دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

دانشکده شیعه‌شناسی افتخار دانشگاه ماست

 
تاریخ انتشار: 1397/10/18    

دانشکده شیعه‌شناسی افتخار دانشگاه ماست

در تمام دنیا هیچ راهنمایی را بهتر از اهل‌بیت(ع) پیدا نمی‌کنیم. راه اهل‌بیت(ع) راهی است که وقتی در آن قدم بگذاریم، فقط به شیعه خدمت نکرده‌ایم، فقط به اسلام خدمت نکرده‌ایم، بلکه به انسانیت و عدالت هم خدمت کرده‌ایم.

در تمام دنیا هیچ راهنمایی را بهتر از اهل‌بیت(ع) پیدا نمی‌کنیم. راه اهل‌بیت(ع) راهی است که وقتی در آن قدم بگذاریم، فقط به شیعه خدمت نکرده‌ایم، فقط به اسلام خدمت نکرده‌ایم، بلکه به انسانیت و عدالت هم خدمت کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب و دبیر شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) چندی پیش به مناسبت دهم دی‌ماه، سالگرد تأسیس این مجمع از خبرگزاری ابنا وابسته به مجمع بازدید کرد.

آن‌چه می‌خوانید مصاحبه این خبرگزاری با ریاست دانشگاه ادیان و مذاب است:

* شما از سابقین مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) بوده‌اید و اکنون هم دبیر شورای عالی آن هستید. می‌دانیم که مجمع جهانی اهل بیت(ع) باید تمام شیعیان را تحت پوشش خود داشته باشد؛ نه فقط شیعیان اثنی‌عشری را. در دستورات رهبر معظم انقلاب در اوائل تأسیس مجمع هم هست که فرمودند شما باید همه فرقه‌های شیعه با همه‌ طوایف و گرایش‌ها را زیر چتر خود بگیرید. اما در عمل می‌بینیم که مثلاً در شش اجلاس گذشته مجمع عمومی، حتی زیدی‌ها که نسبت به بقیه فِرَق شیعه به ما نزدیک‌تر هستند (چه از جهت انقلابی، چه از جهت عقیدتی) هم حضور نداشتند. چرا این طور بوده؟ و چه باید کرد که آن رهنمود آقا و اهداف مؤسسین مجمع در این زمینه محقق شود؟

بسم الله الرحمن الرحیم. من هم با شما هم‌نوا هستم. بله، همه‌ اقلیت‌های شیعه ـ اعم از زیدی‌ها، اسماعیلی‌ها، علویون، بکتاشی‌ها و پیروان همه‌ فِرَق شیعه ــ باید زیر پوشش مجمع باشند و مجمع باید با آن‌ها ارتباط داشته باشد. بعضی‌ها بهانه نبودن امکانات می‌آورند. به خاطر همین کمبود امکانات هم بود که مثلاً مجمع جهانی بیداری اسلامی بخشی از کار فِرَق شیعه را بر عهده گرفت. به نظر من، این کار باید به مجمع جهانی اهل بیت(ع) برگردد.

* یعنی مانع پوشش دادن یا نزدیک شدن مجمع به بقیه فرقه‌های شیعه، فقط کمبود منابع مالی بوده است؟

هم مشکلات مالی بوده و هم اختلاف سلیقه‌ها. همچنین شاید آن انگیزه خاص برای این کار وجود نداشته است. ولی من معتقد هستم که ما اگر کار مستمری روی همه شیعه‌ها بکنیم، جواب می‌گیریم. حتی اگر روی اسماعیلی‌ها اگر کار بکنیم و ارتباط را برقرار کنیم جواب می‌گیریم. مجمع باید همه را زیر پوشش ببرد و هیچ چاره‌ای هم ندارد.

خدا رحمت کنند حاج آقای «میری» مسؤول فقید کمیته علویون را. من هر وقت ایشان را می‌دیدم به او می‌گفتم که این کمیته باید کمیته اقلیّت‌های تشیع باشد، نه فقط علوی‌ها. همیشه این اعتراض را داشتم.

البته باید توجه داشته باشید که امکانات مالی همه نهادهای فرهنگی ما به صورت کلی ضعیف است؛ در حالی که تنها یک مؤسسه بخش خصوصی در ترکیه یک میلیارد و هشتصد میلیون دلار برای هزینه ساخت مدارسی در آسیای میانه هزینه کرده است. رقبای ما، سعودی‌ها، اماراتی‌ها، ترک‌ها و. . . رقم‏‌های هنگفتی برای کارشان هزینه میکنند و با آنچه ما انجام می‌‏دهیم قابل مقایسه نیستند.

* با علوی‌ها یا دروز یا برخی دیگر از فرقه‌های جدا شده از امامیه و تشیع اثنی‌عشری که صحبت می‌کنیم و می‌پرسیم چرا عقاید شما به این شکل شد؟ می‌گویند ما از اصل و اساس، دوازده امامی هستیم اما تحت فشار دشمنان بودیم و امکانات هم نداشتیم، ما را طرد کردند و فرار کردیم به کوهستان‌ها یا منزوی شدیم. در نتیجه با مراکز علمی ارتباط نداشتیم و کم کم عقاید و احکام ما تغییر پیدا کرد و از تشیع اثنی‌عشری دور شد. همچنین درباره برخی از اسماعیلی‌ها یا آقاخانی‌ها گفته می‌شود که بی‌دین هستند. آیا وقت آن نرسیده که مجمع به طرف آنها برود؟

«النَّاسُ أعدَاءُ مَا جَهِلوا»؛ مردم چون چیزی را بلد نیستند با آن دشمنی می‌کنند. من هم معتقدم که اگر این فرقه‌ها را بیاوریم پای کار و مخالفان آنها را هم با آنها یک جا جمع کنیم، بسیاری از این تفکرات درباره این فرقه‌ها از بین می‌رود.

ما در دانشگاه ادیان و مذاهب، در این مورد کارهای عملی انجام می‌دهیم. مثلاً ما کتابی درباره شناخت اسماعیلیه چاپ کردیم. آنها از ما تشکر کردند و گفتند ما در مقابل آن چکار کنیم؟ من گفتم شما هم کتاب منشور عقاید امامیه اثر آیت الله جعفر سبحانی را چاپ کنید. . .

* این کار شما بود؟ چون من در منابع اسماعیلیه جستجو می‌کردم، به سایت همین آقاخانی‌ها مراجعه کردم؛ و دیدم یک کتاب از آیت‌الله سبحانی درباره تشیع را به زبان انگلیسی ترجمه کرده‌اند و در منابع خود برای مراجعان بارگذاری نموده‌اند. خیلی تعجب کردم.

بله؛ آنها گفتند ما برای شما چه کار کنیم تا کار شما جبران شود؟ من به آن‌ها پیشنهاد کردم: تشکر شما از ما این است که شما نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه و کتاب منشور عقاید امامیه را ترجمه و با آرم اسماعیلیه چاپ کنید. آنها این سه تا کار را کردند. حضرت آیت‌الله سبحانی اعتراضاتی نسبت به برخی برنامه‌های دانشگاه ادیان و مذاهب داشتند. من این سه تا کتاب را برداشتم و رفتم خدمت ایشان و عرض کردم که؛ ما کار ‌ادیان را برای این می‌کنیم که ارتباطات برقرار بشود و الان این نتیجه کار ما در بین اسماعیلیه آقاخانی است. گفتند: حالا چرا کتاب من را انتخاب کردید؟ گفتم: برای این که کسی دیگر مجموعه تشیع را مانند شما ننوشته بود و شما ابتدا کردید و «الفضل لمن سبق». آیت‌الله سبحانی خیلی خوشحال شدند و ما را تشویق کردند و نظرشان هم نسبت به دانشگاه عوض شد.

* گذشته از اسماعیلیه آقاخانی، بُهره‌ها و اسماعیلیان مستعلوی هند هم هستند. سال 1396 داعی مطلق بُهره‌های مستعلوی به ایران آمد و با دبیرکل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) هم دیدار و گفتگو کرد. در دیدار، یکی از کتب تألیف خودش را به آقای اختری هدیه داد که در رابطه با وضو و نماز بود، در حالی که در بین ما معروف است که اسماعیلی‌ها اهل نماز و عبادت نیستند!

* بله؛ این ارتباطات بسیاری از سوء تفاهم‌ها را حل می‌کند. اما حیف که امکانات نداریم. حیف که امکانات در مجمع خیلی محدود است و ما شرمنده‌ایم! اگر امکانات کافی وجود داشت، مدیران مجمع، هم کفایتش را دارند؛ هم لیاقتش را دارند؛ و هم اهل ریخت و پاش نیستند و بودجه را با قناعت و درست خرج می‌کنند.

البته من یک اختلاف نظر اصولی هم با برخی آقایان مجمع دارم و همیشه‌ هم آن را گفته ام. من می‌گویم مجمع نمی‌تواند با این بودجه محدود همه‌ کشورها را و همه‌ کارهای شیعه را زیر پوشش قرار دهد. مجمع باید خودش را یا به شکل جغرافیایی محدود کند یا به شکل موضوعی. یعنی یا جغرافیایی بیاید به پنج شش کشور بزرگ شیعی برسد یا به پنج شش موضوع در همه‌ جهان تشیع. مثلاً این پنج تا موضوع را انتخاب کند: مبلغین، کتاب، مجله، فناوری اطلاعات و خبرگزاری؛ سپس به جای اینکه بودجه محدود خود را در صد کار پخش کند و همه ناقص بماند، چند سال همه امکانات را به این پنج کار اختصاص دهد. وقتی اینها کامل شد، برود سراغ پنج کار دیگر. البته برای انتخاب آن پنج موضوع، باید بنشینیم و بحث کارشناسی کنیم و مواردی که نام بردم مثال بود. صد تا کار لازم در جهان تشیع وجود دارد، اما ما این پنج تا را الان انجام می‌دهیم؛ بعد که ان شاءالله پوشش این پنج تا کامل شد و به نتیجه رسیدند می‌رویم سراغ مسئله ششم، هفتم، هشتم و. . .

 

* اما غیر از این دو راهی که فرمودید، شاید یک راه سومی هم وجود داشته باشد؛ اینکه ما تصدی‌گری را کمتر بکنیم و بیشتر به برون‌سپاری کارها روی بیاوریم.

ستاد، ستاد، ستاد! مجمع جهانی اهل بیت(ع) ستاد است؛ صف نیست. معاونت بین‌الملل‌ ما، معاونت فرهنگی‌ ما، این‌ها باید ستادی بشوند. مثلاً ما هیچ کارشناسی نباید در مجمع استخدام کنیم. الان قریب 40 سال از تأسیس جمهوری اسلامی گذشته و ما حداقل دویست سیصد سفیر سابق داریم که در خانه خود نشسته‌اند. آنها بازنشسته‌ هستند ولی علائق‌شان به تشیع وجود دارد. این‌ها را می‌شود دعوت‌ کرد و از آن‌ها نظرخواهی کارشناسانه کرد. همینطور چقدر رایزن بازنشسته داریم و. . . به هرحال باید کارها را فازبندی کرد و نباید مثل الآن، اینهمه کار را برداشت تا با این امکانات محدود، ناقص بمانند.

* این الگویی بود که در دانشگاه ادیان و مذاهب در پیش گرفتید؟

بله؛ مثال خوبی است. دانشگاه ادیان و مذاهب در روز اول، یک خانه هفتاد متری اجاره‌ای بود در بلوار امین(ص) قم. سپس یک ساختمان دویست متری در کوچه ارگ. از کم شروع شد، ولی هیچ‌وقت متوقف نشد. ساختمان دو طبقه بود، سه طبقه کردیم و یک کمی اضافه‌اش کردیم. بعد آمدیم پشت دانشگاه صدوق یک ساختمان دیگر خریدیم. بعد هم آمدیم پردیسان و ساختمان فعلی دانشگاه را ساختیم. الان هم می‌خواهیم این را بفروشیم و یک ساختمان بزرگ‌تری در 23 هکتار زمین بسازیم چون برای حجم کارها و دانشجویان ما کوچک است. بعد دیگر نمی‌دانم حیات ما ادامه دارد یا نه؟ اگر زنده بودیم و آن هم کوچک بود، باز هم توسعه‌اش می‌دهیم. یعنی کار باید به تدریج بزرگ بشود.

* حالا که بحث به طرف دانشگاه ادیان و مذاهب رفت، کمی هم درباره آن صحبت کنیم. لطفاً بفرمایید که اصلاً هدف از تأسیس این دانشگاه چه بود؟

من حدود 600 سفر خارجی رفته ام! یکی از پرسفرترین آخوندهای ایران هستم. البته بی‌ادعاترین هم هستم نسبت به تعداد سفرها. نه راجع به سفرهایم پُز می‌دهم؛ نه می‌آیم هی مصاحبه بکنم؛ و نه با بلیت First Class می‌روم؛ نه هتل شبی صد دلار و پانصد دلار می‌روم، بلکه در یک جای طلبگی، هر جا باشد، اقامت می‌کنم.

* پس قبل از ادامه بحث، همین را توضیح دهید؛ تا برای خوانندگان شائبه نشود. . .

مثلاً سال 1371 که معاون بین‌الملل سازمان تبلیغات اسلامی بودم رفته بودیم به کشور فیلیپین. نماینده ایران بعداً برایم تعریف کرد که زندگی در فیلیپین برای من و خانمم خیلی سخت‌ بود و به دلیل کمبود امکانات، خیلی به ما سخت می‌گذشت تا تو آمدی به ما سر بزنی! کلاً خودم و زن و بچه‌ام همه حواس‌مان به این بود که تو چه کار می‌کنی؟ با خودمان می‌گفتیم ما این‌قدر در این کشور داریم گرما می‌خوریم و با امکانات پایین زندگی می‌کنیم، این‌ها خودشان حالا چه کار می‌کنند؟ هتل درجه چند می‌روند؟ چند صد دلار سوغاتی می‌خرند؟ و. . . اما شما وقتی نزد ما آمدی و وقت خواب شد، گفتی من همین جا توی خانه شما طبقه بالا می‌خوابم و هتل لازم نیست! گفتیم طبقه بالا کف آن فقط پارکت است و ما هیچی نداریم، شما گفتی یک ملافه هم ندارید؟! گفتیم چرا، گفتی همان ملافه را به من بدهید. شما ملافه را گرفتی و عبای خود را هم تا کردی و گذاشتی زیر سر به عنوان بالش و خوابیدی! می‌گفت این خواب شما در آن شب، تمام مشکلات ما را حل کرد. به زن و بچه گفتم بابا این‌ها خودشان مثل ما هستند، همین طور زندگی می‌کنند. منظور این‌که در سفرهایی که می‌روم، هزینه‌ای برای کسی نمی‌تراشم؛ حق مأموریت هم نمی‌گیرم. از هیچ نهادی حق مأموریت نگرفته‌ام. خرج‌تراشی هم برای کسی نمی‌کنم و اکثر پولی که به عنوان تنخواه سفر به ما می‌دهند را برمی‌گردانم. بنابراین هم مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، هم سازمان فرهنگ و ارتباطات، هم جامعة المصطفی(ص)، در ماموریت‌هایی که باید افرادی را به خارج بفرستند علاقه‌مند هستند که من از طرف آنها بروم سفر! چون خرجی برایشان ندارم.

* و در این سفرها، ایده تأسیس دانشگاه ادیان و مذاهب شکل گرفت؟

در این 600 سفر، توانستم دنیا را ببینم. وقتی دنیا را دیدم، متوجه شدم که شناخت خوبی از مذهب تشیع در جهان وجود ندارد. البته در این سه دهه اخیر خیلی در این زمینه کار شده و الحمدلله الان خیلی فرق کرده است؛ اما هنوز هم علی‌رغم تصور من و شما، تشیع را در اکثر نقاط جهان نمی‌شناسند. در این سفرها چندین مورد عجیب هم برای ما پیش آمد که بسیار ناراحت کننده بود. مثلاً بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رفته بودیم به کشور اتیوپی. اتیوپی زیر سلطه شوروی و به اصطلاح از کشورهای بلوک شرق بود. وقتی ما رفتیم، هنوز مجسمه «لنین» در آنجا وجود داشت. بعد از فروپاشی شوروی و افول کمونیسم، مردم مسلمان اتیوپی آزاد شده بودند. یک نماز جماعت عظیمی می‌خواندند که بعد از نماز جماعت مسجد الحرام و مسجد النبی(ص) من چنین نماز جماعتی در دنیا ندیده بودم. وقتی مؤذن الله اکبر می‌گفت، حدود صدهزار جوان به طرف یک بیابان برای نماز حرکت می‌کردند. به بیابانی در بیرون شهر می‌رفتند چون در داخل شهر جایی برای نماز نبود! بیابانی را صاف کرده بودند برای این کار. صدهزار جوان، با یک شور عجیبی نماز می‌خواندند. یک امام جماعت عارف مسلکی هم داشتند که مناعت طبع خیلی زیادی هم داشت. ما را دعوت کرد و به منزل آن شیخ رفتیم. از ما پرسید: مذهب‌ شما چیست؟ گفتیم: شیعه جعفری. گفت: آیا کتابی، منبعی، فقهی، چیزی هم دارید یا فقط یک مذهب اسمی هستید؟! این سؤال آن‌قدر عجیب و سنگین بود که آقایی که همراه من بود سرش درد گرفت! من به آن آقا دلداری دادم و گفتم: همانطور که شما چیزی از مسلک و مرام این شیخ نمی دانید، او هم از شما چیزی بلد نیست.

* پاسخ آن شیخ را چه دادید؟!

خوشبختانه همان‌جا یک دوره تفسیر المیزان از خانه یکی از کارمندان ایرانی پیدا کردیم و به او دادیم. بعد از آن هم کتب دیگری برایش فرستادیم که بفهمد ما کی هستیم و شیعه چیست. از این نمونه‌ها زیاد است. آنقدر شناخت از اسلام و تشیع کم بود که در یکی از روزنامه‌های آلمان نوشته بودند از کارگرهای ترک استفاده نکنید؛ زیرا آنها مسلمان هستند و وقتی به دستشویی می‌روند با آب خودشان را می‌شویند و زیر ناخن‌های آنها کثافات می‌رود و میکروب منتقل می‌کنند! یعنی شناخت از اسلام و مسلمانان در جهان، در این حد بود.

* یعنی هدف شما مثلاً از آموزش مسیحیت و یهودیت و ادیان غیر ابراهیمی و شرقی در دانشگاه ادیان و مذاهب، این است که فتح بابی برای معرفی اسلام و تشیع در جهان باشد؟

بله؛ ما دیدیم راه اینکه دیگران ما را به‌درستی بشناسند این است که ما هم دیگران را بشناسیم. لذا در بیانیه مأموریت‌مان نوشتیم که هدف از تشکیل دانشگاه ادیان و مذاهب، معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه‌های اهل بیت(ع) است. در این بیانیه مأموریت، بر مواردی مانند معرفی عالمانه اسلام، گفتگو بین ادیان برای رفع آلام بشری، تقویت صلح و معنویت در جهان و. . . تأکید شده است؛ اما هدف اصلی، معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه‌های اهل بیت(ع) است.

* در خبرگزاری خودمان هم اخباری از دوره‌های شیعه‌شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب را پوشش داده‌ایم.

بله؛ دوره‌های کوتاه‌مدت دو هفته‌ای شیعه‌شناسی برگزار می‌کنیم و از دانشگاه‌های جهان می‌آیند و آموزش می‌بینند. همه هزینه‌ها را هم خودشان می‌دهند؛ اعم از پول بلیت، هتل، کلاس و حق‌التدریس استادان را. حتی هزینه اضافی هم می‌دهند تا آنها را به اصفهان و شیراز ببریم و با آثار باستانی و تمدنی ایران آشنا شوند. این‌گونه است که تشیع در جهان معرفی می‌شود.

علاوه بر این دانش‌پژوهان، اساتید بزرگی از کشورهای مختلف هم در این دانشگاه حاضر می‌شوند و ما و مذهب ما را از نزدیک مطالعه می‌کنند. برخی از این استادان خارجی در بازدید از دانشگاه ادیان و مذاهب ضمن ابراز شگفتی از گستردگی این دانشگاه تأکید کرده‌‏اند که چنین دانشگاهی که جامع ادیان و مذاهب باشد در دنیا بی‏‌نظیر است.

 

* اما انتقاداتی هم به دانشگاه ادیان و مذاهب وجود دارد. مثلاً اینکه شما آموزه‌های ادیان مختلف را مطرح می‌کنید اما نقد آنها را مطرح نمی‌کنید و این ممکن است موجب انحراف بچه مسلمان‌های دانشجو شود.

 

ما از وزارت علوم، مجوز رشته مطالعات تطبیقی مسیحیت را گرفته‌ایم. اصلاً از همین عنوان تطبیقی معلوم است که بحث ما، نقد و تطبیق و مقایسه است. مثال بارز دیگر برای رد آن انتقاد، موضوع مهدویت و فرجام‌شناسی است که می‌دانید در همه ادیان مطرح است. شما اگر مجلات مؤسسه آینده روشن و پژوهشکده مهدویت را تورق کنید می‌‏بینید که بسیاری از مطالب این مجلات را اساتید دانشگاه ادیان و مذاهب نوشته‌اند؛ ضمن اینکه انتشارات این دانشگاه کتب متعددی در ارتباط با مهدویت و رفع شبهات در این خصوص منتشر کرده است.

گذشته از اینها، جامعه ما با دو پدیده خطرناک روبه‌رو است: یکی وهابیت و سلفیگری و دیگری عرفانهای نوپدید و کاذب. دانشگاه ادیان و مذاهب در هر دو زمینه مبارزه مفصلی را شروع کرده است. نسبت به وهابیت حساسیت زیادی داریم و در تمام رشتهها مسائل مرتبط با آن نقد و بحث می‌شود. ضمن آن‌که اساتید ما در برنامههای مختلف در بیرون از دانشگاه به سؤالات و شبهات در این خصوص پاسخ می‌‏دهند. وهابی‏‌ها بین ده تا بیست میلیون بیشتر نیستند اما به پشتوانه دلارهای نفتی صدایشان را بسیار بلند کردهاند ولی ما با بضاعت مالی اندک خود، اما با پشتوانه عظیم مکتب اهل بیت(ع) با آنها مقابله می‌کنیم.

ضمن این‌که 90 درصد اعضای هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب را اساتید روحانی تشکیل می‏‌دهند که در حوزه‌های علمیه درس خوانده‌اند.

* انتقاداتی هم درباره محتوای برخی پایان‌نامه‌های دانشگاه شما شده بود.

ما غیر قابل انتقاد نیستیم. دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشگاه جدیدی به حساب می‏‌آید. علاوه انگیزه اصلی تأسیس و بیانیه ماموریت که به آنها اشاره کردم، این دانشگاه بر اساس نیازهای زمان و ارتباطاتی که برای گفتگو میان ادیان و مذاهب بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شد تأسیس شده است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایران با همه ادیان و مذاهب شناخته شده شامل گروه‏‌های مسیحی، بودایی، هندو، مکتب شینتو در ژاپن و یهودی وارد گفت‏گو شد و فقدان یک مرکز علمی که پشتوانه این گفت‏گو باشد احساس شد؛ لذا دانشگاه ادیان و مذاهب برای پر کردن این خلأ به وجود آمد. در این بین، ممکن است اشکالاتی هم وجود داشته باشد. اما بیش از نود درصد پایان‌نامه‌های دانشگاه ادیان و مذاهب، یا بررسی و ردّ و پاسخ به ادیان و مذاهب دیگر است؛ یا تطبیق و مقارنه آنها با تشیع. اینکه در بین بیش از هزار پایان نامه، چند مورد باشد که به مذاق برخی از اساتید خوش نیاید، امری طبیعی است.

* بنابراین، شما با قوت به کار خود در این دانشگاه ادامه خواهید داد. . .

من شاگرد و دست‌پرورده شهید آیت‌الله بهشتی در مدرسه علمیه حقانی هستم. رابطه من با شهید قدوسی و شهید بهشتی (مؤسسان مدرسه حقانی)، رابطه پدر و فرزندی بود. این که می‌بینید ما در مورد دانشگاه ادیان و مذاهب مقاومت کردیم، این مقاومت را از آن بزرگان آموختیم. در مورد مدرسه حقانی هم تهمت‌های زیادی بود؛ از جمله اینکه می‌گفتند بودجه شما را عربستان می‌دهد! و مدرسه حقانی مال وهابی‌ها و وهابی‌‌پرور است! در حالی که هزینه‌های این مدرسه را مرحوم آیت‌الله العظمی میلانی می‌داد. خُب، ما در برابر این اتهامات، مثل شاخ شمشاد ایستادیم و درس‌های‌مان را خواندیم. در تاریخ انقلاب تا امروز هم، هر نهاد کشور را که نگاه کنید، دانش‌آموختگان مدرسه حقانی در آن منشأ آثار مفید هستد؛ از دفتر مقام معظم رهبری گرفته، تا دولت، مجلس، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت، شورای انقلاب فرهنگی و. . .

دانشگاه ادیان و مذاهب هم به فضل پروردگار اکنون جا افتاده است و خیلی هم بیشتر از این حدی که تا الان هست جا می‌افتد. افق ما خیلی روشن‌تر از الان خواهد بود و با کمال استقلال و عزت داریم پیش می‌رویم. معتقدم که این دانشگاه، مثل نان شب نیاز جامعه ماست. از برکت آن، تاکنون صدها هیئت علمی از داخل و خارج به قم آمدند و گفتگو کردند و رفتند. به برکت این تلاش‌ها، تشیع دارد بیش از پیش مطرح می‌شود. همکاران ما با تلاش فراوان توانستند دانشکده شیعه‌شناسی را جا بیندازند. به فضل پروردگار راه درست انتخاب شده است. البته بی اشکال هم نیستیم؛ اما نصیحت‌پذیر هستیم و تاکنون نیز خیلی از اشتباهات‌ و اشکالات‌ را برطرف کرده ایم.

* شما مدرسه اسلامی هنر و نیز دانشکده هنر دانشگاه ادیان و مذاهب را هم راه‌اندازی کردید؛ در حالی که معمولاً حوزویان به طرف هنر نمی‌روند. . .

بله؛ یکی از بزرگان فرموده بود که حوزه دو تا مقوله سخت داشت؛ یکی هنر، یکی ادیان، که همه می‌ترسیدند طرف آنها بروند، اما آقای نواب رفت و مسئولیت هر دو را به عهده گرفت و خوب هم از پس آنها برآمد.

* هنر اسلامی یکی از مسائل بسیار مهم اما مهجور است. به دلیل همین اهمیت، ما چند سال است که ما در مجمع، سایت جامع هنر اسلامی را راه‌اندازی کرده‌ایم. اصلاً حوزه‌های علمیه، خاستگاه هنرهایی مانند ادبیات، شعر، خوشنویسی و کتاب‌سازی بوده اند. انگیزه شما از ورود به این مقوله چه بود؟

همان‌طور که می‌دانید آینده از آنِ هنر است؛ آینده از آنِ رسانه است؛ آینده از آنِ ارتباطات است. الان موبایل شما علاوه بر اینکه تلفن شماست، تلویزیون شما؛ رادیوی شما؛ خبرگزاری شما؛ روزنامه شما؛ و پیام‌رسان شما هم هست. بنابراین شما به عنوان حوزه و روحانیت نمی‌توانید از این موبایل و افزونه‌های آن غافل شوید، زیرا در آن صورت از دنیا و زمانه خود غافل خواهید بود. هنر هم همین است.

امام راحل(ره) فرمودند: هنر دمیدن روح تعهد در انسان‌هاست. مقام معظم رهبری هم فرمودند: هر چیزی که به هنر گره نخورد ماندگار نیست. هنر یک هدیه الهی است؛ اما ما متأسفانه آن را خوب نشناخته‌ایم و بخوبی به کار نگرفته‌ایم. در جریان اجلاس فقه هنر که مسؤولین مدرسه اسلامی هنر به حضور رهبری شرفیاب شده بودند، آقا فرمودند که این کار (یعنی تأسیس مدرسه اسلامی هنر) بیست سال دیر شروع شده؛ و حالا که شروع کردید دیگر با قوت پیگیری کنید. کم‌تر می‌شود که آقا به یک بخش خصوصی وقت بدهند ولی به مدیران مدرسه اسلامی هنر وقت دادند. اگر کار تبلیغی حوزه به هنر گره نخورد، موفق نخواهد بود. برای شما مثالی بزنم که از آقای قرائتی یاد گرفتم. ایشان می‌گفت در خانه یک عالم دینی در یکی از شهرها هر شب بعد از نماز مغرب بحث علمی برقرار بود و علماء جمع می‌شدند و درباره مسائل کم اثر مباحثه می‌کردند؛ ولی همزمان در کنار همان خانه، عده ای از جوانان مشغول قماربازی بودند! آیا قرار است که ما در حوزه علمیه این‌طوری بشویم و برویم داخل خودمان پژوهش‌های علمی انجام دهیم و حوزه‌داری کنیم؟ یا اینکه برای ارشاد مردم فعالیت کنیم؟ قرآن می‌فرماید که فلسفه تأسیس حوزه، ارشاد مردم است. آیه نَفْر (آیه 122 سوره توبه) دلیل تشکیل حوزه علمیه را بیان فرموده است: ﴿فَلَوْلَا نَفَرَ مِن كُلِّ فِرقَةٍ مِّنهُم طَائِفَةٌ لِّيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَلِيُنذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُون؛ چرا از هر گروهی از آنان، طایفه‌ای کوچ نمی‌کند تا در دین (و معارف و احکام اسلام) آگاهی یابد و به هنگام بازگشت به سوی قوم خود، آنها را بیم دهد؟! شاید (از مخالفت فرمان پروردگار) بترسند، و خودداری کنند﴾. پس اگر حوزه علمیه داریم، باید برای آگاهی دادن و تعلیم مردم اقدام کند. برای این آگاهی دادن هم باید پیام خود را مزیّن به هنر کند تا ماندگار شود و روح تدین و تعهد را در کالبد جامعه بدمد.

* در پایان این گفتگو، برگردیم به مجمع جهانی اهل‌بیت(ع). یکی از ثمرات مفید برآمده از مجمع، خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ است. شما هم از اول از حامیان این رسانه بوده‌اید. نظر شما درباره آن چیست؟ و اگر اشکال یا پیشنهادی در این زمینه دارید بفرمایید.

من خوشبختانه آدم غافل و بی‌خیالی نیستم. الکی هم از چیزی تعریف نمی‌کنم؛ یعنی اگر یک چیزی خوب نباشد از آن تعریف نمی‌کنم، من واقعاً این خبرگزاری ابنا را قبول دارم. هم پیگیر اخبار آن هستم و هم جویای احوال آن!

خبرنامه‌ها و جزواتی را هم که در خلال این شوراها و اجلاس‌های موسع می‌دهید، در کیف شخصی‌ام هست؛ هم با دقت مطالعه می‌کنم و هم آنها را نگه‌داری می‌کنم. بنابراین می‌دانم که با این بودجه کم، چه کار بزرگی را دارید انجام می‌دهید. فکر می‌کنم بودجه کل مجمع، از بودجه یک خبرگزاری بزرگ کشور کمتر است. . .

* درباره بودجه که خود مجمع هم در مشکلات زیادی است؛ چه رسد به بخش‌های آن. . .

بله؛ اما انگیزه خود را از دست ندهید. از بیست و هشت سال پیش که حدود سیصد نفر از شخصیت‌های برجسته جهان اسلام به ایران آمدند و از آقا درخواست کردند که یک مجمعی برای پیگیری وضعیت شیعیان جهان درست کند تا امروز، من در مجمع بوده ام. در آن جلسه اولیه درخواست تأسیس بودم، و در همه شش اجلاس مجمع عمومی که داشته‌ایم نیز بنده و آیت‌الله تسخیری عضو حاضر همه‌ آنها بودیم. یعنی در همه این هفت جلسه اساسی و نیز شورای عالی حضور داشته‌ام و در جریان همه امور مجمع هستم. خیلی بی‌رودربایستی می‌گویم که انتقادات زیادی به مجمع وارد است ولی مجمع، صدای اهل بیت(ع) است. لذا همه جا گفته‌ام که من را تا بیرونم نکنند از مجمع نمی‌روم!

بله؛ بودجه و فعالیت‌های مجمع آن طوری که ما دل‌مان می‌خواهد نیست؛ آن طوری که شما دلتان می‌خواهید نیست؛ ولی صدای اهل بیت(ع) در جهان است. می‌دانم که ابنا مشکلات مالی زیادی دارد. شما هم که این جا دارید کار می‌کنید یک حقوق محدودی به شما می‌دهند؛ ولی افتخار کنید که یک قدمی هر چند ناچیز برای اهل‌بیت(ع) برمی‌دارید. در این دنیای پرآشوب، در این دنیای پرخطر، اینها کشتی نجات هستند و شما همراه با این کشتی هستید. آن‌قدر اهل بیت(ع) آبرومند هستند که هیچکس و هیچ چیز نمی‌تواند با آنها معارضه کند. اهل‌بیت(ع) مصداق اتمّ و اکمل همه‌ خوبی‌های انسانی در دنیا هستند. هر چه در روایات این‌ها می‌گردیم غیر از اخلاق، غیر از کرامت، غیر از بزرگواری و غیر از خوبی نمی‌بینیم.

امام صادق(ع) به آن شخص می‌گویند: برو به مادر مسیحی‌ات خدمت کن. بعد هم می‌گویند که هذا مِن عدل جعفر. یعنی واقعاً آدم اگر درست به همه دنیا نگاه کند، می‌بیند که اگر ما شیعه هم نبودیم، مسلمان هم نبودیم، اما دوازده تا راهنما می‌خواستیم که در زندگی انسانی و دنیایی‌مان ما را راهنمایی‌ کنند هیچ‌کس بهتر از اهل‌بیت(ع) پیدا نمی‌کردیم. بنابراین راه اهل‌بیت(ع) راهی است که وقتی در آن قدم بگذاریم، فقط به شیعه خدمت نکرده‌ایم، فقط به اسلام خدمت نکرده‌ایم، بلکه به انسانیت و عدالت هم خدمت کرده‌ایم. شما در ابنا پیغام‌رسان این مکتب هستید. دارید این صدا را به دنیا می‌رسانید. پیام طهارت روح و اخلاق و فضیلت را صادر می‌کنید. از مظلومان دفاع می‌کنید، از مردم یمن دفاع می‌کنید، از مردم بحرین دفاع می‌کنید، چون اهل بیت ما اهل بیت عدالت و اخلاق و نجابت و کرامت و دفاع از مظلومان هستند. واقعاً من هر چه می‌گردم توی کارهایم، بابرکت‌تر از کار برای اهل بیت(ع) نمی‌بینم. در همان دانشگاه ادیان و مذاهب هم نسبت به دانشکده شیعه‌شناسی یک توجه بیشتری داریم؛ چون واقعاً احساس می‌کنیم که افتخار دانشگاه ما، همین رشته شیعه‌شناسی است.

لذا من باید به شما بگویم که گوارا باد بر شما کار کردن در مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)؛ مبارک باد بر شما کار کردن در خبرگزاری ابنا.

ان‌شاءالله با همتی که این آقای حسینی عارف ما دارد، این خبرگزاری به جاهای بهتر و والاتری هم می‌رسد. خیلی از چیزهایی که الان خیلی مهم و بزرگ است، از جای کوچکی شروع شد. با همت و پیگیری و تلاشی که ایشان و بقیه کارکنان ابنا دارند ان‌شاءالله به اولین، سراسری‌ترین و بزرگ‌ترین خبرگزاری شیعه در جهان تبدیل خواهید شد.

* و سخن آخر؟

فضل و ثواب تمام این خیرات و برکات ــ اعم از مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، دانشگاه ادیان و مذاهب، مدرسه اسلامی هنر، خبرگزاری ابنا و نهادهای تبلیغی دیگر ــ یرجع إلی «الامام الخمینی»! همه این کارها از برکت امام راحل(ره) است. خدا رحمت کند آن بزرگوار را که با انفجار نور، اسلام را احیاء و زمینه معرفی و رشد تشیع را در جهان فراهم کرد.

 نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز