دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
حجت‌الاسلام و المسلمین نواب:
وهابیت با پول عربستان سعودی تقویت می‌شود
دکتر مهراب صادق نیا؛
مسئولیت‌پذیری و تمرین
حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب:
موجی از همدلی و همکاری را در مناطق سیل‌زده مشاهده کردم
معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه خبر داد
آزمون دانشگاه ادیان و مذاهب در استانها و شهرهای مختلف برگزار می شود
نماینده دانشگاه ادیان و مذاهب در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد:
تسهیلات جدید دانشگاه ادیان و مذاهب برای طلاب خراسان
دبیر مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب مطرح کرد:
آغاز پذیرش اختصاصی طلاب در مقاطع ارشد و دکتری

یک‌شنبه‌های قرآنی دانشگاه ادیان و مذاهب

 
تاریخ انتشار: 1397/10/10    

یک‌شنبه‌های قرآنی دانشگاه ادیان و مذاهب

معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان در راستای فعالیت‌های قرآنی خود، کلاس‌های تخصصی صوت و لحن را در روزهای یک‌شنبه برگزار می‌کند.

معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان در راستای فعالیت‌های قرآنی خود، کلاس‌های تخصصی صوت و لحن را در روزهای یک‌شنبه برگزار می‌کند.

دکتر محمد انصاری دوگاهه در گفتگویی با اعلام این خبر گفت: معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان در اجرای برنامه‌های قرآنی چشم‌اندازی اصولی و مدون داشته و در مسیر رسیدن به آن برنامه‌های متنوعی را در نوبت‌های مقرر اجرا خواهد نمود. به عنوان نمونه، ترتیل‌خوانی قرآن مدتی است که با استقبال و حضور قابل توجه دانشجویان، کارکنان و حتی اساتید، هر روز پس از نماز عصردر محل نمازخانه دانشگاه برگزار می‌شود، این برنامه در جهت خوانش قرآن و انس هر چه بیشتر افراد با متن این کتاب الهی است.

قائم مقام معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان افزود: در مرحله بعد با توجه به نیازسنجی صحیح و درک ضرورت‌های موجود در زمینه آموزش و انس با قرآن، معاونت فرهنگی برنامه‌های تخصصی‌تر  را در دستورکار قار داد که حاصل آن تشکیل کلاس‌های تخصصی تجوید، صوت و لحن است.

به گفته انصاری: آموزش تجوید یکی از فعالیت‌های تقریبا مغفول مانده قرآنی است در حالی‌که بسیاری از عبادات مانند نماز به این فن نیاز ضروری دارند چرا که تفاوت و اشتباه در تلفظ الفاظ منجر به تفاوت معنا و در نتیجه فساد عبادت می‌شود. از طرف دیگر در روایات بر خوش‌صوت خواندن قرآن نیز بسیار تاکید می‌شود و سفارش شده است که خوش‌الحان‌ترین و خوش‌صداترین افراد قرآن را تلاوت کنند.

مدیر کل حوزه ریاست دانشگاه ادیان در ادامه افزود: معاونت فرهنگی دانشگاه با درک این نیازها، اقدام به برگزاری کلاس‌های تخصصی صوت و لحن با عنوان «حسن تلاوت» نمود که هدف از آن ایجاد شور و نشاط قرآنی، جذب بیشتر افراد به سمت این کتاب آسمانی و در عین حال تربیت و رشد قاریان ممتاز و در نهایت آشنایی افراد با چگونگی تلفیق هنر با قرآن است.

اگرچه برخی معتقدند قرآن در ذات خود دارای لحن است و دیگر فنون و دستگاه‌های صوت و لحن مرسوم در هنرهای آوایی در آن راه ندارد ولی باید گفت که فنون صوت و لحن قطعا در جذابیت و تاثیر الفاظ این معجزه الهی، موثر است و شاهد این مدعا آنست که بسیاری از افراد در پی شنیدن تلاوت برخی از قاریان معروف، مسلمان شده‌اند. 

انصاری گفت: با توجه به اهمیت و تاثیر این موضوع، دانشگاه ادیان با دعوت از استاد محمد فروغی، یکی از قاریان باسابقه و مشهور کشوری و بین‌المللی اقدام به برگزاری کلاس‌های حسن تلاوت در یک‌شنبه‌های قرآنی دانشگاه نمود که البته با استقبال خوبی از جانب دانشجویان، کارکنان و برخی از اساتید نیز مواجه شده است. هدف از برگزاری این کلاس‌ها نیز در مرحله اول آموزش هنرهای آوایی رایج در تلاوت قرآن و بهبود صوت و لحن افراد است که در نهایت انشا‌الله منجر به تربیت قاریانی برجسته خواهد گردید.

قائم‌مقام معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان افزود: این دانشگاه هر ساله در رشته‌های مختلف مسابقات قرآنی وزارت علوم شرکت داشته و از میان اساتید و در زمینه قرائت افرادی مانند دکتر محمد جاودان، دکتر امیر جوان آراسته و دکتر محمد حسن محمدی مظفر، دارای عنوان و رتبه در این مسابقات شده‌اند ولی در عین حال از میان دانشجویان هنوز کسی در رشته تلاوت حائز رتبه و مقامی نشده است. یکی از دیگر اهداف برگزاری کلاس‌های حسن تلاوت، رسیدن به این جایگاه است.

محمد انصاری در پایان گفت: برنامه‌های قرآنی و متنوع دیگر از جمله تشکیل گروه‌های تواشیح و سرودهای دینی در دستور کار معاونت فرهنگی دانشگاه ادیان وجود دارد که هر کدام در زمان مقتضی، عملیاتی خواهند شد.


برچسب ها : انصاری دوگاهه, معاونت فرهنگی, یکشنبه های قرآنی, قرآن

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز