دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

وجود آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سراسر تقریب است

 
تاریخ انتشار: 1398/11/20    

وجود آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سراسر تقریب است

وجود آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سراسر تقریب است و این شخصیت تقریبی مربوط به بعد از رسیدن به مقام رهبری نیست بلکه از ۱۷ سالگی دنبال تقریب بوده‌اند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب در نشست علمی «انقلاب اسلامی و تقریب مذاهب؛ بررسی دیدگاه‌ها، اقدامات و دستاوردهای تقریبی آیت‌الله خامنه‌ای مد ظله العالی» گفت: در بحث تقریب نگرانی ما برای پانصد سال آینده است و به ضرس قاطع می‌گویم که تا پانصد سال آینده شخصی هم‌چون آیت‌الله خامنه‌ای که دیدگاه‌های تقریبی داشته باشد نخواهیم داشت کما این‌که در هزار سال گذشته هم نداشته‌ایم.

وی با بیان این‌که بنده همان فرد ۴۵ سال پیش با همان نگاه‌های تقریبی هستم، گفت: زمانی که حرف زدن از شیعه و سنی کتک خوردن و چوب خوردن داشت، طرفدار وحدت شیعه و سنی بودم.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کرد: آیا پانصد سال دیگر مرجع تقلید یا رهبری می‌آید که این‌گونه از عمق جان، اهل‌سنت و تقریب را شناخته باشد؟

نواب به نمونه فتوای رهبر انقلاب در زمینه تقریب اشاره کرد و افزود: رهبری می‌فرماید «هر شیعه‌ای پشت سر فرد سنی نماز بخواند، کافی است و اعاده نماز ندارد». البته ما این گلایه را داریم که با وجود این فتاوا، اهل‌سنت پشت سر شیعیان نماز نمی‌خوانند ولی ما پشت سر اهل‌سنت نماز می‌خوانیم.

وی افزود: بسیاری از دانشجویان اهل‌سنت که در دانشگاه‌های خارجی درس می‌خوانند، برای اقامه نماز جمعه به یک دانشجوی عادی اقتدا می‌کنند که شاید حتی کم‌ترین اطلاعی از احکام شرعی نداشته باشد اما رهبر معظم انقلاب بیان می‌کنند هر شیعه‌ای پشت سر این فرد نیز نماز بخواند، نمازش صحیح است. چنین فتواهایی در طول تاریخ وجود نداشته و می‌توان گفت شبیه معجزه است.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب گفت: وجود آیت‌الله العظمی خامنه‌ای سراسر تقریب است و این شخصیت تقریبی مربوط به بعد از رسیدن به مقام رهبری نیست بلکه از ۱۷ سالگی دنبال تقریب بوده‌اند. رهبر معظم انقلاب در آن سن در زمینه جریانات مصر سخن می‌گویند، در حالی که هیچ‌کس اخوان را نمی‌شناخت. بنابراین چنین فردی تقریب‌شناس واقعی است. شناخت رهبر معظم انقلاب از وحدت و تقریب، بی‌نظیر است. تا زمانی که ایشان هستند، در زمینه تقریب مذاهب دغدغه‌ای نداریم.

او بیان داشت: مشکلی در امروز تقریب نیست بلکه مشکل در پانصد سال آینده است که شاید متفکر و رهبری نباشد که یک دهم شناخت آیت‌الله خامنه‌ای را در مورد جریانات تقریبی داشته باشد، لذا باید تأمل کنیم چگونه این تفکر تقریب را گسترده کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در طول تاریخ شخصی همانند رهبر معظم انقلاب نمی‌شناسیم که اهل‌سنت را بشناسد و در زمینه تقریب کار کرده باشد. باید تلاش کرد این تفکر، عمیق و ماندگار شود. خدا را شاکر هستیم که در زمان فقیه عادلی زندگی می‌کنیم که فهمش از وحدت مسلمین، بی‌بدیل و بی‌نظیر است.

گفتنی است نشست علمی «انقلاب اسلامی و تقریب مذاهب؛ بررسی دیدگاه‌ها، اقدامات و دستاوردهای تقریبی آیت‌الله خامنه‌ای مد ظله العالی» روز چهارشنبه 16 بهمن‌ماه 1398 با حضور شخصیت‌های علمی برجسته در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد.


برچسب ها : حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب, آیت‌الله العظمی خامنه‌ای, تقریب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز