دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خبر داد
آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود
نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:
تسهیلات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب برای طلاب خراسان
دبیر مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
آغاز پذیرش اختصاصی طلاب در مقاطع ارشد و دکتری
سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با خبرگزاری ابنا:
دانشکده شیعه‌شناسی افتخار دانشگاه ماست
معاونت فرهنگی دانشجویی برگزار می‌کند:
نشست تخصصی «بازخوانی پرونده مدعی یمانی»

عامل اصلی اختلافات عدم شناخت صحیح و کافی از یکدیگر است

 
تاریخ انتشار: 1397/02/26    

عامل اصلی اختلافات عدم شناخت صحیح و کافی از یکدیگر است

در جهان حاضربر همه مسلمانان واجب است که روز به روز نسبت به یکدیگر شناخت بیشتر و کاملتری پیدا کنند و به سوی وحدت گام بردارند تا بتوانند زمینه های سلطه بیگانگان برخود را کنار بزنند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر عبد الکریم بی آزار شیرازی، عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره اصل ضرورت وحدت و تقریب مذاهب در شرایط امروز جهان در گفتگو با خبرنگار تقریب(تنا) گفت: در جهان حاضر سیاست های استکباری اساس حکومتشان همانی است که قرآن کریم برای فرعون بیان فرموده است:" إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِي الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِيَعًا" یعنی فرعون میان مردم تفرقه افکنده بود و درسایه آن مردم را پراکنده و آنها را به استضعاف کشیده بود.

وی گفت:اکنون استعمارگران همین سیاست را دنبال می کنند و برای ایجاد افتراق بین مسلمین ماهواره های فراوانی را در لندن و نقاط دیگر برقرارکرده و به دست افراد افراطی سپرده تامسلمانان را به یک دیگر مشغول ساخته تا شبانه روز به یکدیگر بد و بیراه بگویند و در نتیجه استعماگران بتوانند سیاست های استعماری خودشان را در کشورهای اسلامی اعمال کنند. و لذا در جهان حاضربر همه مسلمانان واجب است که روز به روز نسبت به یکدیگر شناخت بیشتر و کاملتری پیدا کنند و به سوی وحدت گام بردارند تا بتوانند زمینه های سلطه بیگانگان برخود را کنار بزنند.

رئیس اسبق دانشگاه مذاهب اسلامی راه حل های عملی برای جلوگیری از ایجاد فتنه و انشقاق بین امت اسلامی را اینگونه توضیح داد: چند عامل باعث شده که ما مسلمانان را از هم جدا کند و اولین و مهمترین این علت ها جهالت و بی اطلاعی ما از یکدیگر است و دیگری، استعماری که همواره سعی بر چپاول ثروت و غارتگری کشورهای اسلامی را دارد تا بتواند بر آنها سلطه پیدا کند. لذا بر ما مردم لازم است که روزبه روز به یکدیگر نزدیک شویم و اطلاعاتمان را نسبت به همدیگر بالا ببریم؛ چون عامل اصلی اختلافات، عدم شناخت صحیح و کافی از یکدیگر است "الناس أعداء ما جهلوا"مردم دشمن آن چیزی هستند که نمیدانند
وی افزود: بر اساس این بی اطلاعی ماست که روز به روز اختلاف بین مسلمین شدت گرفته و همین مسئله باعث شده است نگاه های خصومت آمیز علیه همدیگر داشته باشیم و در این بین دشمنان از آب گل آلودی که خود ایجاد کرده اند به نفع خود ماهی می گیرند.

حجت الاسلام و المسلمین بی آزار شیرازی هدف اصلی از شکل گیری جریانات تکفیری را یک هدف سیاسی خواند و گفت: کار این جریانات این است که مسلمانان را تکفیر کرده و به تمامی جهانیان عنوان کنند که اینها اصلا مسلمان نیستند و درنتیجه نگذارند که مسلمانان زیر سایه اسلام با یکدیگر متحد شوند و در زمان معاصر این سیاست تکفیری به دست کسانی در عربستان و برخی کشورهای دیگر صورت گرفته است.
عضو شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب با توضیح این مطلب که تکفیری ها یک عده بسیار متعصب هستندکه فقط و فقط خودشان را مسلمان میدانند و فکر میکنند دیگران همه غیرمسلمان و کافر بوده و درنتیجه واجب القتل هستند و از همین رو دشمنان ما بااین سیاست سعی میکنند این نوافراد را تقویت کنند و با این شیوه تفکر در کشورهای مختلف میان مردم ایجاد تفرقه کنند، تاکید کرد: درزمان معاصر، غرب و برخی کشورهای عربی برای اینکه افغانستان را از دست شوروی سابق بگیرند گروه القاعده را وجود آوردند و آنان را به تدریج در تمامی نقاط کشورهای اسلامی پراکنده ساختند. ولیکن این افرادی را که خودشان به وجودآورده بودند گریبان خودشان راهم گرفت و لذا استعماگران خودشان مجبور به مقابله با القاعده شدند ولی نتوانستند در این راه موفق بشوند و تنها کسانی که توانستند با آنان به مقابله بپردازد و از کشورهای اسلامی بیرونشان کنند حزب الله و جمهوری اسلامی بودند.

  تهیه و تنظیم : ف.گلشننظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز