دفتر تقریب مذاهب اسلامی
FA
 
آخرین مطالب
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
گزارش نشست علمی آیت الله دکتر مبلغی
حجت الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب بیان کرد؛
زنده‌ترین دین دنیا اسلام است
دفتر تقریب مذاهب اسلامی برگزار می کند؛
.نشست بسترهای وحدت اهل سنت و شیعه در غرب کشور
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان
نشست علمی تقریب به مناسبت هفته وحدت
طالبان و وحدت اقوام و مذاهب، گمشده افغانستان

انقلاب اسلامی به رهبران دینی جهان خدمات فراوانی کرد

 
تاریخ انتشار: 1398/11/20    

انقلاب اسلامی به رهبران دینی جهان خدمات فراوانی کرد

انقلاب اسلامی نه تنها به شیعیان بلکه به تمام کسانی که به معنویت اعتقاد دارند و رهبران دینی و مذهبی هستند، خدمات فراوانی کرده است.

مولوی اسحاق مدنی چهارشنبه 16 بهمن‌ماه 1398 در نشست علمی «انقلاب اسلامی و تقریب مذاهب؛ بازشناسی اقدامات، دیدگاه‌ها و دستاوردهای تقریبی آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی)» در سالن امام موسی صدر دانشگاه ادیان و مذاهب اظهار داشت: در تاریخ چنین چیزی وجود ندارد که شخصیتی مانند حضرت امام(ره) که خود از مذهبی به نام‌ شیعه است، به مذاهب و ادیان دیگر تا این اندازه نفع برساند.

وی بیان داشت: خدمات امام خمینی(ره) باعث استقبال مسلمانان اهل‌سنت در دیگر کشورها شده، به نحوی که مکان‌هایی به نام ایشان وقف شده است.

نماینده سابق مجالس شورای اسلامی و خبرگان رهبری گفت: باید این انقلاب را یک نعمت بزرگ و الهی برای کسانی که به معنویت اعتقاد دارند، بدانیم.

مولوی مدنی در بخش دیگری از سخنان خود هم‌چنین نقش مؤثر رهبر معظم انقلاب در تحقق وحدت اسلامی را مورد توجه قرار داد و افزود: از روز اولی که ایشان را دیدم، به ایشان اعتقاد و ارادت پیدا کردم و این ارادت روز به روز نیز بیشتر شد.

وی یادآور شد: وقتی به شخصی نزدیک شویم، اگر شخصیت او ما را جذب کند، دلالت بر حقانیت آن است.

عضو شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی، رهبر انقلاب را یک انسان به تمام معنا تقریبی توصیف کرد و با ذکر خاطره‌ای از دوران تبعید رهبری در ایران‌شهر در دوران حکومت پهلوی افزود: ایشان از زمانی که هیچ پُستی نداشتند، مسئله تقریب و وحدت در ذهن‌شان بود، تا جایی که وقتی در ایران‌شهر سیل آمده بود، به کمک مردم اهل‌سنت این شهر شتافتند.

اسحاق مدنی هم‌چنین با اشاره به شناخت دقیق رهبر انقلاب از آراء متفکران و شخصیت‌های برجسته اهل‌سنت خاطرنشان‌ کرد: ایشان کتاب‌های اهل‌سنت را که به زبان عربی بود، ترجمه و حتی کتابی نیز پیرامون علمای هند نوشتند که حاکی از علاقه‌شان به وحدت امت اسلامی است.

وی با اشاره به فتوای رهبر انقلاب در خصوص حرمت اهانت به مقدسات اهل‌سنت افزود: ایشان برای تحقق تقریب و وحدت مسلمانان از آبرو و همه چیز خود سرمایه‌گذاری کردند.

عضو شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی هم‌چنین با اذعان به این‌که اکنون نسبت به دوران ابتدای پیروزی انقلاب در موضوع تقریب دچار تنزل شدیم، گفت: فارغ از توطئه دشمنان، نادانی برخی از دوستان ما نیز در این خصوص نقش مهمی دارد.

وی هم‌چنین با اشاره به نقش پیروزی انقلاب اسلامی در پیشرفت و آبادانی کشور به‌ویژه مناطقی که اهل‌سنت در آن سکونت دارند، گفت: در تهران مسجد اهل‌سنت نیست، ولی اهل سنت در مناطقی که زندگی می‌کنند، از شیعیان بیشتر مسجد دارند.

مولوی مدنی با یادآوری این‌که اهل‌سنت قبل از پیروزی انقلاب باید برای تحصیل به پاکستان می‌رفتند، گفت: در آن زمان فقط یک حوزه علمیه در زاهدان وجود داشت، ولی الان در شهرهای استان سیستان و بلوچستان حداقل یک حوزه و مدرسه علوم دینی وجود دارد و سالانه یکصد نفر نیز از آن‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند.

وی یادآور شد: در پیش از پیروزی انقلاب در کل سیستان و بلوچستان فقط یک پزشک وجود داشت، اما اکنون پزشکان اکثر بیمارستان‌های این استان از اهل‌سنت هستند.

مولوی اسحاق مدنی در پایان بیان کرد: با تمام کاستی و مشکلاتی که به واسطه تحریم‌ها در کشور وجود دارد ولی هنوز هم برای یک فرد مسلمان زندگی در ایران از کشورهایی که رفاه کامل دارند، لذت‌بخش‌تر است.


برچسب ها : مولوی اسحاق مدنی, عضو شورای عالی مجمع تقریب مذاهب اسلامی, دانشگاه ادیان و مذاهب

نظرات
نام *
پست الکترونیک *
متن *
کد امنیتی *

Captcha
دفتر تقریب مذاهب اسلامی


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه اتوماسیون اداری
پست الکترونیک
جستجو در کتابخانه
کتابخانه دیجیتال

درباره ما

رسالت و وظیفه‌ی اسلامی فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی است که از قبیل آسیب‌ها و خسارت‌ها جلوگیری و با اقدامات سنجیده، علمی و عملی در رفع و یا حداقل مهارکردن این مشکل تلاش کنند. این رسالت خطیر دانشگاه ادیان و مذاهب را برانگیخت تا اقدام به تأسیس دفتر تقریب مذاهب بنماید و در امر پژوهش در باب وحدت اسلامی گام برداشته، در راه اعتلای امت اسلامی و تفاهیم مذهبی مسلمانان انجام وظیفه کند.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز