دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خبر داد
آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود
نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:
تسهیلات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب برای طلاب خراسان
دبیر مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
آغاز پذیرش اختصاصی طلاب در مقاطع ارشد و دکتری
سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با خبرگزاری ابنا:
دانشکده شیعه‌شناسی افتخار دانشگاه ماست
معاونت فرهنگی دانشجویی برگزار می‌کند:
نشست تخصصی «بازخوانی پرونده مدعی یمانی»

خودبرتربینی دینی معضل دنیای امروز است

 
تاریخ انتشار: 1397/07/28    

خودبرتربینی دینی معضل دنیای امروز است

تاسیس دانشگاهی در سطح دانشگاه ادیان و مذاهب آرزو و آمال موسس حوزه علمیه قم بود

شفقنا- رئیس گروه حقوق دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه امروز زمان گفتگو و علم است گفت: افتخار ما آیه شریفه ای است که در سوره مبارکه حجرات ۱۴ قرن قبل از اعلامیه حقوق بشر وحدت فامیلی بشریت را مطرح کرده است.

به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، آیت الله دکتر سید مصطفی محقق داماد در آئین آغاز سال تحصیلی دانشگاه ادیان و مذاهب که در نمازخانه این دانشگاه برگزار شد، به مقایسه دانش فیزیک و متافیزیک پرداخت و اظهار داشت: اگر بگوئیم دانش الهیات علاوه بر آنکه مهمترین دانش بشری است پیچیده ترین آنها نیز هست گزاف نگفته ایم.

او با بیان اینکه شاید دانشی وسیع تر و پیچیده تر از دانش الهیات در میان دانش های بشری وجود نداشته باشد، گفت: از ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح هم دانش فیزیک را می بینیم و هم متافیزیک که همان الهیات است؛ از آن روز تا به حال دانش علوم مادی چنان شتابی پیدا کرده که امروز بشر قدرت کنترل این شتاب را ندارد .

استاد دانشگاه شهید بهشتی با نشاط خواندن دانش الهیات بیان داشت: این دانش در بستر تاریخ رویاروی با مخالفین و سوالات مختلف بود؛ مباحث دینداری به عنوان بخشی از الهیات به دوگونه تعبدی و تعقلی تقسیم می شدند که در قرون قبل شاهد هستیم که فلسفه با دین درگیری داشتند.

او با طرح این سئوال که آیا دینداری حق است یا تکلیف؟ تصریح کرد: این سوال امروز بیشتر الهیون را درگیر خود کرده است؛ برخی می گویند دوران تکلیف گذشته و دوران حق مداری آغاز شده است به این معناکه هر انسانی حق دارد و می تواند دیندار باشد.

محقق داماد بیان داشت: این عده می گویند که دینداری حق مداری در درون است یعنی آزادی در درون دین است یعنی من خودم می توانم مفسر دین باشم نباید مقلد کسی باشم که این تعبیر از بنیان گذاران پروتستان آغاز شد که گفت هر کسی خود کشیش و روحانی خویش است هر کسی خود شخصا از خدا درکی دارد و حق دارد هر دینی را انتخاب کند.

او تصریح کرد: در جهان امروز نمی توانیم در مباحث دینداری تا این مقدار اکتفا کنیم اینها گرچه لازم است ولی کافی نیست. آیا ما می توانیم در چنین شرایطی به عنوان یک طلبه رشته الهیات از ادیان دیگر آگاه نباشیم؟ آیا این کار معقول است؟

این استاد دانشگاه با بیان اینکه تاسیس دانشگاهی در سطح دانشگاه ادیان و مذاهب آرزو و آمال موسس حوزه علمیه قم بود، گفت: دانش الهیات امروز در عین آنکه مهمترین و وسیع ترین دانش بشری است در عین حال پیچیده ترین دانش بشری است اما اوجی که در آن تغییر پیدا می کند، طرح سوالات جدید در بستر الهیات و مطالعه در خود قرآن است.

او خودبرتربینی دینی را صفت ناپسند جهان امروز دانست و ادامه داد: این آفتی است که اول در یهود شروع شده که می گفتند ما فرزندان خدا هستیم و خود را برتر می دیدند و جز آدم کشی و کودک کشی کاری نمی توانند بکنند البته صهیونیست فقط این کار را می کنند اما یهودی هایی که صهیونیست نیستند از این کارها متنفرند.

محقق داماد با اشاره به نامه خود به پاپ سابق با عنوان راز دلبری اسلام عنوان کرد: امروز زمان گفتگو و علم است نه زمان شمشیر و خونریزی، زبان شمشیر تنها تنفر به وجود می آورد و ببینید چه ننگی بر تاریخ بشر با این سربریدن ها زدند.

او در پایان تاکید کرد: افتخار ما آیه شریفه ای است که در سوره مبارکه حجرات ۱۴ قرن قبل از اعلامیه حقوق بشر وحدت فامیلی بشریت را مطرح کرده است، افتخارات ما نگاه رسالت، نگاه علوی و نبوی است که در تاریخ مانده است.


برچسب ها : آیت الله محقق داماد, دانشگاه ادیان و مذاهب, آئین آغاز سال جدید تحصیلی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز