دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

مسئله فلسطین نیازمند گفتمان ویژه تقریبی است

 
تاریخ انتشار: 1398/08/20    

مسئله فلسطین نیازمند گفتمان ویژه تقریبی است

در کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی، که تمام فرق و مذاهب گرداگرد هم جمع می شوند، باید پیشینه مسجد الاقصی به ویژه در سده‌های اخیر تبیین گردد.

آیت الله احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب، پیرامون موضوع سی و سومین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی (وحدت امت در دفاع از مسجد الاقصی) اظهار داشت:  باتوجه به اینکه مسجد الاقصی ارتباط تنگاتنگی با اسلام و مسلمانان دارد، مسلمانان می‌توانند بر اساس آن، به نوعی وحدت و رویکرد بین ادیانی را پیگیری کنند، تا به اتحاد برسند.
وی افزود: مسئله فلسطین نیازمند گفتمان ویژه تقریبی است، در کنفرانس وحدت اسلامی که تمام فرق و مذاهب  اسلامی گرداگرد هم جمع می شوند، باید پیشینه مسجد الاقصی به ویژه در سده‌های اخیر تبیین گردد و ظرفیت‌های نهفته در آن از حیث معنویت خواهی و تقریب سازی و تشکیل امت واحده ارائه شود، همچنین این مسئله باید نهادینه سازی شود که فلسطین جایگاه و قبله اول مسلمانان است و حساسیت های دینی نسبت به این موضوع باید در کنفرانس وحدت اسلامی مطرح شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: تقریب مذاهب اسلامی از اصلی ترین ارکان اسلام است و پرداختن به آن جزءکارآمدترین پروژه‌های اجتماعی است؛ مقام معظم رهبری با ابتکار هفته وحدت اسلامی توانسته‌اند، اندیشه موجود در دین اسلام و انقلاب اسلامی را نهادینه کنند؛ ایشان اندیشه تقریب را توسعه دادند تا راهی باشد برای نزدیک شدن به ارزش های عالی امت اسلامی که ظرفیت های بسیار گسترده ای در منظومه تقریب دارد.
آیت الله مبلغی گفت:کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی نقطه میانی منظومه‌ فعالیت های تقریبی است، روحانیون و علمای بزرگ اسلامی باید گرداگرد این منظومه مهم جمع شوند؛ همچنین باید نشست‌ های بسیار و معناداری در این کنفرانس بین المللی برگزار شود و همه به صورت هماهنگ و یک صدا به مسئله مهم جهان اسلام یعنی فلسطین بپردازند و پیام تقریبی حاصل از این کنفرانس را به سراسر جهان اسلام مخابره کنند.
وی در پایان در مورد روند برگزاری کنفرانس وحدت اسلامی در سی و دو دوره گذشته، اظهار داشت: این کنفرانس باید از آغاز تا کنون، مورد تجزیه و تحلیل دقیق قرار گرفته و فراز و فرود ها و نقاط عطف آن بررسی و ارزیابی شود، چرا که این حرکت گسترده از قبل از تأسیس مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی شروع شده و بعد از تاسیس این مجمع با فعالیت صدها محقق و پژوهشگر پیش رفته است؛ اینکه در چه مقطعی تقریب مذاهب اسلامی گسترش پیدا کرده و چه شخصیت هایی توانسته اند در این مسیر پرفراز و نشیب نیروهای تقریبی را به سمت خود جذب کنند، نیاز به یک بررسی کلی و دقیق دارد، اما میتوانیم به صورت کلی بیان کنیم که این کنفرانس مسیر رو به پیشرفتی را طی کرده است و این روند باید ادامه پیدا کند.


برچسب ها : احمد مبلغی, تقریب, فلسطین, کنفرانس وحدت اسلامی

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز