دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب؛
امیدِ آن دارم که هم‌چنان پرچم تقریب در هند، برافراشته بماند
به قلم محمد رجایی‌نژاد دانش‌آموخته دانشگاه ادیان و مذاهب؛
رابطه سنت و تجدد؛ روی‌کردها و قرائت‌ها؛ با تأکید بر آرای امام خمینی(ره)
پویشی برای مطالعه بیشتر؛
آخرین کتابی که خوانده‌ام
معاون آموزش و پژوهش مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور خبر داد:
آمادگی طلاب اهل‌سنت برای شرکت در آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب

حوزه های علمیه بر مباحث تخصصی کلامی و اعتقادی متمرکز شوند

 
تاریخ انتشار: 1397/05/06    

حوزه های علمیه بر مباحث تخصصی کلامی و اعتقادی متمرکز شوند

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب با اشاره به منازعات موجود در برخورد با تکفیر، گفت: امروز طلاب حوزه های علمیه در پاسخ به منازعات مذهبی باید مباحث کلامی و اعتقادی را به صورت تخصصی بدانند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه» از مشهد، حجت الاسلام والمسلمین فرمانیان، رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دانشگاه ادیان و مذاهب، در نشست جایگاه فقه و کلام در منازعات مذهبی، در مرکز تخصصی مطالعات تطبیقی مذاهب اسلامی مشهد با بیان این که امروزه در جهان اسلام منازعات شدید مذهبی وجود دارد به خصوص هنگامی که این منازعات با سیاست مخلوط می شود، گفت: امروز شیعه قدرت گرفته و حکومت دینی تشکیل شده که سبب شده تا عده زیادی تاب تحمل این را نداشته باشند.

وی با بیان این که تا ظهور و ایجاد انقلاب اسلامی وهابیت یکه تاز تفکر مذهبی در جهان اسلام و گرایش های کمونیست بود، تصریح کرد: در ایران اسلامی با انقلاب صورت گرفته، شیعیان حکومت دینی و اسلامی را در مذهب پیاده کردند که این حرکت تحولی موجب ایجاد منازعاتی در همه جهان شد که امروز نیز بخشی از منازعات در جهان برقرار است.

رئیس دانشکده مذاهب اسلامی با بیان این که اگر کسی می خواهد به این مسائل ورود کند، باید دانش فقه خوبی داشته باشد و مبانی فقهی را بداند، خاطر نشان کرد: آنچه امروز به عنوان منازعات مذهبی مطرح شده همه مباحث کلامی است.

حجت الاسلام والمسلمین فرمانیان با بیان این که همه بحث ها امروز بر سر حق و باطل بوده و این دو در مباحث کلامی تجلی کرده، ابراز کرد: نزاع و منازعه در فقه چندان جدی نیست؛  امروز نیز وقتی بر جریانات فکری کار می کنید می بینید فقه تاثیری در تغییر نگرش بشریت ندارد و تغییر نگرش نیز بر پایه رویکرد و عقیده است.

وی با بیان این که در منازعات مذهبی کلام تاثیر زیادی ندارد، بلکه رویکرد و روش شما در مباحث کلامی مهم و کلیدی است، گفت: امروز دشمن اول ما وهابیت و تکفیری ها هستند و 5 کشور حوزه خلیج فارس نیز بر روی این مسائل سرمایه گذاری و هزینه می کنند؛ بنابراین امروز دشمنی و مشکلات ما با اشاعره، معتزله و سایر فرق نیست، بلکه موضوع وهابی ها و سلفی ها مطرح است.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب با بیان این که امروز باید به سراغ تکفیری ها رفت که تلاش می کنند تا فضای جهان اسلام را دگرگون و نابود کنند، ابراز کرد: خیلی مسائل امروز در فقه به مسائل اعتقادی تبدیل می شوند؛ اگر در گذشته دعوا بر سر چگونگی احیای توسل بود، امروز بر سر اصل توسل و تقیه است و آنان اعتقادات را هدف گرفته اند.

حجت الاسلام والمسلمین فرمانیان با بیان این که باید در دانش فقه نیز اطلاعات خوب و وسیعی داشت تا بتوان پاسخ سلفی ها را داد، گفت: امروز منازعاتی فراتر از کلام مطرح شده که از جمله آن فضای سیاسی موجود است که غرب با استفاده از کشورهای عربی حامی سلفی ها و همچنین سکولارها استفاده عملی کرده و منازعاتی را فراتر از کلام شکل داده است.

وی با بیان این که منازعه دیگری که امروز مطرح شده منازعاتی است که با تکفیری ها وجود دارد، عنوان کرد: دانش فقه بسیار موثر و کارآمد است و هر طلبه باید دانش فقه را به خوبی بداند اما آنچه امروز بیش از همه مورد نیاز و ضروری است، مباحث کلامی و اعتقادی می باشد که طلاب حوزه های علمیه در پاسخ به منازعات مذهبی باید آن ها را به صورت تخصصی بدانند.


برچسب ها : دکتر فرمانیان, دانشکده مذاهب اسلامی, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز