دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام و المسلمین نواب:
وهابیت با پول عربستان سعودی تقویت می‌شود
دکتر مهراب صادق نیا؛
مسئولیت‌پذیری و تمرین
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
موجی از همدلی و همکاری را در مناطق سیل‌زده مشاهده کردم
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خبر داد
آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود
نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:
تسهیلات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب برای طلاب خراسان
دبیر مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
آغاز پذیرش اختصاصی طلاب در مقاطع ارشد و دکتری

عفاف منحصر به زن نیست/ عفاف بشر را از حدّ حیوانی خود خارج می کند

 
تاریخ انتشار: 1397/04/21    

عفاف منحصر به زن نیست/ عفاف بشر را از حدّ حیوانی خود خارج می کند

عضو مجلس خبرگان رهبری، گفت: عفاف و حجاب حقیقتی است که هویت و منش انسان در آن قرار دارد و هرچه در این منش بیشتر توجه شود رتبه اش بالاتر می رود.

عضو مجلس خبرگان رهبری، گفت: عفاف و حجاب حقیقتی است که هویت و منش انسان در آن قرار دارد و هرچه در این منش بیشتر توجه شود رتبه اش بالاتر می رود.

برپایه این گزارش، آیت‌الله سیدهاشم بطحایی ظهر پنجشنبه در نشست علمی نقش حاکمیت وتآثیر تربیت حجاب که در دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد، با اشاره به روز حجاب و عفاف اظهار داشت: نه تنها یک روز بلکه هر روز، روز عفاف و حجاب است.

او با بیان اینکه از میان حیوانات عالم تنها نوع حیوانی که برای آن حد و مرز در زندگی تعین شده بشر است، گفت: در رابطه با آفرینش سایر موجودات تنها موجودی که صفات الهی در او تبلور می یابد انسان است و آن هم نشأت گرفته از « نَفَخْتُ فِیهِ مِن رُّوحِی » می باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: عفاف اعم از حجاب و مانعی است در وجود انسان که او را از کردار بد و حتی از پندار بد باز می دارد.

او به ارزش عفت و پاکدامنی اشاره کرد و ابراز کرد: امیر المؤمنین در ۴۷۴ نهج البلاغه این گونه بیام می دارد که«مَا الْمُجَاهِدُ الشَّهِیدُ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَعْظَمَ أَجْراً مِمَّنْ قَدَرَ فَعَفَّ؛ لَکَادَ الْعَفِیفُ أَنْ یَکُونَ مَلَکاً مِنَ الْمَلَائِکَهِ» اجر و مزد مجاهد شهید در راه خدا، بالاتر از اجر و مزد کسى نیست که بر گناهش توانایى هست، ولى پاکدامنى مى ورزد. نزدیک است که مردم پاکدامن در زمره ملایکه در آیند.

آیت الله بطحایی با بیان اینکه عفاف موضوع سراسری است و هم به مرد مربوط است و هم به زن، تصریح کرد: انسانی که در زندگی حد ندارد و حدود را رعایت نکند از محدوده خود خارج می شود و در دایره گستره حیوان قرار می گیرد.

او با اشاره به اینکه عفاف حدی است برای بشر که او را از جنس حیوانی اش خارج می کند، گفت: حجاب نیز همین گونه است و خدا در قرآن می فرماید:« قُلْ لِلْمُؤْمِنِینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَیَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ۚ ذَٰلِکَ أَزْکىٰ لَهُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا یَصْنَعُونَ»، ای رسول ما مردان مؤمن را بگو تا چشمها از نگاه ناروا بپوشند و فروج و اندامشان را از کار زشت با زنان محفوظ دارند که این بر پاکیزگی جسم و جان آنان اصلح است، و البته خدا به هر چه کنید کاملا آگاه است.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه رعایت حد یعنی رعایت منش، شخصیت و هویت انسان، افزود: متأسفانه برخی در بیان حقایق کمی سطحی فکر می کنند و حرف هایی می زنند مانند اینکه پوشش امری سطحی است و  چیزی است که آخوندها می زنند اما این حقیقتی است که هویت و منش انسان در آن قرار دارد و هرچه در این منش بیشتر توجه شود رتبه اش بالاتر می رود مانند حضرت زهرا(س).

او یکی از ویژگی های انسان را رعایت حدود وجودی خود برشمرد و ابراز داشت: خداوند مارا با تأیید حدود خلق کرده است و لذا بزرگترین آفت برای بیرون بردن انسان از ان منش خدادادی این است که در زندگی رعایت حدود چون حدود عفاف و حجاب نشود.


برچسب ها : سید هاشم بطحائی, خبرگان رهبری, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز