دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خبر داد
آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود
نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:
تسهیلات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب برای طلاب خراسان
دبیر مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
آغاز پذیرش اختصاصی طلاب در مقاطع ارشد و دکتری
سید ابوالحسن نواب در گفت‌وگو با خبرگزاری ابنا:
دانشکده شیعه‌شناسی افتخار دانشگاه ماست
معاونت فرهنگی دانشجویی برگزار می‌کند:
نشست تخصصی «بازخوانی پرونده مدعی یمانی»

پیاده‌روی اربعین می‌تواند الگویی برای تمام بشریت باشد

 
تاریخ انتشار: 1397/08/03    

پیاده‌روی اربعین می‌تواند الگویی برای تمام بشریت باشد

شیعه حرکت دارد، غدیر دارد، برای غدیر، فداکاری دارد و برای آینده‌اش تداوم دارد و تداومش مهدویت است

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در آستانه اربعین حسینی در گفتگو با خبرنگاران درباره‌ جایگاه حرکت سیدالشهدا(ع) و حرکت‌هایی که پیروان ایشان در جهت تکمیل آن انجام دادند، در ماندگاری اسلام اصیل گفت: این عبارت معروفی است که «الاسلام محمدی الحدوث و حسینی البقاء». پیامبر اکرم(ص)، اسلام را ایجاد کردند و امام حسین(ع) آن را باقی نگه داشتند. حرکت امام حسین(ع) و خون شهدا نگه‌دارنده اسلام بود؛ شیعه و سنّی هم ندارد. خلبانی که در اولین روز جنگ تحمیلی شهید شد، یک سنّی اهل مهاباد بود. وقتی شهید شد، سر نداشت. فرزندش گفت که پدرم سرش را مانند امام حسین(ع) فدا کرد.

وی در ادامه گفت:‌ اشعاری که اهل‌سنت کردستان در مدح اهل‌بیت(ع) گفته‌اند از بسیاری از اشعار ما قوی‌تر و محکم‌تر است. حرکت امام حسین(ع) یک حرکت سراسری بود و اسلام را از ظلم و جور و جنایت نجات داد. ادامه این حرکت هم باید تا قیام قیامت برود و ما باید این حرکت را زنده نگه داریم و با زور و ظلم نسازیم و تسلیم نشویم. عدالت‌خواهی شیعه نیز در طول تاریخ معروف است و عدالت‌خواهی مسلمانان تقریباً همگی مرهون حسین بن علی(ع) است. او بود که عدالت را برجسته کرد و امر به معروف را زنده نگه داشت.

رئیس دانشگاه دانشگاه ادیان و مذاهب هم‌چنین درباره ارادت ویژه ادیان دیگر به امام حسین(ع) و حضور عده‌ای از بزرگان ادیان و مذاهب در پیاده‌روی اربعین گفت:‌ به هر حال پیامبران همه مورد احترام هستند. حسین بن علی(ع) نوه پیامبر آخرالزمان است و از معالم و بزرگ‌ترین رهبران دین اسلام است و البته از نظر ما امام هم هست. فداکاری‌ای که ایشان کردند، در طول تاریخ، ماندگار است. گاندی در مورد امام حسین(ع) صحبت کرده و چندی پیش هم نخست‌وزیر هند در مورد امام حسین(ع) صحبت کرد. روز عاشورا در هند تعطیل رسمی است و این، عظمت این کار را نشان می‌دهد. امام حسین(ع) رهبر بشریت است. یاسر عرفات می‌گوید؛ من آزادی فلسطین را از امام حسین(ع) درخواست کردم و آزادی و آزادگی را از او آموختم. جالب این‌که صدام وقتی می‌خواست کودتا کند، با همراهانش به حرم حضرت اباالفضل(ع) رفتند و آن‌جا هم‌قسم شدند. گرچه هدف‌شان برای ظلم بود اما معتقد بودند که در این‌جا نباید کسی خیانت کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب درباره نقش اربعین حسینی در مسئله مهدویت و شناساندن امام مهدی(ع) به جهانیان با این پیش‌زمینه که ایشان هنگام ظهور، خود را فرزند سیدالشهدا(ع) معرفی می‌کنند،‌ گفت:‌ این یک مسیر به هم پیوسته است. ما می‌گوییم بعثت، غدیر، عاشورا و مهدویت. این‌ یک مسیر است. یک چهارگانة یگانه است. بعثت به غدیر می‌انجامد و غدیر به عاشورا و عاشورا به ظهور می‌انجامد. این‌ها چهار ویژگی بزرگ تشیع هستند. شیعه حرکت دارد، غدیر دارد، برای غدیر، فداکاری دارد و برای آینده‌اش تداوم دارد و تداومش مهدویت است. اصلاً یکی از خطراتی که دشمنان درباره شیعه مطرح می‌کنند، این است که می‌گویند این‌ها با امید به آینده زنده‌اند.

وی درباره تأثیرگذاری این راهپیمایی عظیم گفت: یک راهپیمایی بسیار کوچک‌تر از راهپیمایی اربعین، سرنوشت مائو و چین یک میلیاردی را عوض کرد. حال ما با این راهپیمایی و این حضور و همبستگی می‌توانیم به جهانیان بگوییم که ما با یک هویت هستیم و این هویت، ارزشمند است. یک‌وقت انسان برای زورگویی و جنایت راهپیمایی می‌کند و یک‌وقت برای عدالت، ایثار و نوع‌دوستی راهپیمایی می‌کند. این یک کار جدید دنیای معاصر است. در دنیایی که یک لیوان آب مجانی به هم به کسی نمی‌دهند، این پدیده در دنیای مادی معاصر بی‌نظیر است و در دنیای مادی معاصر کسی از این کارها نمی‌کند. این راهپیمایی از ابتدا تا انتها درس است برای بشریت؛ درس ایثار، فداکاری، نوع‌دوستی، عدالت‌خواهی، صبر، مقاومت، مردانگی، زنده نگاه داشتن ایثار، پایمردی و مانند آن. اگر این مراسم درست عرضه شود، و بعضی ایرادهای جزئی آن برطرف شود، می‌تواند تماماً برای بشریت الگوی رفتاری باشد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب در پایان گفت:‌ ما از دولت و نهادها خواهش می‌کنیم که در کار این مراسم دخالت نکنند و این را به مردم واگذار کنند. تسهیل کننده باشند و خدمات بدهند ولی بگذارند به صورت خودجوش و مردمی پیش برود. از دیگر سو باید بگویم که دو کشور که شش هفت میلیون رفت‌وآمد بین‌شان هست، اختلاف پیش نمی‌آید. ما برای آن‌ها دعوت‌نامه نداده‌ایم. با عشق می‌آیند و با عشق هم می‌روند. این‌ها یک ملت هستند و این توطئه‌ها هم به نتیجه نمی‌رسد. شاید در هیچ کشوری این مسئله را نداشته باشیم که علی‌رغم وجود مرز و ویزا، شش هفت میلیون رفت‌وآمد در بین‌شان باشد. بنابراین در چنین جایی هیچ توطئه‌ای شکل نمی‌گیرد البته دشمن برنامه دارد ولی به جایی نمی‌رسد و طرفی نمی‌بندد.نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز