دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

شیعه و سنی باید به سمت تأسیس تمدن نوین اسلامی حرکت کنند

 
تاریخ انتشار: 1398/08/29    

شیعه و سنی باید به سمت تأسیس تمدن نوین اسلامی حرکت کنند

جمعی از دانشجویان اهل‌سنت دانشگاه ولایت سیستان و بلوچستان با حضور در دانشگاه ادیان و مذاهب با حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی جعفرطیاری قائم‌مقام ریاست دانشگاه دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه، جمعی از دانشجویان اهل‌سنت دانشگاه ولایت سیستان و بلوچستان روز شنبه 25 آبان‌ماه 1398 ضمن بازدید از دانشگاه ادیان و مذاهب با حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی جعفرطیاری قائم‌مقام ریاست دانشگاه و حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر مصطفی سلطانی رئیس دانشکده مذاهب اسلامی دیدار و گفت‌وگو کردند.

قائم‌مقام ریاست دانشگاه در این دیدار ضمن تبریک هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع)، گفت: دانشگاه ادیان و مذاهب اختصاص به شهر و قشر خاص و دین و مذهب خاصی ندارد و فرصتی است که به برکت نظام اسلامی فراهم شده تا افراد مختلف از سراسر کشور و دنیا در کنار هم و زیر یک سقف با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

وی با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری درباره وحدت گفت: تعبیر مقام معظم رهبری در سخنان اخیرشان درباره وحدت این بود که وحدت یک مسئله صوری و شکلی نیست بلکه یک اعتقاد واقعی و قلبی است. هفته وحدت یک رویکرد، سیاست، هدف، رسالت و اعتقاد است. این وحدت در محدوده اول، گفت‌وگو بین شیعه و سنی و در مرتبه بعدی بین فرق هر مذهب و در مرتبه بعد بین ادیان ابراهیمی است.

وی افزود: وحدت و اتحاد به این معنی نیست که هرکس از اعتقاداتش صرف نظر کند. البته افراد می‌توانند به عنوان تحقیق و بررسی و پژوهش، اعتقادات دیگران و حتی خود را مد نظر قرار دهند و آن‌چه را که بر اساس استدلال به آن یقین پیدا می‌کنند، بپذیرند.

قائم‌مقام ریاست دانشگاه هم‌چنین گفت: بر اساس فتوای مراجع تقلید، اعتقادات، تقلیدی نیست و هرکس در هر مرتبه و جایگاه اجتماعی که دارد، باید به‌شخصه درباره امور اعتقادی خود مانند توحید، نبوت و معاد تحقیق کند. البته خداوند حکیم این امر را به گونه‌ای تدبیر کرده تا همه بتوانند به آن دست یابند. لذا عقیده و اعتقادات، تحمیلی نیست.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر جعفرطیاری در ادامه افزود: وحدت این است که کنار یکدیگر بنشینیم و یکدیگر را در عمل تحمل کنیم و در رفتار، همدیگر را تخریب نکنیم. عده‌ای به پیامبر «اذن» می‌گفتند یعنی آن حضرت گوش است. این بدان معنا است که حضرت سخن دیگران را در آن فضا می‌شنیدند. لذا اگر ما مسلمانان به همین خصلت پیامبر عمل کنیم و گوش شنوا داشته باشیم، دیگر نباید دیگران را به خاطر عقیده متفاوت‌شان تکفیر کنیم که نمونه آن را امروزه در داعش می‌بینیم. پیامبر(ص) گوش بود و با پذیرفتن همگان، باعث شد بسیاری مسلمان شوند. در قرآن آمده است: «والذین معه اشداء علی الکفار رحماء بینهم». منظور از کفار، کفار حربی است که شمشیر کشیده و جنگ می‌کنند. افرادی هم اهل ذمه بودند و خوش‌رفتاری و تحمل پیامبر(ص) باعث جذب آنان می‌شد. در زمان ائمه(ع) نیز افرادی بودند که به آن حضرات ناسزا می‌گفتند اما ائمه با مهربانی با آنان رفتار می‌کردند و باعث جذب آنان می‌شدند.

جعفرطیاری در پایان گفت: هفته وحدت در مرحله اول این است که یکدیگر را تحمل کنیم. همه، خدا، پیامبر، کعبه، قرآن، اصل نماز، روزه و حج را قبول داریم. با این همه مشترکات باید یکدیگر را تحمل کنیم و تکفیر نکنیم. مرحله دوم، قرار گرفتن در یک جبهه در مقابل دشمن مشترک است. مرحله سوم، هم‌افزایی است. شما مثبتات و توانمندی‌ها و فرصت‌هایی دارید. باید این‌ها را کنار هم بگذاریم تا هم‌افزایی به صورت تصاعدی افزایش یابد. مرحله چهارم نیز این است که به سمت تأسیس تمدن نوین اسلامی حرکت کنیم.

 


برچسب ها : هفته وحدت, تمدن نوین اسلامی, تقریب مذاهب اسلامی, دکتر جعفرطیاری, دانشگاه ادیان و مذاهب, دفتر تقریب مذاهب اسلامی, سیستان و بلوچستان

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز