوم فلسطین قدردانی می‌شود.

9- پیروان ادیان ابراهیمی هرگونه تعدی و اهانت به بیت‌المقدس و سرزمین فلسطین را محکوم می‌کنند و بر حقوق مادی و معنوی ملت فلسطین نسبت به آثار و ارزش‌های تاریخی و ادیانی این سرزمین تأکید دارند.

 10- از سازمان‌ها و ملت‌ها و دولت‌هایی که با حسن نیت تمام، تصمیم دولت ترامپ را محکوم کرده و از سرزمین و حقوق حقه مردم ستمدیده فلسطین دفاع کرده‌اند، قدردانی می‌گرددنظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز