دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام و المسلمین نواب:
وهابیت با پول عربستان سعودی تقویت می‌شود
دکتر مهراب صادق نیا؛
مسئولیت‌پذیری و تمرین
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
موجی از همدلی و همکاری را در مناطق سیل‌زده مشاهده کردم
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خبر داد
آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود
نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:
تسهیلات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب برای طلاب خراسان
دبیر مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
آغاز پذیرش اختصاصی طلاب در مقاطع ارشد و دکتری

بذرعرفان ولایی عاشورا در مسیر کربلا تا شام کاشته شده است

 
تاریخ انتشار: 1397/07/09    

بذرعرفان ولایی عاشورا در مسیر کربلا تا شام کاشته شده است

دکتر منصوری لاریجانی طی سخنانی کوتاه در دانشگاه ادیان و مذاهب درباره حقیقت عاشورا و پرچمداری حضرت زینب(ع) در ابلاغ پیام عاشورا سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری شبستان، دکتر منصوری لاریجانی در سخنانی کوتاه در دانشگاه ادیان و مذاهب درباره نقش دعاهای امام سجاد(ع) در تبیین پیام عاشورا گفت: امام سجاد(ع) حقیقت عاشورا را در دعاهای خود بیان کرد. وقتی این جمله را به کسی می‌گوییم به دنبال آن سوژه‌هایی هستند که در این دعا وجود دارد. یک مورد را عرض می‌کنم. استاد حسن‌زاده آملی به همه شاگردانش توصیه می‌کرد که شب عاشورا، لیله‌القدر است و بهترین دعا در این شب، مناجات خمس عشر است. «الهی الیک اشکوا نفسا بالسوء اعماله». حضرت از نفس خود، نزد خداوند شکایت می‌کنند.

این استاد فلسفه و عرفان اسلامی در ادامه گفت: آن‌چه که کوفیان را پیش مسلم شرمنده کرد، همین نفس بود. آن‌چه موجب شد کوفیان به طرف عبیدالله بروند، همین نفس بود؛ و آن‌چه حر را برای توبه آورد، همین نفس بود. اصلاً حر متعلق به سال 61 نیست. حر متعلق به نفسی است که هر لحظه باید در ساحت ولایت امام حسین(ع) توبه کند. خیلی سخت است. ای بسا شب‌های عاشورایی که این نفس، نفس نشد. شب‌های عاشورا را عبور کردیم، اما این نفس را به شب عاشورا نبردیم. لیله القدر نداشتیم. شب اندازه‌گیری نبود. خودمان را وزن‌کشی نکردیم که کجاییم و چه می‌کنیم و چه داریم. نکند این ارادت ما هم ادعا باشد. باید در شب‌های عاشورا عیار ارادت‌مان را مشخص کنیم. خصایص حسینیه را بخوانید و مطالعه کنید. در این خرابه‌ها هر شب مناجات امام سجاد(ع) خطاب به نفسش بود. صحیفه را می‌بینید بیش از 214 مورد امام سجاد(ع) از نفس شکایت می‌کند. نفس انسانی که معصوم است و مقام عصمت دارد. عجیب است دعاهایی که شب‌ها در منزل‌ها می‌خواند.

این استاد فلسفه و عرفان اسلامی هم‌چنین گفت:‌ فردای قیامت وقتی بگویند این گریه‌هایی که برای امام حسین(ع) کرده‌اید، در تشت ولایت بریزید، آن‌وقت شاید ببینیم دست‌مان خالی است و شرمنده شویم. اگر انسان تکلیف خودش را بین عشق و ادعا با نفسش مشخص نکند، بیچاره است. نگوییم حضرت زینب(س) در خرابه‌ها بود. خرابه، خرابه‌ دل است. پارسا و متقی باشی اما هنوز با خودت باشی و منیت‌ات هنوز با تو باشد، این کفر است. خراباتی یعنی کسی که از خودش هم رها شود و با خدا شود.

وی در پایان گفت: فرصت اربعین را از دست ندهید. اصلاً آدم در آن‌جا دل‌پیمایی می‌کند. توگویی درختان این مسیر و باد این مسیر بوی زینب می‌دهد. کسی که به قم می‌آید، بویی که او را به سمت خود می‌کشد، بوی حضرت معصومه(س) است. بنابراین بذر عرفان اسلامی و ولایی ما در عاشورا در این مسیر کاشته شد. شهید تشبیه می‌شود به یک لاله اما دشت لاله‌ها حضرت زینب(س) است. حضرت زینب(س) تا زنده بود، هر لحظه‌اش یک کربلا بود.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز