دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب

احیای اخلاق و شرافت انسانی بزرگترین پیام بعثت پیامبر اسلام بود

 
تاریخ انتشار: 1397/01/25    

احیای اخلاق و شرافت انسانی بزرگترین پیام بعثت پیامبر اسلام بود

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب، احیای اخلاق و شرافت انسانی را بزرگترین پیام بعثت پیامبر اسلام (ص) برشمرد و با اشاره به سرعت فوق العاده گسترش اسلام در بین مردم جهان، گفت: طبق پیش بینی کارشناسان، سال ۲۰۵۰ میلادی، اسلام دین اول جهان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب، حجت الاسلام و المسلمین سیدابوالحسن نواب در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری رضوی در قم، ضمن تبریک فرارسیدن عید مبعث، به شرایط جهان به ویژه شرایط سرزمین عربستان در دورانی که حضرت محمد (ص) به پیامبری مبعوث شدند اشاره کرد و اظهار داشت: زمان قبل از بعثت پیامبر اسلام (ص) به زمان جاهلیت معروف است اما جاهلیت به این معنی نیست که مردم آن زمان هیچ معارف و هیچ فرهنگی نداشتند، بلکه این حرف یک تحلیل غیر فنی است.

*دوران جاهلیت هم معارف و فرهنگ خاصی داشته است

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب افزود: جاهلیت هم برای خودش معارف داشته و ما معارف جاهلی داریم؛ برای مثال اشعاری که در آن زمان مطرح می‌شد و دقت‌هایی که می‌کردند و تیزهوشی‌هایی که داشتند، و آدم شناس بودنشان، همه نشان از آن دارد که زمان قبل از بعثت پیامبر (ص)، معارف و فرهنگ خاصی وجود داشته است.

*خدمت به پیامبر (ص) نیست بگوییم ایشان در بین افراد نفهم مبعوث شدند

حجت الاسلام و المسلمین نواب اضافه کرد: اتفاقاً این حرف خدمت به پیامبر اسلام (ص) نیست که ما بگوییم ایشان در بین یک سری آدم نفهم مبعوث شده‌اند؛ اتفاقاً پیامبر (ص) در بین یک جمع فرهیخته و دارای فرهنگ مبعوث شدند؛ و خودشان هم در یک جمع فرهیخته همچون قریش زندگی کرده و بعثتشان را، ابتدا در این جمع اعلام کردند.

این استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: همین که در برخی آیات قرآن با کلمه «یسئلونک» روبرو می‌شویم و نشان می‌دهد که مردم آن زمان از پیامبر (ص) سؤالاتی می‌کنند، و همین امر نشان می‌دهد معارفی در این زمان وجود داشته است؛ یعنی این معارف در جاهلیت بوده و اهالی آن زمان از فرستاده خدا می‌پرسند که چه باید کرد و قرآن هم به پیامبر (ص) دستور می‌دهد که این گونه جوابشان داده شود.

*قرآن حاشیه به معارف جاهلی دارد

حجت الاسلام و المسلمین نواب با تأکید بر این که خیلی از جاهای قرآن، حاشیه به معارف جاهلی است، گفت: بنابراین جاهلیت در درون خودش معارف داشته و این طور نبوده که هیچ فرهنگ و معرفتی در آن زمان نبوده باشید و بگوییم پیامبر (ص) در بین یک سری آدم ابله. و ...، مبعوث شد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب خاطرنشان کرد: اصلاً همین که معجزه پیامبر اسلام (ص) یک کتاب بنام قرآن کریم بوده، نشان می‌دهد که فهم بشریت در آن زمان، آمادگی پذیرش معجزه‌ای به این کیفیت را داشته است؛ و چون معارف زمان جاهلیت و ادبیات آن دوران خیلی مهم بوده و یکی از نقاط برجسته قرآن کریم نیز، همین ادبیات آن بوده است؛ و باز باید گفت که معجزه قرآن در زمان پیامبر اسلام (ص)، نشان می‌دهد که فهم بشر بنی اسرائیلی و بشر دوران‌های دیگر، با فهم بشر دوران پیامبر اسلام (ص) متفاوت بوده است.

او گفت: دوران قبل از بعثت پیامبر اسلام (ص)، اگرچه به دوران جاهلی معروف شده، اما مردم آن دارای فرهنگ خاصی بودند و برای خودشان رسوم محترم و سنت‌های محکمی داشتند؛ یعنی سنت‌های دوران جاهلی، سنت‌های خیلی محکمی بود؛ آن‌ها کلید دار خانه خدا بودند و اعمال حج در آنجا انجام می‌شد؛ یعنی حج و زیارت خانه خدا، قبل از ظهور اسلام هم بوده است.

*ظهور اسلام در جامعه‌ای دارای انسان‌های فرهیخته

حجت الاسلام و المسملمین نواب با بیان این که پیامبر اسلام (ص) در یک جمع فرهیخته که آمادگی پذیرش معارف اسلام را داشتند ظهور کرد، گفت: اتفاقاً پیامبر اسلام (ص) در بین عده‌ای از افراد با شخصیت مبعوث شده و آن‌ها را به اسلام دعوت کردند و بسیاری از آن‌ها هم این دعوت را پذیرفتند؛ مثلاً خود حضرت حمزه (ع) عموی پیامبر اسلام (ص)، یکی از باشخصیت ترین افراد قریش بود؛ همین طور حضرت ابوطالب (ع) و حضرت عباس (ع) دیگر عموهای پیامبر؛ این افراد جزء شخصیت‌های برجسته قریش و عربستان آن روزگار بودند و خودشان هم کلی فهم و معرفت و شعور داشتند؛ و همین افراد فرهیخته بودند که دعوت پیامبر اسلام (ص) را پذیرفته و مسلمان شدند.

*سرعت فوق العاده گسترش اسلام در جهان

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در بخش دیگری از گفت وگوی خود با خبرنگار خبرگزاری رضوی، با تأکید بر این که در جهان امروز، دین اسلام با سرعت فوق العاده ای در حال گسترش است، گفت: در حال حاضر حدود ۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان مسلمان هستند؛ این درحالی است که در دهه‌های قبل، آمار مسلمانان جهان بسیار کمتر از آمار فعلی بود؛ و با این روند رو به رشد جمعیت مسلمانان در کل جهان، بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران احتمال می‌دهند که در سال ۲۰۵۰ میلادی، اسلام بر مسیحیت مقدم شده و تبدیل به دین اول جهان شود.

او در پاسخ به این سؤال که به نظر شما، اختلافات موجود در بین برخی از مسلمانان دنیا، موجب توقف یا کندی گرایش مردم جهان به دین اسلام نخواهد شد؟ گفت: اولاً باید بدانیم که اختلافات در میان همه ادیان دیده می‌شود و بازهم وجود خواهد داشت؛ برای مثال حضرت موسی (ع) و حضرت عیسی (ع) هم از دست برخی از مردم زمان خود گلایه داشته و اذیت کشیدند؛ می‌بینیم که یهودیان با سابقه بیشتر از اسلام، امروز جمعیتشان به ۲۵ میلیون نفر در کل دنیا نمی‌رسد اما اسلام و مسلمانان، رفته رفته به نزدیکی ۲ میلیارد نفر جمعیت در جهان امروز می‌رسند.

*اسلام نسبت به سایر ادیان با انحراف کمتری روبرو شد

حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: همچنین حضرت موسی (ع) در زمان خودش و از دست روحانیت اطرافش، زجر کشید و اذیت شد اما پیامبر اسلام (ص) در زمان خودش و بعد از این که هجرت کردند و اسلام به رشد و گسترش رسید، ایشان با آن زجرها و سختی‌ها روبرو نبودند؛ باید قبول کنیم که همه ادیان در تاریخ بشریت، گاهی به اختلافاتی هم کشیده شده و بعضاً از مسیر صحیح منحرف شده‌اند و شاید انحراف اسلام از بقیه ادیان کمتر باشد.

*اکثریت جهان اسلام متحد هستند

او با تأکید بر این که اختلاف طبع بشر است، گفت: اکثریت جهان اسلام، چه اهل سنت و چه شیعیان، به هم پیوسته و متحد هستند و تنها یک اقلیت کوچک منحرف شده‌اند؛ این اقلیت کوچک از هر دو طرف که به اختلافات دامن می‌زنند، بسیار محدود هستند و بر کلیت جهان اسلام اثر ندارند؛ چرا که بدنه جهان اسلام یک فکر توحیدی دارند که ۹۰ درصد افکار پیامبر اسلام (ص) و مشترکات دینی را پذیرفته‌اند و قبول دارند.

این استاد حوزه و دانشگاه، افزود: خیلی هم نگران تفسیرهای متفاوت از اسلام و قرآن به ویژه از سوی اقلیت تفرقه افکن جهان اسلام نیستیم، چرا که برداشت‌های متفاوت از دین و تفسیرهای گوناگون، تقریباً در همه ادیان وجود دارد؛ برای مثال برداشت ارتودوکس‌ها با کاتولیگ ها و ... از دین مسیحیت، به یک صورت نیست؛ بنابراین این برداشت‌های متفاوت طبع بشریت است؛ و اصولاً انسان‌ها به دلایل مختلف، فهمشان و برداشتشان از یک موضوع ممکن است تفاوت داشته باشد.

*رفتار مسلمانی بزرگترین تبلیغ برای اسلام

او در ادامه سخنان خود با بیان این که بهترین راه رساندن پیام واقعی اسلام به همه مردم دنیا، اعمال و رفتار صحیح و انسانی مسلمانان است، گفت: قطعاً اگر مسلمانان اصول اسلام را به صورت صحیح مراعات کرده و به اعمال اسلامی پایبند باشند، خود عملشان، دعوت دیگر انسان‌ها به اسلام خواهد بود؛ یعنی عمل درست هر مسلمانی دعوت دیگر انسان‌های دنیا به دین اسلام است.

حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: توجه به اخلاق مطلوب از دیدگاه اسلام و توجه به اعتقادات و احکام اسلامی و عمل درست به دستورات این دین از سوی مسلمانان، مخصوصاً در زمینه اخلاقی، در گرایش غیر مسلمانان به اسلام، بسیار مؤثر خواهد بود.

*احیای اخلاق و شرافت انسانی بزرگترین پیام بعثت پیامبر اسلام (ص)

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب بزرگترین پیام بعثت پیامبر اسلام (ص) را احیای اخلاق و شرافت انسانی دانست و گفت: خود حضرت محمد (ص) در خصوص مبعوث شدنشان به پیامبری، می‌فرمایند که «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ» به این معنی که «به‌راستی که من مبعوث شدم تا شرافت‌های اخلاقی را کامل و تمام کنم [و به مردم بیاموزم]»؛ بنابراین پیام بعثت، توجه به اخلاق و احیای شرافت انسانی است.

حجت الاسلام و المسلمین نواب افزود: جمله معروف پیامبر اسلام (ص) که بیان شد، نشان می‌دهد که برجسته‌ترین ویژگی اسلام و بعثت پیامبر آن، احیای اخلاق و شرافت انسانی است؛ یعنی چهره واقعی اسلام و پیشانی آن، در اخلاق نیکو متبلور است؛ اما متأسفانه باید گفت که در روزگار امروز از اخلاق مورد نظر اسلام فاصله گرفتیم و حقیقتاً اگر اخلاق و شرافت انسانی در دنیای امروز زنده شود، اسلام به هدف خود رسیده و به معنای واقعی، اسلام در جهان زنده خواهد شد.

 


برچسب ها : سیدابوالحسن نواب, بعثت پیامبر, خبرگزاری رضوی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز