دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام و المسلمین نواب:
وهابیت با پول عربستان سعودی تقویت می‌شود
دکتر مهراب صادق نیا؛
مسئولیت‌پذیری و تمرین
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
موجی از همدلی و همکاری را در مناطق سیل‌زده مشاهده کردم
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خبر داد
آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود
نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:
تسهیلات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب برای طلاب خراسان
دبیر مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
آغاز پذیرش اختصاصی طلاب در مقاطع ارشد و دکتری

زمینه تقریب مذاهب در اندونزی فراهم است

 
تاریخ انتشار: 1397/05/02    

زمینه تقریب مذاهب در اندونزی فراهم است

فرصت بسیار خوبی در اندونزی مهیا شده است و اگر شیوه های درست به کار گرفته شود، راه برای تقریب مذاهب اسلامی بسیار باز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی نماینده ولی فقیه در استان کردستان و عضو مجلس خبرگان رهبری در دیدار با نمایندگان رهبران اهل تشیع اندونزی که در قم برگزار شد، بر تلاش در مسیر حفظ وحدت و تقریب بیش از پیش بین مذاهب اسلامی تاکید کرد.

وی گفت: ما به مناسبت هایی از جمله همایش های بزرگداشت امام شافعی و امام غزالی به اندونزی سفرهایی داشته ایم و در این سفر ها بیشتر در خدمت اهل سنت این کشور بوده ایم و اکنون خوشحالیم که میزبان شما به عنوان نمایندگان رهبران اهل تشیع اندونزی هستیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به فعالیت های دشمنانه وهابیت در اندونزی اظهار داشت: به دلیل تلاش های وهابیت در کشور اندونزی، قرار بود مانند کشور مالزی یک فتوا در رابطه با غیر رسمی اعلام کردن مذهب تشیع در این کشور هم صادر شود. در این زمینه ابتدا آیت الله العظمی مکارم شیرازی نامه ای به وزیر دین اندونزی نوشتند که سرآغاز ارتباطات دو طرفه شد. آنها می خواستند که در دو موضوع اطلاعات کسب کنند: 1-وضعیت اهل سنت ایران، 2-درباره تفکرات شیعیان. لذا گروهی به نمایندگی از وزارت دین اندونزی به ایران آمدند که طی این سفر به استان کردستان هم سفر داشتند و از نزدیک با وضعیت اهل سنت ایران آشنا  شدند. در عین حال به سوالاتی که دررابطه با شیعه داشتند پاسخ داده شد و پس از بازگشت این گروه به کشور اندونزی، فضا کاملا تغییر یافت و پس از آن سفرهای طرفینی رونق پیدا کرد.

مراکز علمی مذهب شافعی موجود در ایران، در اندونزی هم وجود ندارد

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با تاکید بر اهمیت ویژه اهل سنت در جمهوری اسلامی ایران افزود: در یکی از سفرهایی که به اندونزی داشتم، به آنها  گفتم که شما بیش از 200 میلیون شافعی دارید، اما امکاناتی که ما در ایران برای حدود 4 میلیون شافعی فراهم کرده ایم را ندارید. بطور مثال در بزرگترین دانشگاه های ما مانند دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد، فقه شافعی تا مقطع دکتری تدریس می شود و مراکز تخصصی فقه شافعی هم استان کردستان به تدریس تخصص فقه برای طلاب اهل سنت شافعی مشغول است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران سایتی به نام شافعی نیوز دارد که به 5 زبان زنده دنیا فعالیت می کند و شما در اندونزی چنین فعالیتی انجام نداده اید. بعد از این مراودات و بیان حقایق بود که واقعا فضا تغییر یافت و تیر وهابیت به سنگ خورد.

دیدار نمایندگان رهبران اهل تشیع اندونزی با نماینده ولی فقیه در استان کردستان

عشق ورزیدن و محبت شدید به اهل بیت(ع)، اجر رسالت در قرآن

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی ضمن گرامیداشت دهه کرامت افزود: بسیار خوشحالیم که در دهه کرامت و در آستانه ولادت با سعادت امام رضا (ع) در خدمت شما هستیم. در رابطه با مودت ذی القربی که اجر رسالت نامیده شده است، آن را عشق ورزیدن و محبت شدید به اهل بیت (ع) معنی کرده اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: امام رضا (ع) می فرمایند فَإِنَّ النَّاسَ لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا، یعنی اگر مردم خوبی های کلام ما را می دانستند از ما تبعیت می کردند. به واقع هم چنین است. وقتی سخنان اهل بیت (ع) را به دیگران عرضه می کنیم، اگر بدون تعصب به آن گوش بسپارند قطعا آن را خواهند پذیرفت.

وظیفه شیعیان اندونزی در برابر تحرکات وهابیت

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اظهار داشت: وظیفه ما این است که در رفتارهایمان طوری عمل کنیم که مردم بگویند شیعیان چه افراد خوبی هستند. خصوصا شما که در برابر حملات وهابیت قرار دارید، برای برخورد تیر های آنان به سنگ باید نکاتی را رعایت نمایید. اولا اینکه در کارهایتان به دنبال ایجاد سروصدا نباشید و در آرامش کارهای خود را پیش ببرید.

پیشگیری از سخنان و حرکات  تفرقه انگیز

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی افزود: از سخنانی که برای مخاطب شما جالب نیست جداً خودداری نمایید که باعث ایجاد تفرقه خواهد شد. شما باید با نظام سیاسی اندونزی همراه باشید و با مخالفت ها، فضا را برای تاثیر وهابیت در قدرت فراهم نکنید.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: یکی دیگر از راه های با شکست مواجه کردن تلاش های وهابیت این است که روایات فضایل اهل بیت (ع) را که در منابع اهل سنت وجود دارد، به آنها یادآوری کنید و بطور مثال اشعار امام شافعی درباره امام علی (ع) و بیانات وی در رابطه با محبت اهل بیت (ع) را بازگو کنید.

حجت الاسلام والمسلمین حسینی شاهرودی با اشاره به ضرورت برقراری ارتباط با علمای اندونزی گفت: برای دیدار با بزرگان مذهب شافعی وقت بگذارید و از حضورشان استفاده کنید و پاسخ شبهاتی که وهابیت القاء می کنند را در قالب سوال از آنها دریافت کنید. خود به خود شبهات وهابیت با شکست روبرو می شوند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان در پایان با اشاره به وجود فضای تقریبی مناسب در کشور اندونزی اظهار داشت:  فرصت بسیار خوبی در اندونزی مهیا شده است و اگر شیوه های درست به کار گرفته شود، راه برای تقریب مذاهب اسلامی بسیار باز است. مشکلاتی هم که شما مطرح کردید بنده حتما پیگیری خواهم کرد و ان شاءالله مشکلات مرتفع خواهند شد

استاد مفتاح رحمت فرزند پروفسور جلال الدین رحمت (رئیس انجمن اهل بیت (ع) اندونزی و نماینده مجلس اندونزی)نیز  ضمن ابراز خرسندی از این دیدار گفت:  در ملاقاتی که چند سال پیش با وزیر دین اندونزی داشتیم، به او گفتیم که در برگزاری مراسمات مذهبی خود دچار مشکل هستیم. آیا دولت در  مورد شیعیان نظر خاصی دارد و نمی خواهد که ما فعالیت کنیم؟ گفت اگر بخواهیم به صورت مستقیم با شما همراهی کنیم به ضرر خودتان است.

مفتاح رحمت افزود: به او گفتم این حرفی نیست که ما از وزیر دین کشورمان انتظار شنیدنش را داشته باشیم. اگر شما نسبت به ما سوالی دارید، می توانید نمایندگانی را مامور کنید تا در مورد شیعیان تحقیق کنند. وزیر 2 نفر را به عنوان نماینده به سراسر اندونزی فرستاد تا در مورد شیعیان تحقیق کنند و نتیجه آن تحقیقات یک گزارش 500 صفحه ای شد.

استاد مفتاح رحمت اظهار داشت: این گزارش و هم چنین سفر آنها به جمهوری اسلامی ایران و ایجاد روابط بسیار مثبت با شما، باعث شده است فضای بسیار خوبی در اندونزی به وجود آید. بعد از مدتی من دوباره با وزیر ملاقاتی داشتم و او به من گفت تا زمانی که من در وزارت هستم نمی گذارم برای شما مشکلی ایجاد شود.

دیدار نمایندگان رهبران اهل تشیع اندونزی با نماینده ولی فقیه در استان کردستان

مشکلات بین شیعه و سنی حاصل تلاش های وهابیت است

در ادامه دکتر خالد، رئیس سازمان اهل بیت (ع) اندونزی نیز با تشکر از فراهم نمودن فرصت این دیدار گفت: ما سالهای سال در کنار اهل سنت یک زیست صمیمی را تجربه می کردیم و هیچ مشکلی با یکدیگر نداشتیم تا اینکه وهابیت فعالیت هایش را در اندونزی آغاز کرد و با آغاز درگیری ها در کشور سوریه مشکلات ما دوچندان شد. یعنی تمام مشکلاتی که برای شیعیان ایجاد شد، مشخصا کار وهابیت بود. وهابی ها با هدف صدور فتوا علیه شیعیان از هیچ تلاشی فروگذار نکردند، اما الحمدلله تلاش هایشان به شکست انجامید.

بهبود روابط با دولت بعد از شکست وهابیت در انتخابات اخیر

رئیس سازمان اهل بیت (ع) اندونزی افزود: بعد از اینکه آتش جنگ در سوریه رو به خاموشی نهاد، ارتباطات ما هم با دولت بسیار بهبود یافت و خوشبختانه امروز وهابی ها با دولت درگیر شده اند و دولت از اهداف تروریستی آنها مطلع شده است. در انتخابات گذشته نیز حزب عدالت و رفاه که حزب وهابیت است در همه جای کشور شکست خورد.

سفرهای طرفینی باعث بهبود فضای تقریبی

دکتر خالد گفت: به هر حال امروز وضعیت در اندونزی بسیار خوب است و سفرهای شما هم به بهتر شدن این فضا خیلی کمک کرده است و ما امیدواریم در آینده هم سفرهای شما به کشور اندونزی ادامه پیدا کند و ما برای حضور شما در کشور اندونزی اعلام آمادگی می کنیم.

برخی از مشکلات شیعیان اندونزی

دکتر خالد در ادامه با برشمردن تعدادی از مشکلات شیعیان اندونزی اظهار داشت: حدود هفت سال پیش به دلیل یک درگیری شخصی، جمعی از شیعیان یکی از روستاها با کوچ اجباری از سرزمین های خود بیرون شدند و این موضوع بسیار سیاسی تلقی شد. در حالی که یک درگیری شخصی بیش نبود. در ماه رمضان گذشته برای بازگرداندن اهالی این روستا به خانه های خودشان به رئیس جمهور اندونزی نامه نوشته ام و درخواستم از شما این است که این بحث را پیگیری نمایید.

کمبود اساتید دانشگاه ایرانی

وی افزود: مشکل دیگری که وجود دارد کمبود اساتید ایرانی در دانشگاه های اندونزی است. اکنون از الازهر و از کشور عربستان اساتید زیادی به اندونزی می آیند و حتی سفارت عربستان به همه دانشگاه ها اعلام کرده است که اگر شما نیاز به اساتید عربستانی دارید، به ما اعلام کنید تا با هزینه خودمان آنها را به اندونزی دعوت کنیم. در مقابل ما نیاز به حضور اساتید ایرانی در دانشگاه هایمان داریم و از شما درخواست می کنیم در این زمینه ما را یاری نمایید.

مشکل در برگزاری مراسم روز عاشورا

دکتر خالد با اشاره به مشکلات شیعیان اندونزی در برگزاری مراسمات مذهبی گفت: مسئله دیگر این است که ما در روز عاشورا برای برگزاری مراسم با مشکل جدی روبرو هستیم و هیچ فرد یا نهادی ساختمان بزرگ مناسب برگزاری مراسم را در اختیار ما نمی گذارد. بنابراین تصمیم گرفته ایم که برای خودمان یک مرکز بزرگ تاسیس کنیم تا دیگر نیازی به اجاره مکان برای برگزاری مراسمات نداشته باشیم، ضمن اینکه اگر موسسه ای تاسیس شود، فضایی برای فعالیت هایی گسترده ایجاد می شود.

تاسیس شبکه تلویزیونی فرصتی بی نظیر برای ارائه معارف اهل بیت(ع)

وی افزود: دوستان ما در حال رایزنی برای خرید یک شبکه تلویزیونی هستند که با سنگ اندازی های وهابیت روبرو هستیم و تصمیم گرفته ایم خودمان شبکه ای را تاسیس کنیم که در این صورت می توان فعالیت فرهنگی گسترده ای را آغاز کرد. در عین حال می توانیم از تولیدات فرهنگی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران هم در شبکه خودمان استفاده کنیم. زمانی تلویزیون اندونزی فیلم حضرت یوسف (ع) را پخش می کرد. به محض اینکه وهابی ها فهمیدند این سریال توسط ایرانی ها ساخته شده اعتراضات را آغاز کردند و در  نهایت جلوی پخش فیلم را گرفتند.

چهره های جدیدی به کنفرانس وحدت اسلامی دعوت شوند

رئیس سازمان اهل بیت (ع) اندونزی اظهار داشت: مطلبی دیگری که وجود دارد دعوت مداوم افرادی ثابت برای حضور در کنفرانس هایی مانند کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی می باشد. انتظار ما این است که چهره های جدید و تاثیرگذار دیگری در سالهای آینده به این کنفرانس ها دعوت شوند.


برچسب ها : حسینی شاهرودی, نماینده ولی فقیه, اندونزی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز